Čapkova Válka s Mloky je antiutopickou klasikou, Karel Čapek: Válka s Mloky
V době, kdy J. R. R. Tolkien dopisoval svého Hobita a R. E. Howard čile pracoval na příbězích o Conanovi, začal vycházet v našich luzích a hájích na pokračování v Lidových novinách román Karla Čapka Válka s Mloky. Od jeho prvního vydání už uplynulo takřka osmdesát let, ale i tak neztratil svoje kouzlo.
Karla Čapka není snad nutné nikomu představovat – když už nic jiného tak si ho snad každý musí pamatovat z hodin literatury. Patří mezi nejvýznamnější novodobé spisovatele a jeho díla jsou stále vydávána a čtena, jak u nás tak i ve světě. Válka s Mloky se řadí k jedněm z nejznámějších, ne-li nejlepších, českých antiutopických románů.
Velký nález kapitána Van Tocha
Kdesi v Tichém oceánu leží ostrůvek Tana Masa a právě na něm objevil kapitán českého původu Van Toch podivné inteligentní tvory podobné mlokům. Ke svému údivu zjistí, že tyto zvláštní bytosti by mu mohli pomoci s lovením perel, které se velmi těžko hledají. Van Toch se rozhodne jejich služby využívat. S tímto nápadem osloví svého známého z dětství, továrníka G. H. Bondyho, a spolu si tak postupně vytvoří menší monopol zabývající se mločí otázkou.
Ze začátku se snaží Mloky utajit, ale jednou se celá situace provalit musela. Jakmile se o těch zvláštních tvorech dozví široká i odborná veřejnost, je z toho veliké pozdvižení. Z Mloků se stává výnosné zboží, které zároveň pomáhá i ekonomice. Mloci ale začínají být stále inteligentnější. Naučí se mluvit. Dokáží ovládat i složitější zařízení. Díky tomu, že se náhle ubrání proti svým přirozeným nepřátelům (žralokům), dochází k jejich přemnožení. Začnou tak zabírat pevniny a lidstvo si s nimi neví rady. Celá situace spěje k nevyhnutelné válce, ve které nemá Homo Sapiens očividně šanci.
Mloci jsou nadčasoví
Válka s Mloky není co do počtu stran nijak rozsáhlým dílem, o to je ale pozoruhodnější, kolik se toho do ní vešlo. Z velké části za to může i fakt, že příběh v podstatě nemá hlavního hrdinu. Pár aktérů si sice střihne větší roli, ale nikdo na sebe nestrhává příliš velkou pozornost a všichni do jednoho jsou spíše ovlivňováni dějem, než aby do něj nějak významně zasáhli. Tento styl Čapkovi umožňuje ladně přeskakovat mezi kontinenty a zeměmi a detailně tak vylíčit průběh Války i události, které ji předcházely.
Nebyl by to ale Čapek, kdyby skončil jen u tohoto. Některé kapitoly protknul úryvky z různých deníků, knih, záznamů rozhovorů a článků z novin, které se ať už přímo, či okrajově dotýkaly Mloků. Na těchto úryvcích může čtenář vidět, jak bohatý byl Čapkův jazyk. Dokázal napsat jak odborný vědecký článek, tak i záznamy z konferencí nebo jenom písemnou dohodu dvou plavčíků.
Karel Čapek v pěti bodech
- Narodil se 9. ledna 1890.
- Byl to český spisovatel, novinář, dramatik.
- Mezi jeho nejznámější dramata patří R.U.R. a Bílá nemoc.
- Byl autorem románů Války s Mloky, Věci Makropulos a mnoha dalších.
- V jeho dramatu R.U.R. bylo poprvé použito slovo robot, které poté převzal celý svět.
Velmi zajímavé jsou kapitoly, které se nezaměřují na děj, ale spíše na celkovou mločí otázku, ať už se jedná o jejich využití, rychlý evoluční vývoj či rozmnožování. V těchto kapitolách Čapek až překvapuje svými znalostmi k danému tématu. Navíc všechno působí naprosto věrohodně a místy je těžké rozpoznat, kde už začíná autorova fantazie a končí realita.
Zajímavé na Válce s Mloky je, že i když se jeví na první pohled jako velmi vážná, tak se v ní dá nalézt i spousty komických situací (hlavně zezačátku), u kterých se sice čtenář nebude smíchy mlátit do kolen, ale spíše mu jen vykouzlí úsměv na rtech.
Jako veškeré knihy vydané v tomto období, je i Válka s Mloky poplatná své době. Celou knihu lze chápat jako varování před odlidštěním společnosti a zároveň i zabírání území. Mloky je možné brát jako alegorii na rozpínavost Třetí Říše. Čapek s nacismem prostě nesouhlasil, a tak není divu, že využil každou příležitost, aby si do Německa rýpnul. Ve výsledku lze ale kritiku na rozpínavost uplatnit na jakýkoli diktátorský režim a celá kniha se tak stává nadčasovou.
Karel Čapek nikdy nezklame
Příběh a bohatý slovník Karla Čapka není všechno, co toto vydání nabízí. Kromě zajímavé obálky Michaela Petruse, která zaujme hned na první pohled, celou Válku s Mloky obohatil o ilustrace, jimiž krásně dokresluje atmosféru, Jan Gruml.
Velkým mínusem tohoto vydání jsou ale korektury, při kterých zejména chybí či jsou špatně použity uvozovky přímé řeči. U takto dobré knihy to obzvláště zamrzí. Tyto chyby ve výsledku působí neuvěřitelně rušivě a na to, že se nejedná o nijak rozsáhlou knihu, je jich příliš mnoho.
I přes tyto výtky Karel Čapek nezklame. Při každém čtení člověk objeví něco nového, ať už se jedná o myšlenku, či moudro. Válka s Mloky je jednoduše povinností pro každého fanouška tuzemské i světové sci-fi.
- Karel Čapek: Válka s Mloky
- Milenium Publishing, 2014
- obálka: Michael Petrus
- 256 stran, 399 Kč