Death Note 9: Kirova zoufalá situace si žádá zoufalá řešení, Cugumi Óba a Takeši Obata: Death Note – Zápisník smrti 9
Dva proti jednomu, každý z nich s jinými taktikami a informacemi. Jeden, kterému se za záda postupně staví nejen státní orgány celé planety, ale i obyčejní lidé. A ve středu zájmu všech tří nejdokonalejší zbraň v historii. Kirovy snahy o stvoření nového světa navzdory zaběhnutým pořádkům pokračují.
Mellův plán vyšel dokonale. S japonskou policií vyměnil Lightovu unesenou sestru za zápisník smrti a okamžitě si začal užívat jeho moci, mimo jiné zlikvidoval podstatnou část Nearových kolegů z SPK. Navíc si kolem prstu omotal nablblého smrtonoše, kterému původně vraždící nástroj patřil a který by ho rád získal zpátky. Light jej Mellovi však nehodlá za žádnou cenu ponechat. Přitom ale zapomene na svého druhého rivala. Near si postupně skládá dohromady jednotlivé dílky záhady a věčné zbytečné pošťuchování s Mellem ho pomalu přestává bavit.
„Pokud Kiru chytíme, je představitelem zla. A pokud ovládne svět – pak spravedlnosti.“ – Light (str. 109)
Už v průběhu osmého svazku Death Note bylo zřejmé, že Near a Mello mají společnou pouze touhu chytit vraha Kiru. Nyní se rozdíl mezi jejich povahami ještě více prohlubuje. Zatímco Near spekuluje v pozadí a občas dá Lightovi, novému L a zároveň Kirovi najevo, že je mu čím dál tím blíž, Mello musí čelit faktu, že Light si jím nastavená pravidla nenechá líbit a udělá vše pro to, aby se hra začala hrát opět po jeho. Má přeci na své straně smrtonoše Rjúka, Misu s neobyčejnýma očima a zbytky japonské policie.
Stále realističtěji si ovšem začíná uvědomovat nelehkost své situace. Obává se ztráty podpory ve svém týmu a Mellových nepředvídatelných destruktivních akcí. Nearovo neustálé dotírání mu na klidu také zrovna nepřidává. Oba dohromady ho nutí ke stále riskantnějším krokům.
Po scénáristické i výtvarné stránce stále drží Cugumi Óba i Takeši Obata laťku nastavenou předchozími díly. Promluvy postav i jejich myšlenky mají svěží spád i koherenci, některé charaktery, zejména Near, jsou natolik upřímně chladnokrevné, že to leckoho zarazí.
Kreslíř Obata se blýskne především v téměř dvoukapitolové akční a zároveň velmi emotivní sekvenci, jejíž výsledek výrazně ovlivní další směřování příběhu. A mimo jiné Obata přihazuje celou paletu hraček a stavebnic, bez kterých by Near na scéně ani nebyl tím, kým je. Pro Mella a jeho čokoládu sice platí totéž, ale na tabulce kakaové dobroty se po grafické stránce pravděpodobně nic vylepšit nedá.
Cugumi Óba a Takeši Obata v pěti bodech
- Kromě Death Note spolupracovali na manze s názvem Bakuman, jež se točí kolem dvou chlapců se snem stvořit vlastní mangu.
- Cugumi Óba svou pravou identitu drží v přísné tajnosti.
- Ví se o něm pouze to, že sbírá čajové šálky a vymýšlí příběhy mang, zatímco sedí na židli v podobné pozici jako L – s koleny pod bradou.
- Takeši Obata byl za svou práci na Death Note a Hikaru no Go nominován na prestižní komiksovou cenu Willa Eisnera.
- Kromě mang Obata ilustroval několik japonských novel.
Devátý díl zodpovědně splňuje standarty, na které si fanoušci Zápisníku smrti zvykli. Spousta úžasně detailně nakreslených momentů, vypočítavé strategizování, důmyslně promýšlené rozhovory. Pravé emoce a pochyby některých postav na jedné straně a na druhé Lightovo divadýlko poctivého detektiva a starostlivého syna. Akční scéna a několik zarážejících překvapení.
V desátém díle vycházejícím v květnu 2014 Kira získá nové figurky na šachovnici – státního zástupce Mikamiho a televizní moderátorku Takadu. Teď se nemíní nechat dopadnout, ke stvoření jeho dokonalého světa, Kirova království, už zbývají jen krůčky.
- Cugumi Óba & Takeši Obata: Death Note – Zápisník smrti 9 (Death Note 9)
- Crew, 2014
- překlad: Anna Křivánková
- obálka: Takeši Obata
- 198 stran, 199 Kč (v e-shopu Fantasye již za 179 Kč)