Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28.4. trvale zavírá pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už nebude možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Cesta do fantazie aneb Chotěboř 2008, reportáž z letošního Festivalu fantazie

Festival Fantazie

Ano, vypůjčila jsem si pro nadpis název jednoho výborného anime, ale tak dokonale to vystihuje letošní Festival fantazie, že bych těžko hledala vhodnější slova. Za fantazií se letos fanoušci vypravili už potřinácté a tentokrát jich přijelo rovných 1950. Bylo to sice o něco méně než vloni, ale i tak to stačilo, aby člověk na každém kroku zakopával o lidi se vstupenkami na krku v kteroukoliv denní či noční dobu. A jaké to bylo? Jedním slovem – fantastické!

Co taky čekat od conu, který nabízí svým návštěvníkům každý den sedmnáct paralelních programových linií od osmi ráno do brzkých ranních hodin? Od deskovek a PC her přes filmy, přednášky a besedy až po (nejen) vědomostní soutěže. Jen člověku nesmělo bít srdce pro víc odnoží fantastického žánru, protože jinak každý den řešil zoufalé dilema, čemu dát přednost.
Tradičně největší procento zamířilo na TrekFEST a Gatecon, neztratili se však ani nováčkové festivalu jako eFcon. Obrovský úspěch rovněž sklidil první ročník kostýmové soutěže Cosplay – 36 soutěžících, kteří bojovali v kategoriích Scifi, Fantasy a Ostatní, sledovaly stovky očí. Kinosál spolehlivě zaplnilo i divadelní představení OKTAN teamu (tentokrát s hrou „Půjčovna kol aneb Je třeba zabít Baltara“), beseda se zpěvačkou Lucií Vondráčkovou či závěrečný Večer fantazie, na kterém se kromě mnoha tanečních a hudebních vystoupení předávaly i ceny ankety Aeronautilus. Také zde byla pokřtěna nová kniha Petry Neomillnerové a samozřejmě nechyběla ani tombola.

Do Chotěboře si začátkem července našla cestu i spousta známých tváří. Většina z nich měla své přednášky a besedy v linii Avalconu. Například Františka Vrbenská dala tentokrát přednost před svým oblíbeným lidojedským tématem drakům na východní způsob. Společně s Petrou Neomillnerovou také předávala rady začínajícím spisovatelkám (přednáška o to zajímavější, že mezi diváky převažovalo mužské pohlaví). Pavel Renčín představil svůj online román na pokračování Labyrint a s Tomášem Němcem vyprávěl o současné české scifi, nemohlo chybět ani téměř dvouhodinové povídání o agentovi JFK s Miroslavem Žambochem a dalšími tvůrci série. Jaký by to byl con bez Zeměplochy? Opět proběhlo čtení Jana Kantůrka, bonbónkem pro všechny fanoušky Pratchettova kouzelného světa pak bylo promítání filmu Barva kouzel.
Ale známé tváře fantastiky nebyly jediné, kdo nabídl zajímavý program. Nováčci mezi fanoušky určitě nevynechali trojdílnou přednášku o historii české, západní a východní scifi, příznivce nejznámějšího hologramu ve vesmíru zase potěšila několikadenní linie Red Dwarf, samozřejmě nechyběl program Star Wars či záhadami a tajemstvím propletený MysteryCon. A to ani nemluvím o velmi úspěšném AMconu, elfy, hobity a dalšími středozemskými rasami velmi navštěvovaném Lotrconu, VampConu… Letos se rovněž vytáhly portály HOCZ.org a Potterweb.cz, které v linii Harry Potter nabídly zajímavý program, druhý jmenovaný navíc velmi povedený a především zábavný Čarovečer – soutěž scének ze světa mladého čaroděje. Pojďme se však ještě na chvíli vrátit k hostům festivalu. Ti nejvýznamnější letos přijeli ze severu – polští spisovatelé Andrzej Pilipiuk a Andrzej Sapkowski měli samostatné besedy, na které výborně navázal celodenní program se Zaklínačem a Jakubem Vandrovcem. A když už někoho nedokázali přilákat ani tito mistři pera, pořád tu ještě byla možnost téměř nepřetržitého povídání a seznamování se v baru Velký Voči.

Protože jsem na Festivalu fantazie byla poprvé, těžko můžu srovnávat, jestli byl letošní ročník horší, stejně dobrý či lepší než ten loňský. Je to však vůbec potřeba? Desetidenní setkání příznivců fantastiky proběhlo ve výborné atmosféře, chybičky a mouchy tu jistě nějaké byly, žádná z nich však nenarušila pohodový průběh celé akce, a navíc je spolehlivě přebila spousta skvělých zážitků, na které budou návštěvníci ještě dlouho vzpomínat. Vlastně ani ne tak dlouho. Sotva se za posledními zabouchla dvířka aut, vlaků a autobusů, organizátoři už otáčeli listy kalendáře. Festival fantazie speciál je tu totiž coby dup. 24. 10. v Chotěboři na viděnou!

22. července 2008, Pavla Lžičařová

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).