Bajky robotů, Stanisław Lem
Bleďoši kontra roboti
Když v roce 2000 vydal Baronet znovu Lemovu Kyberiádu, nazval jsem příběhy konstruktorů Trurla a Klapaciuse knihou bajek, a to jsem netušil, že Lem ještě před nimi napsal a vydal knihu příběhů, kterou pojmenoval přímo Bajky robotů.
Toto jsou opravdové bajky (na rozdíl od Kyberiády, která je spíše sbírkou grotesek), neboť kromě stejného světa robotů mají i strukturu bajek – začínají „bylo nebylo“ a končí mravoučným ponaučením. Jejich úroveň je vzestupná; ty první jsou o něco slabší než příběhy Kyberiády, postupem se ale pointy vylepšují a závěrečná disputace dvou kyberpáterů (Záhada) je vtipná i mrazivá zároveň, zvlášť pro nás bleďochy. Lem pomocí bajek vysvětluje vývoj robotického světa, jejich problémy, hledání stvořitele i konfrontaci s ním (Dva netvoři), vznik vesmíru (Jak Mikromil a Gigantin počali úprk mlhovin), smysl existence jednotlivce (Pohádka o králi Murdasovi) a mnoho jiných základních otázek bytí robota. Je jasné, že tím míří do vlastních řad homo sapiens, protože na člověka nahlíží buď skrze robotické mýty o něm, nebo skrze přímé srovnání mechanického a biologického života. U některých povídek pak docela zapomenete, že se stále mluví o robotech (Automatoušův přítel).
Jazyk překladu (a zajisté i originálu) se hemží pro Lema typickými novotvary, ale ve srovnání s Kyberiádou je jich zde mnohem méně a tudíž místo obtěžování děj zpestřují. Nejspíš je to zásluha jak autora, tak i překladatelů a redakce. Vyznění bajek je většinou nostalgické, občas i smutné, a to hlavně tehdy, když se roboti přímo střetnou s lidmi, protože zde vždycky prohrávají.
Ilustrace Petra Bauera se vyznačuje jednoduchostí, ale dobře vystihuje atmosféru sbírky: dokonalé krystaly, ostré a hladké, jsou napadány amorfními shluky evidentně organického původu, které na nich buď cizopasí, nebo je pomalu likvidují. S robotími bajkami souhlasit můžete, nebo nemusíte, ale určitě si dobře počtete.
- Lem Stanisław: Bajky robotů
- vydal: Laser-books, Plzeň 2002
- přeložili: František Jungwirth, Pavel Weigel
- přebal: Petr Bauer
- 160 stran / 169 Kč