Ďábel mezi lidmi, Arkadij a Boris Strugačtí
Po letech se mi dostává do rukou další kniha od bratří Strugackých. Vlastně to není celistvý příběh, ale jde o román a dvě novely, a dokonce to není tak docela od bratří Strugackých.
Se jmény autorů je to docela zajímavé – na přebalu najdeme jména Arkadije a Borise Strugackých a malým písmem také jména S. Jaroslavcev a S. Vitickij, v tiráži figuruje pouze Arkadij Strugacký a u jednotlivých děl se střídá S. Jaroslavcev a S. Vitickij.
Vysvětlení je někdy snadné – S. Jaroslavcev je pseudonym obou bratří z dob, kdy měli zakázáno publikovat. Těžké nevzpomenout na humoristickou SF „Výprava do pekel“, kterou lze hodnotit jako ruskou variantu Stopařova průvodce.
S. Vitickij je pseudonym Borise Strugackého, který přijal po smrti svého bratra v roce 1991.
Někdy je vysvětlení nesnadné – proč je v tiráži celé dílo připsáno Arkadijovi, který je již 17 let mrtev, to skutečně netuším.
Knihu jsem bral do rukou s obavami. Naposledy jsem četl od autorů před téměř dvaceti lety Kulhavý osud, což byl autobiografický sociální román a nepříliš lehké čtení. Bratři Strugačtí vždy inklinovali spíše než k čisté SF k sociálnímu románu se SF kulisami. Když vynecháme z dnešního pohledu humornou rudou agitku, prvotinu Planeta nachových mračen, a následující, již podstatně kvalitnější romány, tak od poloviny 70. let se tvorba autorů láme do oblasti „těžší“ literatury.
Na problémy si však autoři zadělali především satirickými romány „Pondělí začíná v sobotu“ a „Pohádka o trojce“, které nemilosrdně parodují byrokratickou mašinérii, jež semele vše, co se jí dostane do soukolí. Odtud také nutnost pseudonymu Jaroslavcev.
Kniha je zahájena pozdní prací obou bratří (S. Jaroslavcev), kterou je stostránková novela „Ďábel mezi lidmi“. Byla dokončena v roce úmrtí Arkadije.
Vzhledem k podobnému tématu ji mohu srovnat s druhým dílem knihy, kterým je román Borise Strugackého (S. Vitickij) „Hledání úradku neboli 27 teorémů z oblasti etiky“. Obě se zdánlivě zabývají lidmi s mimořádnými schopnostmi, ale těžiště je v popisu života prostých lidí v Sovětském svazu za druhé světové války a později až do současného postsocialistického Ruska.
Obě práce jsou hrubě protirežimní a rozvíjejí pohled na bezútěšný život člověka žijícího ve strachu před nemilosrdnou všemocnou diktátorskou mašinérií. Obě práce jsou rovněž silně biografické a lze je vřele doporučit mladší generaci, která si již život v autokratickém zkorumpovaném „socialistickém“ režimu vůbec nedokáže představit. Mocná šlechta aparátčíků komunistické strany řídí zemi ze svých paláců, všemocná tajná policie KGB je všude a nikdo si nemůže být jist, jestli ho zrovna nesleduje někdo z konfidentů, respektive zda spolupracovníkem není někdo z jeho blízkých.
V podstatě jde o ostře kritické životopisné práce, které rozhodně nespadají do kategorie „lehké literatury“. Spíše mi pochmurným laděním a depresivním vyzněním připomínají ruské klasiky.
Třetí prací je opět novela obou bratří (S. Jaroslavcev) „Detaily ze života Nikity Voroncova“. Tentokrát jde o starší dílo, které je psána lehčí rukou a smutné téma „novely se záhadou“ je odlehčeno humornými situacemi a glosami.
Všechna díla jsou psána s odstupem od aktérů děje, mnohdy je vypravěč píše přímo jako „vzpomínkové“ popisy minulých událostí. Hlavní hrdinové vlastně ani nejsou důležití.
Gradace pak připomíná mohutné ruské řeky, které se pomalu, ale nezadržitelně valí do finále.
Autoři se nezabývají psychologizací hlavních postav tolik, kolik by napovídal rozsah prací, ale staví především na popisech, vzpomínkách z dětství hrdinů a příbězích postaviček, které se příběhy jen mihnou. Celá tato mozaika velmi dobře splňuje úkol připomenout neveselou dobu sovětského Ruska, která by neměla být zapomenuta.
Kniha je tedy složena ze tří podobně laděných prací, jež jsou určeny vyspělým čtenářům. Jsou to především autobiografická díla se silným sociálním kontextem, osobní zpovědi o době nesvobody, která se změnila ve zkorumpovaný chaos. SF je pouze vnějším znakem a záminkou pro rozvinutí skutečné podstaty děl.
- Arkadij a Boris Strugačtí: Ďábel mezi lidmi
- vydal: Triton, Praha 2008
- přeložil: Libor Dvořák
- přebal: Marek Hlavatý
- 504 stran / 349 Kč