Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Dokážou lidé přežít další konec světa?, Patrick S. Tomlinson: Archa (Děti mrtvé Země 1)

archa deti mrtve zeme

Zapomeňte na Zemi. Lidstvo se (nedobrovolně) přestěhovalo na obrovskou kolonizační loď a přes 200 let doufá, že na konci dlouhé pouti na něj čeká vhodná planeta, kde by se dalo navázat na planetární civilizaci. A kdoví, třeba se to tentokrát obejde i bez té černé díry, která je dostala posledně.

Život na palubě Archy je poměrně klidný. Aby taky ne, když se lidská populace pohybuje kolem čísla 50 000 a jejím habitatem je uzavřený prostor. Ve spolupráci s moderními technologiemi (zejména povinných implantátů) není zase tak složité najít konkrétní osobu a připomenout jí, že místní zákony slouží k zachování lidstva. Bryan Benson je k takovému připomínání jako stvořený – sportovní legenda a v současné době jeden ze dvou velitelů lodní verze policie. Ve většině případů mu stačí mezi jednotlivými zápasy lehce umravnit příliš uvolněné fanoušky, což je vzhledem k jeho statutu o něco snazší. Jenomže potom se ztratí důležitý člen posádky a žádný z lodních systémů o něm nic neví.

Bryan se postupně dozvídá, že na Arše není všechno jako z pečlivě rozvržené nástěnky. Že jsou někteří tu a tam nad pravidly, to by se dalo očekávat. Ostatně, s povinnostmi roste zodpovědnost i moc a proč by se nedalo z toho vyždímat něco navíc jako kompenzaci za vzniklý stres? Jenomže blížící se planetární kandidát na nový domov neznamená jenom naději na nový začátek bez pravidel proti plýtvání, bez stísněného prostoru a přísně dodržované kontroly porodnosti. Ne každý se totiž těší do gravitační studny. Koneckonců, tato generace není první, která nezažila samotný exodus. I to by se dalo pochopit. Jenomže co dělat, jestliže někomu jde o zničení samotné Archy?

Patrick S. Tomlinson ve čtyřech bodech

  1. Debutoval románem Archa.
  2. Když zrovna nepíše romány, věnuje se stand-upu.
  3. Mezi jeho další záliby patří i diskuse na sociálních sítích.
  4. Žije se svou ženou ve Wisconsinu v USA.

Bryana Bensona čekají náročné dny. A čtenáře jeden či dva velmi příjemné večery (či jiná časová období). Ačkoli má tahle kniha jen něco málo přes 300 stran, autorovi se povedlo vtěsnat sem vše podstatné. Od historie exodu, každodenního života na kolonizační lodi, realistického vykreslení hlavních postav, a navíc mu zbylo dost prostoru na samotný děj. Což mnohé spisovatele a spisovatelky stojí stovky stran, přičemž výsledkem nezřídka bývá podstavec pod monitor, tedy chtějí-li čtenáři dopřát danému titulu nějakou reálnou funkci.

Arše se sice spousta informací omezuje na naprosté minimum a děj nevybočuje z osvědčeného modelu „vyspělá společnosti svázaná přísnými pravidly vs. odpadlíci žijící ve stínech“. Nicméně díky tomu lze na malém prostoru vytvořit jak napínavý příběh, tak poutavou atmosféru. Navíc, motivy záporáků jsou uvěřitelné a je zřejmé, že tito lidé neexistují jen proto, aby se hlavní hrdina nenudil.

Román Patricka S. Tomlinsona má vše, co zaručuje čtivost a dechberoucí tempo od první věty. Není zde místo (jsme koneckonců na vesmírné lodi) pro zbytečné odbočky a každý dialog je učebnicovým příkladem, jak psát poutavě. Přes všechna tato pozitiva vypadá děj knihy dostatečně ukončeně. Nezbývá tedy doufat, že pokračování bude dávat smysl nejen autorovi.

  • Patrick S. Tomlinson: Archa (Děti mrtvé Země 1)
  • Triton, 2023
  • Obálka: Renata Brtnická
  • Překlad: Miroslava Polová
  • 336 stran, 359 Kč (v e-shopu Fantasye již za 336 Kč)
25. prosince 2023, Tomáš R. Tokoš

Děti mrtvé země 1 - Archa

Děti mrtvé země 1 - Archa
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč