Fantasya doporučuje 10, květen 2008
Květen utekl neskutečně rychle, a tak jsme opět tady s naším pravidelným měsíčním souhrnem toho, co nás, redaktory Fantasye, v knižní produkci zaujalo. Tentokrát to dlouho vypadalo, že pomalu nebude z čeho vybírat a pětice vyvolených titulů se nasbírá jen horko těžko. Druhá polovina měsíce ale naštěstí byla pro čtenáře mimořádně vlídná a pro jejich peněženky mimořádně apokalyptická…
Na trhu se totiž objevilo hned několik velice očekávaných pokračování populárních sérií. Mám samozřejmě na mysli především Nadělat prachy, což je v pořadí již třicátý druhý díl základní řady cyklu Úžasná Zeměplocha napsaného Terrym Pratchettem. A protože se v něm na scénu vrací Vlahoš von Rosret, hlavní hrdina jednoho z nejlepších „pozdních“ dílů, Zaslané pošty, je naděje, že i „Prachy“ se zařadí k těm veskrze zábavnějším.
A opominout nemůžu ani Lovce kostí, další tlustý špalek z megaságy kanadského spisovatele Stevena Eriksona Malazská kniha Padlých. Konkrétně u Eriksona jsem opravdu moc zvědavý, jak všech těch deset plánovaných dílů nakonec bude držet pohromadě a zda ta mnohokrát zdůrazňovaná propracovanost není jenom fígl pro natěšené fanoušky. No, ještě pár let si budeme muset počkat a pak bude potřeba na dva měsíce odjet někam na pustý ostrov. Jinak to najednou přečíst nepůjde.
Milovníci temné fantasy měli v závěru měsíce hody. A i druhý titul tohoto subžánru spáchalo nakladatelství Talpress. Brandona Sandersona čeští čtenáři znají jako autora kvalitní high fantasy Elantris a „vyvoleného“, který po zesnulém Robertu Jordanovi dokončí Kolo času. Teď přichází na trh jeho zatím nejrozsáhlejší dílo, trilogie Mistborn, konkrétně její první část Finální říše (jakkoli se nemůžu označit za anglistu, moc by mě zajímalo, proč je slovo „final“ přeloženo zrovna takto…). Sanderson je i přes své mládí velice zručný autor, a tak si myslím, že i tahle kniha stojí za hřích…
Na Dnu trifidů Johna Wyndhama vyrůstalo několik generací českých a slovenských scifistů. Po letech se Simon Clark rozhodl napsat pokračování. Jasně, není to už ono, výrazný Wyndhamův myšlenkový přesah spojený s dobrodružným dějem a dusivou atmosférou strachu je taky fuč, ale nostalgie zůstává – a Noc trifidů rozhodně nevyvolá žádné negativní emoce a pachuť parazitování, protože je to solidně zvládnuté řemeslo. A navíc ve výborném překladu Petra Kotrleho.
Ani tentokrát nevynechám českou či slovenskou produkci. Invocatio elementalium slovenského autora Dušana D. Fabiana patřilo do skupiny velice vydařených debutů. Volné pokračování Pestis draconum je, troufnu si tvrdit, ještě o kus lepší. Sevřený příběh o tom, co se bude dít, když se drak rozhodne zdemolovat Banskou Štiavnici (což je ale jenom jedna z více proplétajících se dějových linií), je skvělým propojením temné fantasy se světem současnosti, který vzdáleně připomene Hlídky Sergeje Lukjaněnka (ale opravdu jen vzdáleně).
Nejlepším titulem měsíce je pro mě cenami ověnčený Airnet Geoffa Rymana. Křehký příběh o asijské vesnici, kam ještě nedošla civilizace a která se má najednou vyrovnat s příchodem Airu, verzí internetu, jež lidem funguje přímo v hlavě, je opravdu po všech stránkách výjimečný a zvláštní. Milovníky akce nenadchne, ale ti, co hledají ve fantastice něco víc (minimálně to, že fantastický motiv není cílem, ale prostředkem), budou spokojeni. A poetický jazyk se spoustou metafor a symbolů by zase mohl přitáhnout čtenáře jiných žánrů…
Mé květnové TOP 6:
1. Geoff Ryman – Airnet
2. Dušan D. Fabian – Pestis draconum
3. Brandon Sanderson – Finální říše
4. Steven Erikson – Lovci kostí
5. Simon Clark – Noc trifidů
6. Terry Pratchett – Nadělat prachy