Cesta hněvu je nová francouzská fantasy, která má koule, Antoine Rouaud: Cesta hněvu (Kniha a Meč 1)
Taková prohlášení už jste slyšeli tisíckrát. Světový úspěch je jedna věc, ale proč by zrovna Cesta hněvu měla být něčím jiná? Protože přináší věci, které čtenáři fantasy zas tak často nevidí.
Bylo nebylo, velký císař vládl říši ve fiktivním světě, který připomínal Řím v období dominátu. A ta říše se region po regionu vzbouřila, až povstalci dobyli hlavní město a vyhlásili republiku. Deset let poté jsou někteří původní vůdci císařství znovu na vrcholu, zatímco jiní zapíjejí svůj hořký osud v podřadných putykách pochybné pověsti. Generál Dun-Cadal, který v oné válce ztratil svého žáka a potenciálně nejlepšího rytíře všech dob v jednom, patří k těm druhým. A svého alkoholu se nevzdá, ani když se objeví historička, která by ráda rozkryla tajemství staré říše.
O dvou stranách jedné mince
Cesta hněvu je zvláštní kniha, na níž nejvíce zaujme jazyk, jakým Francouz Antoine Rouaud svůj fantasy příběh vypráví. Navzdory tomu, že se jedná o autorovu prvotinu, působí jeho stylistika vyzrálá jako víno a během několika odstavců strhne čtenářovu pozornost. (Uznalé pokývnutí letí i směrem k překladatelce.) Rouaud píše z pohledu několika hlavních hrdinů a používá takřka filmové střihy a efekty, takže jedna scéna okamžitě navazuje na druhou bez zbytečných prodlev. I jeho rozhovory jsou břitké a realistické, takže se ani v nejmenším nejedná o patetické vzdechy melancholických hrdinů klasické fantasy.
Stejně tak první díl plánované trilogie upoutá i neobvyklou stavbou děje. Ten má hlavní těžiště v současnosti u zkrachovalého generála a historičky, ačkoli se zhusta vrací k událostem z povstalecké války. Z počátku ji popisuje z pohledu tehdy mladšího Dun-Cadala na vrcholu slávy, aby se o sto padesát stran později kniha vrátila opět na počátek povstání a popisovala ho z pohledu generálova žáka. Právě kvůli tomu se Rouaud nevyhne scénám, které musí v třistapadesátistránkovém románu zopakovat, což čtenáře jednak připraví o některá překvapení a jednak může nudit.
Antoine Rouaud v pěti bodech
- Mladý francouzský spisovatel, narodil se v roce 1979.
- Živí se jako reklamní textař.
- Skládá písně a podílí se na cyklu audiodramat, za která získal několik ocenění.
- Doma ve Francii za ním stojí významné nakladatelství Bragelone.
- Cesta hněvu, první díl plánované fantasy trilogie Kniha a Meč, je jeho vůbec první publikovaný román.
Bohudík, spisovatel tuto skutečnost vyvažuje svým dynamickým způsobem psaní, promyšleně umístěnými dějovými zvraty a především poselstvím, že společná realita má mnoho zcela odlišných tváří v závislosti na tom, číma očima na ni pohlížíme. Obě hlavní postavy jsou do detailu charakterizované natolik, že jim čtenáři budou každé jejich rozhodnutí věřit – třebaže mohou občas také mlátit hlavou do zdi, jak je možné, že jsou protagonisti tak strašně slepí, že pro stromy nevidí les. Ale tak má správná fabulace vypadat.
V tom ovšem spočívá i možný kámen úrazu Cesty hněvu. Protože autor sází na brilantní jazyk, filmové střihy a charakterizaci hlavních postav, zapomíná na základní prvky klasické fantasy – především popis fiktivního světa, o němž se čtenáři za celou dobu nedozví prakticky nic. Už jen titulní Kniha a Meč, důležité propriety pro závěrečné vyvrcholení knihy, se dostanou na scénu až ke konci, zatímco každý druhý autor by je zmínil už na první stránce a následně je použil jako Čechovovu pušku.
Zamrzí i vedlejší a obzvláště ženské postavy, které dostanou ve srovnání s dvojicí hlavních hrdinů tak minimální prostor, že toho o nich čtenáři nezjistí víc než to, že slynou božskou krásou (ženy), případně pochybnou pověstí (muži). A to je docela málo.
Hozená rukavice
Cesta hněvu je velmi zajímavý počin, který spolehlivě zaujme kteréhokoli fanouška fantasy. Nemá ani elfy, ani trpaslíky, zato slibuje pečlivě vykreslenou dvojici hlavních postav a vyprávěcí styl, který se jen tak nevidí. Antoine Rouaud teď proto stojí před velkou výzvou – překonat druhým dílem ten první a vychytat chyby, které se mu v jedničce ještě nepodařilo úplně vyladit. Francouzský originál vyjde v roce 2014 a český překlad na sebe jistě nenechá dlouho čekat.
- Antoine Rouaud: Cesta hněvu (Kniha a meč 1)
- Fantom Print, 2014
- překlad: Kateřina Niklová
- obálka: Raymond Swanland
- 336 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 209 Kč)