Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Doplňkové povídky Tokijského ghúla i v Česku, Sui Išida: Dny

Išida Sui: Tokijský ghúl: Dny

Čtrnáctidílná manga série Tokijský ghúl sice už skončila, pro fanoušky to ale konec rozhodně neznamená. Na pulty českých knihkupectví totiž dorazila zbrusu nová sbírka povídek ze světa Ghúla, doplněná ilustracemi samotného autora mangy. Čtenáři tak mají možnost nahlédnout do hlavy vedlejším postavám, které nejsou Kaneki – Labužníkovi, Tóce, Hidemu a třem dalším.

Šest postav, šest různých příběhů. Osud Kanekiho Kena je již znám, co ale prožívaly ostatní postavy, zatímco jednooký ghúl bojoval o život? Kanekiho nejlepší kamarád Hide má podezření, že by jeho přítel mohl být ghúl. Náhodou se připlete ke skupince studentů, kteří přítomnost ghúlů na Kanekiho univerzitě vyšetřují. Je to snad náhoda? Tóka se ze všech sil snaží skloubit školu s ghúlím životem. Brzy ale zjišťuje, že to není až tak lehké, hlavně co se týče přátelských vztahů.

Šú Cukijama si v dobrém jídle liboval už na střední škole. Co se stane, když ho při hodování načapá jeho spolužačka Čie, která je člověk, a vyfotografuje ho? Hinami stále oplakává smrt své maminky a uzavírá se do sebe. Kaneki s Tókou přijdou se skvělým nápadem – vzít ji do knihovny. Stojí to ale za Hinamino bezpečí? Momoči Ikuma se do Tokia přistěhoval, aby se mohl stát muzikantem. Zvládne ale ghúl, který se straní ostatních a odmítá lovit, přežít v takové metropoli? Knihu uzavírá příběh Kazua Jošidy, ghúla, který má pořád smůlu, hlavně co se týče osobního života.

Nový formát

Nakladatelství Crew si neuvěřitelně šplhlo u všech fanoušků manga série Tokijský ghúl, a to vydáním ilustrované sbírky povídek ze stejného světa. V zahraničí je vydávání tzv. „light novel“ k mangám běžnou záležitostí, v Česku je to ale vůbec poprvé, kdy něco podobného vyšlo. Sbírka Tokijský ghúl: Dny se tak stala jakýmsi předskokanem toho, zda bude o podobný formát vůbec zájem. Podíleli se na ní Sui Išida, autor původní manga série, který sbírku ilustruje, a Šin Towada stojící za příběhem. Za překladem do češtiny stojí opět Anna Křivánková, kterou již netřeba představovat.

Sui Išida v pěti bodech

  1. Narodil se v prefektuře Fukuoka v Japonsku.
  2. Slaví narozeniny 28. prosince.
  3. Jeho prvotina Tokijský ghúl vycházela původně v magazínu Weekly Young Jump.
  4. Anime zpracování, které obsahovalo dvě série a dva speciály, se manga dočkala v roce 2014. V roce 2018 byla odvysílána série třetí a čtvrtá.
  5. Tokijský ghúl byl přeložen i do angličtiny, kde se objevil na prvních příčkách v seznamu The New York Times Best Sellerů v roce 2015.

Kniha se skládá ze šesti samostatných povídek. Každá z nich je vyprávěna jednou z vedlejších postav a odehrává se na pozadí čtrnáctidílné série. Autor se zaměřil na různorodé postavy – ať už ty známější jako je Tóka, Cukijama či Hide, tak i na ty méně známé. Čtenáři tudíž mají možnost nahlédnout do hlavy i někomu jinému, než je Kaneki, což je rozhodně zajímavá zkušenost. Tematicky jsou příběhy vyvážené – některé plynou pomaleji a ukazují spíše každodenní život postav, některé jsou o poznání temnější a akčnější. Díky tomu tvoří dynamický mix, který rozhodně neurazí.

Krásné na pohled

Autor dokázal mistrně vystihnout charakteristiku postav, které Išida stvořil. Za zmínku stojí i grafické zpracování celé knihy, které má na svědomí samotný Sui Išida. Navrhl nejen obálku, ale stojí i za ilustracemi, které čtenáři mohou najít napříč celou knihou. Je to rozhodně velmi příjemné zpestření, především u postav, které se v manga sérii až tak nevyskytovaly. Na začátku knihy lze pro lepší orientaci najít i seznam vystupujících postav s krátkým popiskem. Nehrozí tedy, že by se v nich někdo mohl ztratit.

Zůstává stále otázkou, zda se formát ilustrované sbírky příběhů na českém trhu ujme, je ale jisté, že skalní fanoušci by to bezesporu ocenili. Dny představují první díl z třídílné série povídek, je tedy možné, že Crew přeloží i zbylé dvě knihy. Zajímavostí je i to, že jeden z příběhů ze sbírky Dny se dočkal také anime adaptace, konkrétně ten Labužníkův. Fanoušci si tak při čekání na sérii :re mohou zkrátit čas sledováním Tokijského ghúla: Pinto (OVA), který přibližuje setkání Cukijami s jeho lidskou spolužačkou a kamarádkou Čie Hori.

Tokijský ghúl: Dny nesmí v knihovně chybět nikomu, kdo si oblíbil svět, ve kterém Kaneki žije a zajímá ho, co se stalo vedlejším postavám jako je Tóka, Labužník či Hide.

  • Sui Išida: Dny
  • Crew, 2019
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Sui Išida
  • 264 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
5. července 2019, Kateřina Kopišťová

Tokijský ghúl: Dny

Tokijský ghúl: Dny
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč