Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Fantom 1 – Přízračná legie, Terry Goodkind

Goodkind Terry: Meč pravdy 19: Fantom 1 - Přízračné legie

Cyklus Terryho Goodkinda Meč pravdy už před drahnou dobou získal renomé nekonečného seriálu. Autor si tu kupodivu stále vystačí s dvojicí hlavních hrdinů, která se řítí z jednoho průšvihu do dalšího, přičemž každý z nich je horší než ten předchozí.

V první polovině desátého dílu (čili devatenácté knize podle českého počítání) se válečný čaroděj Richard Rahl stále ještě pokouší vyřešit problém kouzla Ohnivé kaskády, jež zapříčinilo, že si nikdo mimo něj nepamatuje na jeho ženu Kahlan. Naštěstí se mu už podařilo přesvědčit alespoň pár svých nejbližších, že nezešílel a Kahlan skutečně existuje. Navíc se k D‘Haře blíží gigantická armáda Císařského řádu celá natěšená na konečnou bitvu a někde venku putují Sestry Temnot s ukradenými schránkami Ordenu. Jak je vidět, Richard neví, kam dřív skočit…

Goodkind děj opět rozvrhl do dvou paralelních dějových linií, ve kterých popisuje osudy obou hlavních postav. V první z nich se Richard pokouší najít řešení svých problémů, v druhé sledujeme putování Kahlan jako vězenkyně Sester Temnot. Oproti předchozím dílům je děj dost statický, autor se soustřeďuje na dialogy a vysvětluje pohnutky jednotlivých postav. Příběh působí občas utahaně a rozvlekle a tento dojem nenapraví ani pár naturalisticky brutálních scén. Teprve v závěru se začíná blýskat na lepší časy, ale právě v tom nejslibnějším momentu kniha končí.

Terry Goodkind: Fantom 1 – Přízračné legie vydal: Classic, Praha 2007 přeložila: Ivana Drábková obálka: Donato Giancola 400 stran / 239 Kč

Recenze je převzata z magazínu Pevnost 3/2007.

20. dubna 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Ad Fantom 1 – Přízračná legie
Mickehu - 22. 05. 2007 02:08

Bohužel, přestože jsem se na knihu vrhl jak hladový vlk a zhltl ji za necely den. Je Richard stale ještě zamotán do Kouzelné kaskády a co víc, do hry vtoupila nejen magie Ordenu, ale (znovu) i Chiméry. Jak jsem si už u Goodkinda musel zvyknout, jsou tu opět rozsáhlé dialogy (o ničem?! :-/ ) a mezi nimi, jako střípky světla prosvítají záblesky děje. Ovšem v knize se nic zásadního nestane, motáme se v bludném kruhu a spád začíná nabírat až na posledních 50 stránkách. Bohužel, autor snad strácí fantazii, nebo jen potřeboval napsat rychle novou knihu, ale ne jen že se vrací k magii Ordenu a opět se odkazuje na Chiméry, jakožto zkázu světa, dokonce i vedlejší postavy (Ráchel)se vrací zpět ke starému ohranému ději. Je zajatá svou bývalou mučitelkou, princeznou, která, třebaže byla už z děje ostraněna, se jako zázrakem vrací aby mohla škodit dál. Celkově to na mě působí, že se autor snaží použít všechny zajímavé části ságy (a to je jich asi celkem 9) v jedné knize a toto byl jen úvod. Očekávám, že se to v příštím dílu trošku rozjede (snad). PS: jedná nová informace přece byla: Richard se dozvídá o knize ze které by se mohl naučit něco o své magii. (konečně po 18cti dílech ;-) )
RE: Ad Fantom 1 – Přízračná legie
Roumnak - 27. 09. 2007 13:14

Nedávno jsem tu knihu dočetl a se vším cos napsal souhlasím. Ale není to tak zlé, pokud to co načal k něčemu povede :). Jsou už další knihy v češtině?

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).