Darwinský výtah je drsnou sci-fi, co skončila na třech čtvrtích cesty, Jason M. Hough: Darwinský výtah
Kvalitní novodobé sci-fi je na tuzemském trhu jako šafránu, a tak není divu, že scifistovo srdce zaplesá při sebemenším náznaku vydání nové pořádné knihy jeho oblíbeného žánru, ne-li rovnou celé série. Takovým případem by mohl být i Darwinský výtah, jenž je počátečním dílem trilogie Jasona M. Hougha.
Nováčci to na poli vědeckofantastické literatury nemají moc jednoduché. Ono přijít s novým neotřelým nápadem a zároveň se umně vyhnout většině klišé se může jevit v dnešní době jako zapeklitý problém. Díla většiny debutujících autorů (čest výjimkám!) tak skončí napůl či na třech čtvrtích cesty. Darwinský výtah amerického spisovatele Jasona M. Hougha by toho mohl být dokonalým důkazem.
Spásný výtah nastupuje scénu
Darwisnký výtah je akční postapokalyptickou sci-fi, v níž Jason M. Hough rozvedl myšlenku gargantuovského výtahu, který sahá ze Země až do vesmíru. Tuto pozoruhodnou technologii zde zanechala neznámá mimozemská rasa. Na tom by nebylo nic divného, kdyby se těsně před oním incidentem Zemí nerozšířila podivná nákaza SUBS, která postupně takřka vyhubila lidstvo. Na celé planetě existuje jenom jediné místo, které nemoc nezasáhla, a tím je okolí vesmírného výtahu, tedy australské město Darwin.
Mezi přeživšími ale samozřejmě existují i ti, co jsou vůči SUBS imunní, k nimž patří i hlavní hrdina Darwinského výtahu Skyler Luiken. Se svými kumpány se živí jako paběrkáři, vyráží do nakaženého světa a shání různé věci, za které jsou lidé schopní zaplatit. Jednou si však Skylera najme magnát Neil Platz, který ví o vesmírném výtahu i rase, jež ho nainstalovala na Zemi, mnohem víc, než se může na první pohled zdát.
Originalita nade vše
Darwinský výtah ve své podstatě nepřichází s ničím novým, pouze využívá již zavedené postupy. Hough se sice snaží své čtenáře překvapit, nikdy se mu ale nepovede vyjet ze zajetých kolejí, které stanovili jeho předchůdci. Pro člověka, co nehledá žádný složitý děj a chce se jenom bavit, to může být pozitivní zjištění, ale i přesto Darwinskému výtahu chybí jistá jedinečnost. Něco, čím by se vryl do paměti.
Za originální se dá snad pokládat zpracování myšlenky vesmírného výtahu, kolem něhož se celý příběh točí. Dosti upozaděny jsou ale vztahy mezi obyvateli planety Země a orbitálních stanice, tedy chudými a bohatými. Hough se těchto témat vždy jen lehce dotkne, čímž se snaží dokázat propracovanost svého světa, ale takřka nic z toho nemá na příběh výrazný vliv.
Daleko větší prostor dostává nemoc SUBS, která se za něco nápaditého dá považovat opravdu jen těžko. Ať si autor nazve nemocné třeba suby, ale stále se jedná, i když o možná trochu inteligentnější, variaci na zombie. Tohle ale není ojedinělá situace, u lehce sečtenějšího čtenáře se totiž může často dostavit pocit, že už něco podobného někde četl. A to pro autora, zvláště pak když se jedná o jeho prvotinu, není moc dobrá vizitka.
Zábavně drsný román
Ač by se z předešlých řádků dalo usuzovat, že o Darwinský výtah by rozmlsaný čtenář neměl zavadit ani pohledem, opak je pravdou. I přes výše zmíněné výtky se stále jedná o velmi čtivé dílo, čemuž dozajista napomohl i překlad Pavla Medka. Příběh rychle utíká, postavy jsou sympatické a zvratů si autor pro čtenáře nachystal požehnaně. Jason M. Hough se se svými hrdiny rozhodně nepáře a v zabíjení postav ho lze směle přirovnat k pověstnému G. R. R. Martinovi. Pro milovníky drsných příběhů může tato kniha působit jako příjemné odlehčení.
Jason M. Hough v pěti bodech
- Je americký spisovatel žijící poblíž Seattlu
- Dříve se živil jako 3D animátor a grafik počítačových her (Aleins vs Predator: Extinction)
- Svůj první román Darwinský výtah začal psát v rámci projektu NaNoWriMo.
- Po úspěchu jeho prvotiny na ní navázal dalšími dvěma romány.
- Na rok 2015 připravuje další knihu.
Samotná postava Skylera Luikena je na sci-fi žánr pojata dosti netradičně. Nečekejte žádného nebojácného sebejistého šéfa bandy šílenců, ale spíše pravý opak. Skyler o sobě dosti pochybuje a nutno říct, že místy i právem. Celá jeho posádka mu přerůstá přes hlavu a nejraději by se vším seknul.
Na druhou stranu postava hlavního záporáka není nic nového pod sluncem. Hough se jej snaží co nejvíce zdémonizovat, což se může místy zdát až nerealistické. Přitom by stačilo ho trochu polidštit a dát mu i jiné důvody jeho jednání, než jen otřepanou touhu po moci.
I lehká čtení jsou potřeba
Je pravda, že Darwinský výtah je první částí trilogie, i tak mu ale chybí nějaké pořádné zakončení. Celý příběh doputuje do patové situace, jež se jeví takřka jako neřešitelná. Za zmínku ale stojí dobře vymyšlený cliffhanger, který navnadí na další část.
Darwinský výtah je zábavným čtením, nad kterým není dobré si moc lámat hlavu. Pokud toto čtenář přijme, čeká jej svižný akční příběh, který dokáže zaujmout, ale nijak nepřekvapí. Takové knihy jsou ale občas také potřeba.
- Jason M. Hough: Darwinský výtah
- Plus, 2014
- překlad: Pavel Medek
- obálka: Milan Malík
- 488 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)