Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Blake Crouch má tak trochu depresivní lék na problémy lidstva, Blake Crouch: Upgrade

upgrade

Logan Ramsay býval na svou matku opravdu hrdý. Tehdy se jí povedlo značně zjednodušit editaci genů, a otevřela tak vědcům nebývalé možnosti. Potom se ale pokusila vyřešit hrozící hladomor a ve výsledku způsobila globální katastrofu, která stála více než 200 milionů životů. Teď Logan pracuje pro agenturu hlídající, aby na genovou manipulaci nikdo ani nepomyslel. Není ze svého zaměstnání zrovna nadšený, ale bere to jako jistou formu splácení dluhu společnosti. Jenomže po rutinním zátahu je zasažen látkou, která začne přepisovat jeho DNA.

Z hlídače hlídaným snadno a rychle. Logan se začíná měnit v nadčlověka. Je rychlejší, silnější, odolnější, a hlavně mnohem inteligentnější. A přestože jeho zaměstnavatel má na celou záležitost dosti konzervativní názor, odmítá se Logan stát doživotním pokusným subjektem. Zvlášť když se ukáže, že jeho případ je pouhou předzvěstí toho, co jistí lidé plánují provést celé populaci ve snaze povznést je a dopřát jim možnost vyřešit problémy logicky a bez zbytečných předsudků. Jenomže Logan takovým argumentům zrovna nevěří a po zkušenostech s pokusy své matky je rozhodnutý udělat vše pro to, aby tomuto globálnímu upgradu zabránil. Což bude velice náročné, protože jeho protivník prošel stejnou proměnou jako on a z tohoto souboje titánů se mohou lidé až příliš snadno stát vedlejší ztrátou.

Blake Crouch v pěti bodech

  1. Narodil se roku 1978 v Severní Karolíně.
  2. Vystudoval angličtinu a kreativní psaní na Univerzitě Severní Karolíny.
  3. Debutoval roku 2004 románem Desert Places.
  4. Knižní trilogie Wayward Pines se dočkala seriálové adaptace stanicí Fox.
  5. V současné době pracuje na scénáři svého románu Temná hmota (Dark Matter).

Blake Crouch si libuje v pesimistických, temných a depresivních vizích. A také ve způsobech, jak alespoň na čas dostat hlavního hrdinu od milující rodiny. Tentokrát se ale děj netočí v časové smyčce, ani nebloudí labyrintem alternativních světů. Budoucnost Logana Ramsayho ilustruje poměrně věrně možnou podobu našeho zítřka. Autor si dává pozor, aby se soustředil hlavně na děj a nesklouzl k přednášce o tom, co všechno se změnilo. Přesto se mu daří vykreslovat celistvý obraz dosti temného světa. Občas se sice pustí do kratšího vysvětlení některých událostí, nicméně činí tak zejména proto, aby čtenářům přiblížil dilema hlavního hrdiny. Pokud se má lidstvo vyhnout katastrofám spojeným se současnými trendy a vrozenou sobeckostí, pak nutně musí dojít k nějaké změně. A jestli tou změnou není přerod v Nietzscheho nadčlověka, pak co? Má vůbec někdo právo rozhodovat o osudu všech?

Upgrade nabízí atraktivní téma, uvěřitelný svět a spoustu etických otázek. Hlavní hrdina si s nimi sice poradí po svém, ale čtenáři nedisponující plně vybavenou laboratoří a schopnostmi Loganovy matky takovou možnost nemají. O to déle jim může trvat dostat tuto knihu z hlavy.

Tituly s označením bestseller mají často jediný cíl: dostat se v co nejkratším čase do co největšího množství nákupních košíků. Blake Crouch ale dokazuje, že jeho díla rozhodně budete chtít i ve své knihovničce.

  • Blake Crouch: Upgrade
  • Laser, 2022
  • Překlad: Robert Čapek
  • 344 stran, 399 Kč (v e-shopu Fantasye již za 359 Kč)
24. dubna 2023, Tomáš R. Tokoš

Upgrade

Upgrade
Vložit do pytle na zboží  Koupit 399 Kč 359 Kč