Bojový drak, Christopher Rowley
Už čtvrtý díl série o dvojici Relkin – Bazil Zlomený Palcát líčí další část jejich společného života, tentokrát komplikovanou vojenským tažením do nitra kontinentu Eigo, do Kraheenu. Tam totiž Temný mág Heruta Skash Gzug oživil mumii dávno zemřelého Proroka a využívá ho ke svým světovládným cílům. 109. marnerijský dračí pluk navíc dostal nového velitele, typické protekční dítko Wiligera. Docela dobrý základ pro komplikovanu zápletku.
Takže dvě třetiny knihy sledujeme střídavě vojsko postupující ke svému cíli a dění v Kraheenu, kde se z oživeného Proroka stává stvůra udržující svou existenci jen za cenu krvavých lidských obětí. V té poslední třetině pak jsou všechny zápletky rozpleteny, všechny uzle rozuzleny, zlé síly poraženy a všechny přetrhané nitky navázány. Všechny – až na jednu: Co se stalo s Bazilem a Relkinem? Vzhledem k tomu, že hned na začátku knihy, ve výčtu svazků této série, je jako připravovaný uveden další titul, nemusíte mít obavy, tento problém určitě bude jeho obsahem.
V současné době vychází hned několik cyklů, ve kterých je na postu hlavního hrdiny drak. V případě Pána draků od Chrise Bunche a Temeraira Naomi Novikové jsou to draci – letci, tady se jedná o draka – pěšáka. A dlužno říct, že pokud by došlo na pomyslný souboj těchto sérií, co se kvality týká, mohou ti létající klidně spát bez obav o svou budoucnost. Ve srovnání se svými nelétavými příbuznými totiž vycházejí daleko životaschopnější, nápaditější, zábavnější. Já vím, Bazil se o přízeň čtenářů uchází už počtvrté, zatímco „létací“ série jsou teprve u dílů druhých, ale přesto srovnání těchto cyklů jednoznačně vyznívá ve prospěch draků s funkčními křídly. Je možné, že v dalších dílech i Temeraire a Pán draků upadnou do šedi průměru, ovšem Bazil už tam je.
Je to jasné, hned jak se podíváme na problémy, které jsou v tomto příběhu řešeny. Co tu tedy máme: zápas dvou koncepcí toho, jak se má vládnout světu, který prostřednictvím lidí a jiných tvorů mezi sebou svádějí čarodějové reprezentující různé bohy – kolikrát už to tady bylo? Tady tuto známou zápletku mírně ozvláštňuje pouze to, že jednu stranu reprezentují muži (ty zlé) a druhou ženy (samozřejmě ty hodné). Řešení komplikovaného vztahu mezi schopným podřízeným a poněkud problematickým nadřízeným, který však v kritické situaci nezklame a rozhodujícím způsobem ovlivní výsledek konfliktu? Tak tohle je stěžejní zápletkou snad každého druhého společenského románu, ani to nemusí být fantasy. Neobvykle blízký vztah mezi drakem a člověkem, který se stává nikoli jen společníkem, ale doslova jeho druhým já? Tak tohle není novinkou už od prvního vydání prvního dílu Pernské série. Do úplného výčtu oblíbených klišé už chybí jenom láska s překážkami – a tu tady také máme, byť jen v náznakové podobě vztahu Relkina a jeho vzdálené milé Eilsy. Zkrátka nic nového pod sluncem. A na rozdíl od jiných knih, které sice zpracovávají známé vzorce, ale činí tak novou formou nebo je dokážou zaplést tak obratně, že jejich otřelost ani nepostřehnete, tady z průměru nevybočuje nic. Ani forma, ani kombinace zápletek, ani originální jazyk.
Nemohu tedy než konstatovat, že je to prostě další standardní zástupce nekonečné série se stejnými hlavními hrdiny, napsaný konvenčním stylem a plynoucí bez přílišných překvapení z výchozího bodu ke závěru. A to k závěru takovému, aby v případě slušného komerčního úspěchu bylo možno navázat dalším dílem.. Kdo má takovéto mnohodílné cykly v oblibě, ten je tím pravým čtenářem i pro tuto knihu. Ovšem pokud máte rádi spíše překvapivý, nekonvenční děj, originální jazyk, nepreferujete přímočarý vývoj zápletky a chcete při četbě používat i mozek, pak si raději vyberte nějaké jiné dílo a s Bojovým drakem neztrácejte čas.
- Christopher Rowley: Bojový drak
- vydal: FANTOM Print, Ostrava 2007
- přeložily: Zuzana Hanešková, Hana Vlčinská
- obálka: David Spáčil
- 448 stran / 239 Kč