Carrie, Stephen King
Stephena Kinga snad ani není třeba blíže představovat. Americký spisovatel hororu je jedním z nejúspěšnějších a nejprodávanějších autorů současnosti, mnohá jeho díla byla zfilmována a dnes má na kontě více než 30 románů.
Carrie je Kingova románová prvotina, která jej prakticky vynesla na hororové nebe. Z knihy se stal okamžitě bestseller, kterým zůstal dodnes. V roce 1976 byla Carrie Brianem De Palmou také zfilmována. Film zaznamenal solidní úspěch a je jednou z mála „povedených“ adaptací Kingovy knihy. Příběh se odehrává ve městě Chamberlain v Americe šedesátých let. Carrie Whiteová je nehezká, nemoderní a pro okolí docela divná holka. Svými středoškolskými spolužáky je neustále šikanována, a aby toho nebylo málo, její matka – náboženský fanatik, ji psychicky týrá a vidí v ní zplozence ďábla a čarodějnici. Po své první měsíční periodě Carrie zjišťuje, že ovládá paranormální schopnost, konkrétně mentální sílu, umožňující jí pohybovat s předměty. Telekinezi někdy používá při velkém psychickém vypětí dokonce samovolně, například když se opět stane terčem svých spolužáků nebo nesmyslných náboženských obřadů pološílené matky. Jednoho dne toho ovšem bude na Carrie příliš a po zvlášť krutém a ohavném žertíku se rozhodne všem svým mučitelům pomstít.
Pravděpodobně nejzajímavějším prvkem na románu Carrie je jeho styl vyprávění. Samotný děj se na různých místech knihy prolíná s novinovými útržky, které zvěstují události, ke kterým čtenář (pokud nepřeskakuje stránky) zatím nedošel. Krom novinových článků jsou v textu rozhozeny také výňatky z encyklopedií, zprávy komise vyšetřující chamberlainskou tragédii a z knihy, která byla napsána o Carrie Whiteové. King tímto docílil reportážního, až dokumentárního stylu vypravování, který přidává celému příběhu na autentičnosti.
Děj je rozdělen do tří částí. V první King představuje postavy příběhu, nejvíce pak Carrie a její nelehký život. Dále pak několik jejích spolužáků a učitelů, kteří v ději příběhu sehrají menší či větší roli. Na děj autor nahlíží střídavě prostřednictvím Carrie a její spolužačky Sue, která přežila chamberlainský masakr. King zde v pasážích, vyprávěných z hlediska Sue, také často naznačuje onen zlomový bod, který nastane na maturitním večírků, čímž se mu daří výtečně stupňovat atmosféru děje, a čtenář na posledních stránkách první části už netrpělivě čeká, až ten velký moment nastane. Druhá část knihy se nazývá Maturitní ples a každému je v tu chvíli jasné, že ona chvíle nastala. Třetí část tvoří přílohy ke knize v podobě zprávy o úmrtí a dalších novinových článků a úryvků z knih, které už jen dokreslují tíživou (ale geniální) atmosféru knihy.
King dokázal také perfektně (jak je u něj zvykem) vykreslit psychologii postav. Samotný jejich charakter se v příběhu mění často a čtenář postupně zjišťuje, proč postavy jednají tak, jak jednají, a co je k tomu vede. Brilantně je popsáno, jak se sebou postavy navzájem manipulují, využívají se a mění stanovisko vůči Carrie.
Stephen King nemohl svou autorskou dráhu začít lépe! Bravurně napsaná sonda do světa šikanované dívky. Do světa teroru a strachu, který vyústí ve finální krvavou pomstu. Kingovi se hned v prvotině podařilo stvořit uvěřitelný svět a docílit co největší autentičnosti. Carrie je psychologický horor, který se čte jedním dechem, a nepustí do chvíle, kdy už není co otáčet.
- Stephen King: Carrie
- vydal: Pavel Dobrovský – BETA, Praha 2007
- přeložil: Ivan Němeček
- obálka: neuvedeno
- 176 stran / 219 Kč