Chcete-li ozdobit knihovnu klenotem, sáhněte po Klenotech české fantasy, Ondřej Jireš (ed.): Klenoty české fantasy
Ondřej Jireš je na poli českých antologií nepsaným králem a zkušeným harcovníkem, za kterého hovořila již bezmála desítka titulů, v nichž je jeho jméno spojeno s rolí editora: Klenoty české fantasy jsou desátým, jubilejním kouskem. Sedmnáct povídek a novel z per zvučných českých autorů (až na jednu drobnou výjimku, „zdomácnělého“ Slováka Juraje Červenáka) na více než sedmi stech stranách, navíc seřazených rukou zkušeného editora – co víc si přát?
Omlouvám se čtenářům, že budu čerpat z informací o vzniku Klenotů české fantasy z předmluvy knihy, ale byla by škoda nevyužít jich k popisu vzniku této antologie. Ondřej Jireš líčí, jak se probíral kopou textů, které mu utkvěly v paměti, nebo mu byly doporučeny přáteli. Automaticky vyřadil všechny texty, které již publikoval ve svých předchozích editorských počinech, ale i přesto zůstala v „užší nominaci“ více než stovka prací. Přebíral je, porovnával, vyřazoval a vybíral ty nejlepší práce od autorů, kteří se ve výběru vyskytovali duplicitně.
Konečný výběr subjektivně označil jako Klenoty české fantasy, přičemž kladl zřetelný důraz na slovo subjektivně. Jak výběr ukázal, s přibývajícími léty česká fantastika nabírá na kvalitě. V knize se totiž objevily pouze dvě povídky s datem vzniku před rokem 2000. Jireš dokázal výborným způsobem vyvážit známá jména autorů se jmény autorů, kteří sice dřímají v povědomí čtenářů, ale v současné době nejsou příliš literárně činní. Některé povídky tak již byly obsaženy v jiných povídkových sbornících nebo knihách, ale vzhledem ke své kvalitě rozhodně mají mezi Klenoty české fantasy nezpochybnitelné místo. Naopak u jmen méně známých čtenář pochopí, že editorským sítem propadly díky schopnosti utkvět v hlavě jako zatnutá sekera.
A ještě jedna poklona za dobře odvedenou editorskou práci. Povídky jsou řazeny tak, aby čtenář nečetl „stále to samé“. Střídají se žánry i styly a různorodost proto ještě umocňuje celkový dojem z celé knihy.
Několik střípků
Bylo by nošením vody do rybníka vyjmenovat všechny autory a názvy povídek, ale přesto cítím vůči čtenáři povinnost zmínit se o několika zajímavých dílech. A když už jsme si hráli se slovíčkem subjektivní, upozorňuji, že se jedná o subjektivní výběr recenzenta.
Zajímavý je výběr povídky od Miroslava Žambocha – nejedná se o zcela klasickou žambochovinu (nečekejte žádného Koniáše ani Baklyho), přesto je Vulhelf, muž s cejchem reprezentativní povídkou.
Ondřej Jireš v pěti bodech
- Narodil se 7. 6. 1983. Vystudoval žurnalistiku na Univerzitě Karlově. V současnotipracuje v oblasti on-line marketingu.
- Založil a vedl internetový magazín www.fantasyplanet.cz a byl aktivním přispívatelem časopisu Pevnost.
- Postupem času se vypracoval v předního znalce české fantastiky, stal se však nejen publicistou, ale do povědomí veřejnosti se zapsal především jako editor.
- Na svém kontě má v součtu s Klenoty české fantasy (Argo, 2014) již deset antologií – Čas psanců (Triton, 2004 a upravená reedice Triton, 2008), Písně temných věků (Triton, 2005, upravená reedice Triton/Argo, 2013), Pod kočičími hlavami (Triton, 2007), Legendy české fantasy (Triton, 2008), Memento Mori (Triton, 2009), Hvězdy české sci-fi (Argo, 2010), Krvavá čest (Triton, 2012).
- Antologie Krvavá čest, Hvězdy české sci-fi, Memento Mori, Pod kočičími hlavami, Legendy české fantasy a první vydání Casu psanců a Písní temných věků byly nominovány na cenu Akademie SF, fantasy a horroru. Své nominace proměnily Memento Mori (Antologie roku 2009) a Legendy české fantasy (kniha roku 2006).
O tom, že fantasy se dá „dělat tak trochu jinak“ svědčí povídky Jiřího Pavlovského, Martina D. Antonína a Ondřeje Neffa. Pavlovský tradičně hýří originalitou a dokázal do fantasy propašovat anděla v kombinaci s Estébáky, Antonín dodal další ze svých „ujetých humoriád“. Neff naopak balancuje ha tenké hranici sci-fi a fantasy, a přestože vznik jeho povídky se datuje před rokem 2000 (1988), rozhodně má čtenáři stále co říci. Pod kůži se zase dostane Obojek Jany Jůzlové, a na jemnější duše zapůsobí éterické Záviství Jany Rečkové.
Potěší také staří známí – Wolrich Štěpána Kopřivy nebo Franta Franta Leonarda Medka, čímž ovšem rozhodně není výčet známých hrdinů nebo cyklů v této antologii zdaleka kompletní.
Jakýmsi „rukopisem“ Ondřeje Jireše je i fakt, že se nebojí přidat do knihy i „hůře stravitelné povídky“. Jasně tím potvrzuje svůj cit pro výběr, neboť i přes pomalejší rozjezdy nebo neobvyklý styl nechybí kvalita a půvab, který čtenář nakonec chtě-nechtě ocení.
Komletní seznam povídek
- Vladimír Šlechta: Válečná lest
- Jaroslav Mostecký: Jed bratra mého
- Petra Neomillnerová: Noční lovy
- Jana Rečková: Záviství
- Miroslav Žamboch: Vulhelf, muž s cejchem
- Vilma Kadlečková: Mé rty budou toužit po krvi
- Jiří Pavlovský: Eskorta
- Ivana Kuglerová: Klubko zmijí
- Jana Jůzlová: Obojek
- Pavel Renčín: Tanči mezi vločkami!
- Adam Andres: Malucha
- Martin D. Antonín: Těžký život sférozpytce
- Leonard Medek: Nefritová necuke
- Františka Vrbenská: Trůn z říční mlhy
- Štěpán Kopřiva: Idol
- Juraj Červenák: Kámen a krev
- Ondřej Neff: Poselství pro Agla Mathona
Ovšem, i přes kopec oprávněné chvály nezbývá než nakonec vypíchnout dvě pseudochyby. První z nich jsou medailonky autorů, které nejsou vždy před nebo za dílem každým dílem, ale jsou naštosovány na samém konci knihy. A tou druhou jsou dva doslovy Borise Hokra. Předmluva byla psaná v lehkém duchu a plná informací. Oba doslovy jsou sice také nabité informacemi, ale právě díky absenci oné lehkosti a nadhledu mohou působit možná až přemoudřele; snaha informovat mnohdy může vyznít jako snaha poučovat.
A na závěr ještě jedna potěšující zpráva. Jak již bylo zmíněno výše, v konečném výběru se ocitlo přes stovku textů a sám editor uvádí, že by z nich bylo možné vytvořit minimálně ještě jednu či dvě kvalitativně srovnatelné antologie. Zřejmě se tedy můžeme těšit na další pokračování, neboť když je Ondřej Jireš přesvědčen o kvalitě a potenciálu, věřme, že nenechá svoji práci ležet ladem, a potěší naše srdce i knihovny.
- Ondřej Jireš (ed.): Klenoty české fantasy
- Argo, 2014
- Obálka: Milan Malík
- 704 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)