Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Cesta hněvu není jen obyčejná fantasy pohádka, Antoine Rouaud: Cesta hněvu (Kniha a Meč 1)

antoine-rouaoud-cesta-hnevu

Ostravské nakladatelství Fantom Print vydáním fantasy knihy Cesta hněvu překvapilo hned ve dvou ohledech.

Jednak tím, že na náš knižní trh obydlený především angloamerickou fantastikou přináší francouzskou fantasy, ačkoli Fantom Print známe jako nakladatele specializujícího se především na angloamerickou a německou fantastiku. A za druhé faktem, že prvotina Cesta hněvu je klasická fantasy – mnozí by řekli tolkienovská – a tak budete v knize marně hledat vlkodlaky, upíry či panny zamilované do chlupáče se zuby ostrými jako břitva. Ale i tady příběh přece jen vybočuje ze stereotypu, poněvadž Antoine Rouaud se nevydal cestou jako R. E. Feist, Robert Jordan a jiní více či méně úspěšní tvůrci fantasy, kteří svá slavná díla založili na principech Pána prstenů – epické hrdinské fantasy ságy se značně propracovanou historií, mytologií či božstvy.

V Cestě hněvu není skupinka reků, kterým autor předurčil osud jako z antického rčení – přišli, viděli a zvítězili. Rouaud sice svůj příběh načrtl do klasického středověkého fantasy světa, kde „je něco jinak“, kde funguje i něco jako magie a kde najdete také draky či jiné specifické obludy (ale jen jako velké tupé zvířecí dravce, bez magického nádechu). Jeho fantasy svět je bez mocných čarodějů, bez stvůr jako ze samotných pekel, a hlavně bez super-hrdinských postav. A právě toto je svět, kde se uprostřed močálů vydává zubožený kluk na svoji vlastní cestu hněvu.

V mocném císařství se jako lesní požár šíří rebelie. Poddaní s podporou některých svých pánů se začnou vzpouzet absolutní moci císaře a vlastně celému, po staletí zavedenému systému. Musí zasáhnout císařská armáda, aby byly opět nastoleny staré pořádky. A musí být vykonány činy, které s lidskostí nemají nic společného, a v konečném výsledku jen rozdmychávají oheň. Právě zde vstupuje do děje i nejlepší císařský stratég, generál Dun-Cadal. Při potlačování rebelských vojsk v močálech hrabství Slanisko byl ale těžce zraněn a ponechán svými poddůstojníky na pospas osudu.

Antoine Rouaud v pěti bodech

  1. Mladý francouzský spisovatel, narodil se v roce 1979.
  2. Živí se jako reklamní textař.
  3. Skládá písně a podílí se na cyklu audiodramat, za která získal několik ocenění.
  4. Doma ve Francii za ním stojí významné nakladatelství Bragelone.
  5. Cesta hněvu, první díl plánované fantasy trilogie Kniha a Meč, je jeho vůbec první publikovaný román.

Zachrání ho ale podivně zarputilý kluk beze jména, jenž požaduje jako odměnu pouze jedno. Dun-Cadal ho má naučit bojovat a zabíjet. Jejich vztah se začíná uprostřed močálů a krvavé občanské války měnit. Generál začíná cítit k chlapci, jehož lakonicky pojmenuje Žabák, něco jako otcovskou pýchu a myslí si, že zná důvody pro jeho jednání.

Příběh Antoina Rouauda je originální, nestydím se říci excelentní. A to nejen proto, že je skvěle napsaný, ale především tím, že vybočuje ze stereotypů fantasy. Autor vytvořil příběh, ve kterém hraje velkou roli především realističnost a autenticita jednotlivých lidských postav. Už od prvních vět vás děj polapí a začne se rozvíjet do různých časových rovin z hlediska jednotlivých postav. A v momentě, kdy si budete potutelně myslet, že víte, kterým směrem bude děj pokračovat, začne Rouaud psát příběh z pohledu jiné postavy, v jiném čase a celá původní kostra příběhu se zhroutí a vydá se novým, překvapivým směrem.

Právě tato hra na to, že nic není černé a bílé, vytváří z knihy něco originálního podobně jako například u slavného Jména větru od Patricka Rothfusse. Žádné „a šťastně žili až do smrti“ zde nenajdete, poněvadž to tak v životě nechodí, a toto není „jen“ fantasy pohádka. Přes fantastičnost totiž Cesta hněvu vyvolává pocit opravdovosti, že něco takového se stalo, někde za rohem, někde v jiném kraji a čase. Balancuje na hraně mezi fantasy a historickým příběhem.

  • Antoine Rouaud: Cesta hněvu (Kniha a meč 1)
  • Fantom Print, 2014
  • překlad: Kateřina Niklová
  • obálka: Raymond Swanland
  • 336 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)
28. března 2014, Bohdan BoboKing Volejníček

Diskuze k článku

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

Kniha a meč 1 - Cesta hněvu

Kniha a meč 1 - Cesta hněvu
299 Kč 149 Kč