Gibsonova Hardcore Mona Lisa je konečně tady. Po dekádách čekání!, William Gibson: Hardcore Mona Lisa
Vydání závěrečného dílu Gibsonovy trilogie Sprawl, jejíž první díl Neuromancer patří dnes do zlatého fondu světové literatury, čeští fanoušci vyhlíželi dlouhá desetiletí. Nyní je konečně tady a je to jedna z největších událostí literárního roku 2021.
Některé knihy prostě mají smůlu a Hardcore Mona Lisa od Williama Gibsona si v českém literárním rybníčku rozhodně vytáhla Černého Petra. Zatímco jejímu autorovi tu vyšla prakticky každá z jeho knih (nejpozději thriller Médium), na Monu se čekalo a čekalo… A čekalo. Aby nebyla mýlka, kniha v češtině vyšla už v roce 1998 u nakladatelství Návrat, o jejím překladu v podání Iva Pospíšila si však zhnuseně šeptala celá generace čtenářů. Spásná chvíle nakonec přišla v pandemickém roce 2021, kdy se Gibsonovo domovské nakladatelství Laser konečně rozhoupalo dokončit trilogii, jež kdysi odstartovala celé kyberpunkové hnutí, a to v kvalitním překladu Pavla Bakiče.
Spojení Neuromancera s Hrabětem nulou
Zatímco Neuromancer rozrazil na počátku osmdesátých let dveře svým pesimistickým technofuturismem o umělých inteligencích, zlovolných korporacích a všemocných hackerech, přízemnější Hrabě nula se vrátil mezi lidi a sledoval, jak si s přetechnizovanou budoucností poradí obyčejný počítačový začátečník z lidu. Hardcore Mona Lisa se nachází někde mezi nimi – buduje most mezi technologiemi nepolíbenými lidmi i těmi, kdo se dostali nebezpečně blízko jádru kyberprostoru.
William Gibson opět rozjíždí po celém světě hned několik zápletek najednou, aby je postupně začal propojovat dohromady a svazovat s předchozími dvěma díly, ačkoli každý z nich dělí na časové ose fiktivní budoucnosti slušná řádka let. Spojení přístupů Neuromancera i Hraběte nula představuje Hardcore Mona Lisa i v tom ohledu, že tu najdeme jak dostatek akce, tak přiměřené množství technologického žargonu. Z celé, místy obtížně stravitelné trilogie, tak trojka vychází jako nejsnazší čtení, a to i pokud už jste detaily o postavách a příbězích z předchozích svazků zapomněli. Sluší se poznamenat, že tentokrát se jednotlivé linky příběhu protnou až v závěrečné třetině, a to způsobem, který může část čtenářů nechat na pochybách, zda skutečně jde o žádané vyústění románu – což odráží i celkově nižší obliba Hardcory Mony Lisy v porovnání s ostatními díly autora. I takoví čtenáři si však mohou alespoň užívat Gibsonovo geniální psaní, které se neomrzí.
William Gibson v pěti bodech
- Narozen 17. 3. 1948 v městečku Conway (Jižní Karolína, USA).
- Studoval na Univerzitě Britské Kolumbie.
- Vymyslel termín „kyberprostor“.
- Přestěhoval se ze Spojených států do Kanady, aby se vyhnul narukování do Vietnamu.
- Uvádí, že jeho dílo ovlivnil William S. Burroughs.
V případě závěrečného dílu volné trilogie Sprawl si ještě speciální zmínku zaslouží skutečnost, že tři ze čtyř protagonistů jsou ženy. Podobně jako ve svých pozdějších knihách tu Gibson dokazuje, že i jako muž dokáže napsat silný sci-fi příběh o realistických hrdinkách, ve kterém muži hrají jen druhé housle – a to, aniž by byl příběh nějak přepjatě feministický. Je to prostě jenom napínavý příběh a vystupují v něm dobře napsané ženy. Tečka. Je fascinující, jak takový příběh bez problému vznikl na sklonku osmdesátých let a jak programově se autor hrdinům obou pohlaví věnuje napříč svou tvorbou.
Je to tady!
Po slávě Neuromancera a příjemném pokračování v podobě Hraběte nuly představuje Hardcore Mona Lisa dlouho očekávané vyvrcholení zásadního příběhu z jedné éry science fiction. Jde o slušně napsaný příběh, který ač možná nepotěší úplně všechny, rozhodně vtáhne do děje, i kdyby jen díky Gibsonovu geniálně zkratkovitému, avšak rafinovaně košatému stylu. Společně s důstojným překladem, na který jsme si museli v češtině počkat několik dekád, je to pak rozhodně jedna z událostí literárního roku 2021.
- William Gibson: Hardcore Mona Lisa
- Laser – Euromedia Group, 2021
- překlad: Pavel Bakič
- obálka: Tomasz Maroński
- 360 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)