Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Byl jednou jeden chlapec a doprovázela ho víla..., Kentaró Miura: Berserk 01

Miura Kentaró: Berserk 01

…a na zádech nosil obrovský kus surového železa namísto meče, kterým bez milosti kosil všechny kolem sebe. A taky měl umělou ruku. Řeč totiž není o Petru Panovi, ale o tajemném šermíři Gutsovi, co se toulá světem a likviduje nejen démony, kteří mu dýchají na záda, ale i drzé lidi, co se mu připletou do cesty.

Berserk patří ke zlatému fondu japonské mangy. Temná dospělá fantasy vychází od roku 1989 a k dnešnímu dni má na kontě rovných čtyřicet svazků. Její fanoušci se dočkali dvou televizních anime zpracování, animované filmové adaptace, a dokonce dvou videoher. Ve své době Berserk vyčníval mezi ostatními japonskými komiksy především zasazením do exotických evropských reálií. Špinavé ulice, majestátní hrady, podzemní zákoutí a temné lesy. Středověkým prostředím plným nadpřirozených potvor svět Berserka připomíná spíš Zaklínače než klasickou mangu – souvisí s tím i to, že stejně jako Geralt ani Guts nemůže někam vkročit, aniž by se s ním hned někdo nechtěl porvat. Berserk má tedy co nabídnout nejen čtenářům mangy, ale i čtenářům hrdinské fantasy.

Jeden masakr za druhým

Prvním svazkem se jen rozjíždíme. Guts zde vystupuje ve třech na sobě nezávislých krátkých příbězích, které mají za úkol pouze představit hlavního hrdinu a rychle nastavit pravidla jeho světa. Guts se s žádným protivníkem nepáře, nemá slitování a nerozmýšlí se, zda máchnout mečem či ne. Takže už první díl je solidní řežba. A autor Kentaró Miura se se čtenářem taky nemazlí – cenzuru násilí zde nečekejte a slabší žaludky raději sáhněte po něčem jiném. Berserk se směle řadí k těm nejbrutálnějším mangám, co u nás vycházejí.

Jádrem dosavadního děje jsou souboje – s lidmi i nestvůrami. Akce je přehledná a propracovaná v detailech. A protože se Miura vyžívá v kresbě velkých panelů, manga místy připomíná spíš slet obrazů než komiks. Navíc jsou panely kompozičně uzpůsobeny tak, aby akční sekvence působily výpravně už při prvním pohledu na stránku – čemuž pomáhá i větší formát, který Crew tradičně volí pro dospělou mangu. Čtenář si tedy kresbu užije nejen z hlediska estetiky, ale především coby nositele děje.

A jinak by to ani nešlo, neboť scénář autor odsouvá až na druhou kolej – Guts sám toho moc nenamluví a jemu vnucený společník Puk (elf, ne víla) by sice žvanil až do skonání světa, ale naštěstí je většinou rychle umlčen. Puk zde coby postava slouží tak trochu jako ukecaný morální kompas s vhledem do Gutsovy duše. A bohužel taky komická vložka – jak z hlediska scénáře, tak z hlediska kresby. Pro mangu tolik typická karikatura je zde sice zřídka, ale přesto narušuje celkovou temnou atmosféru – a to spíš v negativním slova smyslu. Hloupoučký karikaturistický humor se k temné středověké fantasy naprosto nehodí a působí jako z jiného příběhu. Snad má jen fungovat jako ukazatel toho, že Puk do Gutsova světa nepatří. Nebo naopak poodhalit, že Guts není zdaleka tak bezcitný, jak se na první pohled jeví – on sám čtenáře do svého nitra nahlédnout nejspíš jen tak nenechá, ale Puk jeho emocionální pochody přirozeně cítí. A neví, co s nimi.

Poplatný době?

Na poli mangy je Berserk obrovským restem, který se Crwi konečně podařilo dohnat. A také velkým vydavatelský úspěchem, protože jeho přípravy trvaly velmi dlouho a koronavirová krize příliš nepomohla. Má však Berserk co nabídnout zmlsaným čtenářům i s třicetiletým odstupem? Velký cápek s obrovským mečem na poli hrdinské fantastiky hraničí s klišé a grafické násilí už dnes také nikoho nedojme. Může se tedy Berserk stát srdcovkou i pro nepolíbeného čtenáře?

Z hlediska děje těžko soudit takto brzy. První svazek se zatím vytasil „jen“ s hromadou akce a několika fatalistickými řečmi, z toho se originální příběh upříst nedá. Ale silný ano, pokud ho Miura vystaví správně. Určitě existuje důvod, proč Berserk stále vychází a má své věrné čtenáře po celém světě.

Pokud se však rádi necháte opít působivou kresbou, budete mlaskat blahem už po prvních stránkách. Berserk je absolutní lahůdkou plnou tradiční kreslířské práce s krásnými propracovanými panely. Člověk by skoro měl chuť tu knihu rozervat na kusy a stránkami si polepit zdi. V kresbě se Berserk čte skoro jako poezie.

  • Kentaró Miura: Berserk 01
  • Nakladatelství CREW, 2020
  • překlad: Anna Křivánková
  • obálka: Kentaró Miura
  • 228 stran, 224 Kč (v e-shopu Fantasye již za 249 Kč)
22. října 2020, Sabina Dudová

Berserk 01

Berserk 01
Vložit do pytle na zboží  Koupit 249 Kč 224 Kč