Doktorka Susan Calvinová opět v akci, Mickey Zucker Reichertová: Já, robot: poslouchat
Jak lidé, tak roboti bojují o své přežití. Umělé inteligence se musí potýkat s hrozbou naprostého zotročení a lidé zase s intrikami, které spřádá vláda. Podaří se oběma skupinám ze všeho vyjít se zdravou kůží?
V románu Já, robot: poslouchat se znovu potkáváme s hrdinkou Susan Calvinovou, která má za sebou už dva roky praxe v nemocnici Manhattan Habsbro. Aby toho neměla málo, tak se znovu objeví jistá vládní frakce, o níž si Susan myslí, že právě ona má na svědomí atentát na jejího otce. Problémem je, že jde pouze o Zuzanino tušení a nemá prozatím žádné důkazy. Tím však její problémy nekončí. Na scénu se znovu dostává fanatismus v podobě odpůrců moderní technologie, kteří chtějí lidstvo vrátit zpátky do středověku. Zároveň se objevuje třetí skupina, která se pokouší o genocidu lidstva. Podaří se Susan všem překazit jejich plány?
Se Susan se potkáváme v době, kdy si prochází jakousi osobností krizí a musí se vypořádat s hrůzami, které ji v minulém roce potkaly. Patří sem především ztráta jejího přítele Remindgtona. Jakousi náhradou je její věrný přítel a psychická opora Kendall Stevens. Hodně silný článek příběhu představuje také postava jejího otce Johna Calvina a jakousi humornou a nezapomenutelnou součást vyprávění tvoří její robotický kamarád Nateus, robot pracující v archivním oddělení nemocnice.
Já, robot: poslouchat začíná tam, kde jednička skončila, a dostává čtenáře hlouběji do nemocničního prostředí. A když už jsme u prostředí, čtenáře nepřestane v průběhu čtení fascinovat, jak skvěle promyšlený svět nám autorka předložila. Hraje si s ním, nenechává ho zamrznout na jednom bodě a zároveň nezapomíná ani na politiku, které je tu místy víc než dost. A v neposlední řadě si také uvědomuje, že aby vymyšlený svět fungoval, musí mít silnou základnu a pečlivě promyšlené všechny části.
Mickey Zucker Reichertová v pěti bodech
- Americká autorka fantastiky.
- Patří ke spisovatelům, kteří si chrání své soukromí.
- Kromě psaní se věnuje profesi dětské lékařky.
- Na svém kontě má více než dvacítku publikovaných děl spadajících do fantastiky.
- Zbožňuje všechno živé, což se odráží i v tom, že má hodně domácích zvířat.
Příběh druhé knihy ubíhá rychle, někdy však může dojít na zdlouhavější úvahy, které však spíše potěší, než odradí. I přesto spisovatelka používá spíše odlehčenou formu, alespoň co se pohledu na různé technologie týká, takže i složité a zdánlivě nekonečné úvahy dokáže podat s lehkostí sobě vlastní. Uvědomuje si totiž, že ne všichni by mohli složité texty zvládnout. Přestože se místy snaží tvářit vážně, vzápětí dodá nějakou lehčí připomínku.
Celý text navíc používá er-formu, díky čemuž se dostaneme hlouběji nejen do mysli jednotlivých postav, ale také pacientů, kterých je tu víc než dost. Avšak přestože jsou v příběhu další hrdinové, je vidět, že si spisovatelka vyhrála nejvíc s postavou doktorky Susan. U ní čtenář od prvního dílu spatří dost velký vývoj, který se projeví nejenom v její povaze, ale také v rozhodování.
Mickey Zucker Reichertová dokázala nemožné a představila čtenáři živý a fungující svět s hrdiny, jež si velmi snadno zamilujete. Jak už u dvojek bývá zvykem, román Já, robot: poslouchat dovysvětluje to, co jednička začala a zároveň připravuje na závěrečné finále.
- Mickey Zucker Reichertová: Já, robot: poslouchat
- Triton, 2014
- překlad: Jana Rečková
- obálka: Eric Williams
- 400 stran, 389 Kč (v e-shopu Fantasye již za 350 Kč)