Dlouhý den Valhaly, Meče a prsten, František Novotný
Stíhací pilot Arnim von Galwitz byl zabit a znovu ožil. Stal se jedním z vyvolených, tím, který může vstoupit do Valhaly – padl přece hrdinskou smrtí a při cestě na onen svět ho doprovodila nefalšovaná valkyrja. Jak je to možné, když cesta mezi světem bohů a lidí byla po Ragnaröku uzavřena a valkyrje možnost doplňovat řady reků ve Valhale ztratily?
Úbytek hrdinů jako následek přetrvávajících bojů mezi Grímnim (dříve též zvaným Ódin, ale nemá to jméno rád) a Súrtem, pánem Múspellu, je nepříjemnou komplikací především pro Grímniho. Není tedy divu, že se po porážce v Ragnaröku snaží najít nové spojení obou světů, což se mu také podaří – a právě v době, kdy Evropou zmítá první světová válka. Valkyrje odvádějí do Valhaly ty, kteří jsou pro Grímniho nejpotřebnější, tedy letce. Odvádějí je i s jejich okřídlenými „oři“ a oni jdou – stejně jako Arnim von Galwitz – rádi. Vždyť jinak je čeká jen neodvratná a většinou i velmi bolestivá smrt. A tady mohou ukázat své umění v bojích proti soupeřům daleko záludnějším a nebezpečnějším než nepřátelské letky – utkávají se totiž s draky ze severských bájí, kteří dosud vcelku beztrestně pustošili Nilfheim. Zdá se, že využití létajících bojovníků přetáhne vítězství na stranu Grímniho. Ano, mohlo by. To by tu ovšem nesměly existovat léčky v léčkách jiných léček, zrady vědomé i bezděčné, přání splnitelná i nedostižná a vůbec by povaha lidí i bohů musela být trochu jiná. Jak se zdá, někdo tady hraje nečistou hru.
Najednou se totiž objevují bojovníci z války daleko krutější a nebezpečnější, než byla ta, kterou my nazýváme první světovou. Na čí straně budou tito podivní vetřelci do světa hrdinských činů a osobní odvahy? Proč a k čemu vlastně byl právě Arnim von Galwitz vybrán? Je opravdu vše tak osudově závislé na Sigurdově prstenu a dvojici zaměnitelných mečů? Jakou úlohu má generál Karl Haushoffer v osudu Arnima, Asgardu i Midgardu?
V tomto svazku Dlouhého dne Valhaly téměř žádné odpovědi nenajdete, jedná se totiž pouze o první část knihy, která celá vyšla již před lety, v roce 1994. Tentokrát se ovšem autor neskrývá za anglicky znějící pseudonym (Frank Skipper). V mezidobí totiž český trh akceptoval české autory, a tak, když další díly této série rozhodně nebyly propadáky, vydavatel se rozhodl znovu uvést na trh i díl první. Ve shodě s dvousvazkovou úpravou dalších částí i tento první díl byl rozdělen do dvou knih. Vzhledem k tomu, že kniha jako dvoudílná nebyla původně zamýšlena, je rozdělení provedeno podle rozsahu a veškerá řešení zápletek se tak ocitla v části druhé, jejíž vydání bude, doufám, brzy následovat.
- František Novotný: Dlouhý den Valhaly – Meče a prsten
- vydal: Triton, Praha 2007
- obálka: Milan Fibiger
- 306 stran / 189 Kč