Dan Young I: Nebezpečí odjinud, Jaroslav Velinský
Kdo se s tvorbou Jaroslava Velinského setkává v podobě „komiksového“ hrdiny Dana Younga poprvé, narazí zrovna na poněkud netypický kousek z jeho bohatého díla. Přitom pro ty, kdo Velinského knihy důvěrně znají, je Dan Young další z řady hrdinů, kteří jsou si v lecčem tak podobní…
Dan Young je poručík vesmírného Interpolu bondovského ražení. Ve svazku Nebezpečí odjinud řeší čtyři případy, ve kterých, jak se postupně ukáže, má stále stejného protivníka – nebezpečného, nezničitelného nepozemšťana Deuce Worma.
Jaroslav Velinský je jeden z nejproslulejších současných tuzemských spisovatelů detektivek, sci-fi či fantasy. Získal mimo jiné Cenu Jiřího Marka za nejlepší českou detektivku za Konec perského prince (1995) a Zmizení princezny (1999) nebo Cenu Akademie SF, F & H za nejlepší SF román za Engerlingy (1995). Své knihy většinou vydává ve vlastním nakladatelství. Rovněž je coby Kapitán Kid znám jako legendární trampský písničkář a spoluzakladatel hudebního festivalu Porta. Nejvíce se o něm zájemci dozví z internetových stránek www.kkkk.cz.
Největší místo ve Velinského tvorbě mají detektivky a mezi nimi na prvním místě „český Marlowe“ Ota Fink, jehož příběhy vydává autor ve dvou řadách. Prvky detektivek ale pronikají do většiny Velinského knih.
Na rozdíl od detektivních románů není v kratších dobrodružstvích Dana Younga prostor pro důmyslnější zápletku. Z originálních nápadů však Velinský na menším prostoru dokáže vytěžit maximum. První příběhy sice možná působí zpočátku jednoduše a nepříliš komplikovaně, ale postupně se skládají v důmyslný celek. Čtyři obrázky položené vedle sebe najednou dají dohromady promyšlenější skládanku – nebo alespoň její obrysy, protože čtyřmi příběhy dobrodružství nekončí.
Dan Young je typický hrdina Velinského knih. Vtipný chlapík bez bázně a hany se slabostí pro něžné pohlaví a neochvějným smyslem pro spravedlnost, nezastavitelný ve svém pátrání po pravdě. Oproti Otovi Finkovi či antarktickému detektivovi budoucnosti Christymu Bigsovi je však přece jen Dan Young postava poněkud plošší, taková komiksově umělá. („Je to práce jako každá jiná a je v ní zakalkulovaná i smrt.“ – „To zní hrozně. S vámi nikdy nehnou žádné city? Ale to je asi tím, že žijeme v tom umělém prostředí.“)
Ostatně takový je celý Youngův svět budoucnosti. Svět plný technických vymožeností, s lidmi obývajícími Měsíc i Mars. Svět, kde už neexistuje řada dnešních běžných věcí denní potřeby. Svět vylíčený se značnou nadsázkou blížící se až parodii, takže ho snad ani nelze brát vážně. (Sarah byla příliš krásná, aby to nechalo chladným poručíka Space Interpolu, byť dokázal ovládat své smysly metodou superjogína Rabníndráta Smithe.)
Děj se sice odehrává ve vzdálené budoucnosti, ale některé prvky jako by v moderním budoucím světě zůstaly z archaické minulosti (tedy naší současnosti). Například knihy už se nevydávají a ty staré skoro nikdo nedokáže přečíst, ovšem právě hlavní hrdina se sám číst naučil a staré knihy jsou jeho koníčkem. A přestože jinak nikdo nečte, literární odkazy se v promluvách jednotlivých postav objevují docela často. („O podobných tvrdohlavcích psával Joseph Conrad, ale to bylo v předminulém století.“ – „Jo? Nade vše miluju literární večírky na palubě.“)
Takříkajíc přes staletí se přenesly výrazy, které užívají některé z postav (Dejž bůh, abyste se ohlásil, řekl major Livingstone, který byl podobnými předpotopními výroky proslulý.), ale někdy i autor. Například slovo „klnul“ jsem naposledy viděl snad v nějakém románu vydaném ve čtyřicátých letech minulého století a vyslovit jsem ho neslyšel snad nikdy.
Možná že tedy Youngův svět budoucnosti nevypadá stoprocentně reálně, ale určitě v něm všechno „sedí“. Všechny „stopy“ ze začátku příběhu do sebe zacvaknou tak, jak mají, otázky se dočkají odpovídajícího vysvětlení a příběh pointy. (Škoda, že něco vyzradí už text na obálce – například že pilotka Lacey Georgiu je kyborg…)
Svou pověst mistra vypravěče, od jehož knih není snadné se odtrhnout, Jaroslav Velinský naplňuje beze zbytku. Nicméně čtenáři, kteří si v chatech sdělují, že každou jeho novou knížku musí přečíst „na jeden zátah“ a končí pozdě v noci, ji tentokrát mohou zhltnout na čtyřikrát. Každopádně autor, ať už jeho dílo spadá zrovna do škatulky dobrodružné, detektivní, sci fi či fantasy literatury, ani tentokráte příznivce tohoto druhu četby nezklame.
- Jaroslav Velinský: Dan Young I: Nebezpečí odjinud
- vydal: Triton, Praha 2008
- obálka: Jan Doležálek
- 272 stran / 199 Kč