Existence budoucnosti na vlásku podle Davida Brina, David Brin: Existence
Nejnovější módou v současné sci-fi se staly jednoslovné názvy jako Interstellar nebo Gravitace. Kniha Davida Brina svým názvem Existence potvrzuje tento Hollywoodský trend a podobá se uvedeným dílům i tím, že vědecká stránka žánru se v ní netočí kolem hypotéz o warpovém pohonu, ale vychází z teorií navazujících na einsteinovskou fyziku.
Stejně jako každá správná fikce, i tato začíná náhodou, kdy druhořadý astronaut Gerald Livingstone při zametání smetí na oběžné dráze zčistajasna narazí na drobný objekt mimozemského původu. Hurá, nejsme ve vesmíru sami. Jenže setkání s mimozemskými vyslanci nenaplní optimistická očekávání, protože jejich poselství je děsivé: technologické civilizace spějí k neodvratnému zániku. A jaká je budoucnost roku 2048 podle Davida Brina? Všudypřítomná záplava informací, skvělá multifunkční technika, ale stejně tak zdvihnutý ukazováček proti technologickému pokroku, který uhání rychleji, než stačí naše mozkovny promyslet. Zní to povědomě? Jak by ne, autor hyperbolizoval nejaktuálnější otázky přítomnosti.
Učinil tak v knize, kterou pokládá za své opus magnum. A vskutku se vyřádil. Jde o takřka sedm stovek hutných stránek, které obsahují několik dějových linií – prostě velký román, jaký se dnes nevidí každý den. Rýpalové samozřejmě pojmou podezření, jestli si Brin na záda nenahodil příliš velkou nůši s uhlím. Je to však zkušený mazák a tak trochu dědic a epigon odkazu boha science fiction Isaaca Asimova, čili kvalifikaci by na tento úkol měl.
Existence zavede čtenáře velice originálním a čtivým způsobem do esejistického pozadí románu, ve kterém se autor snažil zpracovat filozofické otázky spojené s problémy budoucnosti, která však není příliš jiná než dnešek. David Brin nepoužívá jenom standardního formátu, kdy na tyto otázky odpovídá děj knihy, ale dojde i na drobný textový experiment. Prokládá kapitoly fiktivními úryvky z tisku, knih nebo z rozhovorů. Přidal tak k melodii románů velice lahodně znějící podkres.
David Brin v pěti bodech
- Fyzice David Brin rozumí. Vědou se sice neživí, ale má z fyziky doktorát.
- Hlásí se k odkazu Isaaca Asimova a napsal i jedno pokračování jeho nejslavnější série, pod názvem Vítězství Nadace.
- Existenci považuje sám autor za své vrcholné dílo, které psal deset let.
- David Brin je životní optimista, což se promítá i do jeho knih.
- Velice živě komunikuje se svými fanoušky zejména o budoucnosti naší civilizace, například na svém webu www.davidbrin.com.
Rozsah knihy také dovolil autorovi rozpracovat klíčové myšlenky očima různých postav. Neustále se tak střídají kulisy příběhu. Chvíli se čtenář nachází mezi uctívači vědy, pak mezi konzervativními ludity; z prostředí pohádkového luxusu miliardářů snažících se ovládnout svět najednou zavítá do rodiny rybáře v přelidněné a totálně znečištěné Číně. Chvíli se příběh pohybuje v kosmu, a než si čtenářské oči přivyknou na hvězdný prach, jsou autorem uvrženy hluboko do tmy pustého oceánu. Kapitoly jsou navíc poměrně krátké, čili se jedná o dech beroucí smršť.
S větším množstvím dějových linií Existence se také nese více úskalí. Všechny doprovází celá řada zvratů, gradující napětí i postupné prolínání, tudíž jde o čtení jedna radost. Ovšem autorovi velice dlouho trvá, než se mu podaří vysvětlit, o co vlastně jde. Knížka je to pořádně buclatá, takže se prvních prázdných stopadesát stránek snese, ale nedostatečně motivovaný čtenář může ztratit trpělivost. Nicméně mnohovrstevnatost linií je perlou vyleštěnou lépe, než je běžné. Ovšem s tím paradoxně souvisí druhý problém. Ve dvou třetinách knihy autor opustí koncept více dějových linií a se ztrátou pestrosti přijde na úbytě i čtivost. Naštěstí závěrečné pasáži nic zásadního nechybí, tak člověk nemusí tuto výjimečnou knihu odložit s pachutí hořké pilulky na patře.
Aby nedošlo k omylu, Existence není jednostranně orientovanou sci-fi, ani soft ani hard. Největší předností knihy je široké spektrum témat a přístupů, které se do ní podařilo autorovi dostat. Najdeme v ní filozofující pasáže a snové abstrakce, stejně jako čistou akci a napětí. Dozajista je to kniha, která má ty největší ambice a neměla by uniknout žádnému vytrvalém scifaři ani jinému příznivci trošku náročnější fantastiky. David Brin je velezkušený autor, jeden z pilířů moderní podoby žánru, a zcela oprávněně může mít ty největší ambice. Není pochyb, že tato kniha vyprovokuje nejednu diskuzi, i když její význam pravděpodobně nebude tak dalekosáhlý, jaký mají knihy Brinova učitele Isaaca Asimova.
- David Brin: Existence
- Triton; 2015
- překlad: Jakub Němeček
- 696 stran; 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)