Burton se vydává do žhavého srdce Afriky, aby zabránil světové válce, Mark Hodder: Výprava do Měsíčních hor (Burton & Swinburne 3)
Když se Edward Oxford coby Skákající Jack vrátil do hluboké minulosti, aby zabránil hanbě své rodiny, dal do pohybu události, jež zcela změnily směr dějin. K horšímu, nebo k lepšímu? Jak se králův agent sir Richard Francis Burton popasuje s pomalu se hroutící politickou situací v Evropě, která nevyhnutelně vede v ničivé válce?
Děj třetího dílu série Burton & Swinburne opět začíná ve „vikoriánské“ Anglii, brzy se však jeho kulisy změní. Cestovatel Burton a básník Swinburne se v doprovodu velké družiny nejbližších spojenců vydávají do Afriky, aby zde našli poslední magický diamant zvaný Oko nágy, s jehož pomocí by mohli hrozící světové válce předejít.
„Afrika je skutečná! Autentická! Prvotní! Afrika je samotnou esencí poezie! Klidně bych tu žil už napořád! A krom toho…,“ zvedl k Burtonovi oči, „… je tu jistá pomsta, kterou je třeba vykonat.“ (str. 259)
Čtenář už však ví, že mladý zrzavý básník Swinburne má tak trochu pokřivený způsob vnímání bolesti, takže pro zbytek dobrodružné výpravy Afrika natolik inspirativní krajinou rozhodně není. Hrdinové zde trpí více než doposud a zažívají nesnáze v této sérii dosud neviděné. Třetí kniha tím nabírá odstín zcela odlišný od dvou předchozích částí, odehrávajících se v přetechnizované zamlžené Anglii. Čtenáři se dostane především pralesů, domorodých kmenů, spousty otravného hmyzu a exotiky, kterou by pravděpodobně na vlastní kůži zažít nechtěl, ale také válečné vřavy okořeněné důmyslně hrozivými zbraněmi. Hodder obratně využívá znalostí historie a odlišných kultur a tvoří plastický obraz černého kontinentu ve dvou odlišných dobách.
Na dvou frontách
Výprava do Měsíčních hor velmi těsně navazuje na první dva díly a má podobně složitou a rozvrstvenou strukturu jako Podivná záležitost se Skákajícím Jackem. Od začátku se čas paralelně odvíjí v několika liniích, na dvou více či méně válečných frontách. Burton existující zároveň v různých časových rovinách kráčí ve vlastních stopách a se čtenářem objevuje, co se vlastně stalo na jeho výpravě do Měsíčních hor a k čemu to vedlo. Hodder ale umí držet příběh před hranicí srozumitelnosti, dává si záležet na jasném odlišení vyprávěcích linek. Příjemně zrekapituluje i předchozí romány a celou sérii skloubí jasně danými událostmi.
Zajímavá forma knihy se ale stává její největší slabinou – tím, že autor rozehrává děj v jiných časových pásmech, bohužel dosáhl i toho, že dlouho trvá, než se začne něco zásadního dít. Nedá se říct, že by kniha do určitých zlomových okamžiků byla nudná, Hodder umí pobavit i prostou konverzací. Ale čtenář tak nějak tuší, že ta zásadní zápletka má teprve nastat. A také nastane, jen na sebe nechá nějakou dobu čekat.
Mark Hodder v pěti bodech
- Narodil se v roce 1962 v anglickém Southamptonu.
- Výprava do Měsíčních hor je třetím dílem jeho šestidílné steampunkové série Burton & Swinburne.
- Jeho zálibami jsou britské dějiny, ztřeštěné vynálezy a podivnosti a dobré jídlo.
- Dlouho žil v Londýně, roku 2008 se ale přestěhoval do španělské Valencie a začal s psaním románů.
- Mimo psaní zde učí angličtinu.
Postavy v ohrožení
Mark Hodder si nikdy příliš nebral servítky, co se týče ubližování charakterům. Vždy se ale držel v určitých mezích a kladné hrdiny alespoň v nějaké formě udržel naživu (ano, řeč je o mechanickém filozofovi Spencerovi). To skončilo. Třetí díl je oproti těm předchozím takový menší masakr. Nejen co se týče členů „komparzu“, a že je ho dost, ale ani postavy, s nimiž se čtenář zná od prvního dílu, nemají přežití jisté.
S tím souvisí i to, jak se jejich osobnosti vyvíjejí. Některé zažívají obrat o sto osmdesát stupňů, a přesto působí uvěřitelně, jiné ukazují odlišnou tvář než doposud a ostatní se jen nechají drtit okolnostmi. Vystaveni extrémním podmínkám divoké Afriky se však všichni jeví v jasnějším světle.
Expandující svět
Série Burton & Swinburne roste do všech směrů – prostorových, časových, myšlenkových i dějových. Hodder splétá příběhy všech tří dílů a tvoří jedinečný spletitý celek, který sice dává výborný smysl, ale má tolik dějových kliček, že by se nejlépe četl pěkně popořadě.
- Mark Hodder: Výprava do Měsíčních hor (Burton & Swinburne 3)
- Triton, 2015
- překlad: Marek Drda
- obálka: Jon Sullivan
- 426 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)