Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

Asterion slaví zkoumáním Temné Desítky, kolektiv autorů: Asterion – Úsvit nových bohů

asterion usvit novych bohu

Asterion oslavil dvacet let – a dárkem pro fanoušky je antologie, která čtenáře zavede na strhující cestu temnými zákoutími lidské duše. Hrdinové a následovníci Temné Desítky zde bojují s vnitřními démony, čelí temným vábením a zápasí s vlastními slabostmi. Od sebelítosti a strachu, přes divoké drogové eskapády, až po válečné šílenství.

V době, kdy se český trh s papírovými hrami na hrdiny teprve formoval, vznikla česká adaptace Dungeons & Dragons s kreativním názvem Dračí doupě a Asterion se stal nejvýznamnějším z původních světů pro tuto hru. Poměrně brzy však vykročil za hranice her na hrdiny a vydal se i do světa knižní fantastiky. Ke dvacetiletému výročí Asterionu vznikla tato antologie doprovázená několika jubilejními texty, včetně Asterionské bibliografie a poděkování desítkám autorů, kteří se na tvorbě tohoto světa v průběhu dvou desetiletí podíleli.

Kombinace klasiky a originality

Asterion čtenářům vždy poskytoval unikátní kombinaci tradičních prvků fantasy – elfové, trpaslíci, magie, bohové, skřeti či mytologické příšery – a inovativních, netradičních přístupů. Díky tomu se čtenář pohybuje ve známém prostoru, kde se však neustále setkává s novými prvky, které ho udržují v napětí a podněcují jeho zvědavost. Příkladem může být originální vyřešení terminologické sporu o gobliny, orky a skřety tím, že jsou pojati jako tři odlišné rasy. Zajímavé jsou také nové kombinace a myšlenky: pouštní elfové, mořští druidi, skřítčí říše inspirovaná starověkou Čínou nebo Dálavy jako fantasy obdoba Divokého západu. K tomu připočtěte zajímavý systém magie a svět myšlenkových bytostí a dostanete optimální fantasy koktejl.

Jedním z nejzajímavějších modulů Asterionu byl Vzestup temných bohů, na nějž volně navazuje i antologie Úsvit nových bohů. Kniha představuje novou „Temnou Desítku“" – panteon bohů, kteří zosobňují temné stránky lidské duše a kteří stojí v opozici ke staré Sedmnáctce, tradičním bohům elementů a ctností. Temná Desítka zahrnuje bohy, kteří reprezentují strach, šílenství, destrukci a další odvrácené aspekty lidské psychiky. V pozadí tohoto alternativního panteonu však stojí Khar Démon, který používá Temnou Desítku jako nástroj k podkopání svých nepřátel. Úsvit nových bohů představuje fascinující pohled do temných a zlověstných hlubin, kde se prolínají moc a náboženství v podivné symbióze.

Temná fantasy s hlubší reflexí

Antologie Úsvit nových bohů je sestavena jako příběhový pohled na jednotlivé členy Temné Desítky. Každá povídka nabízí výpravu do světa temných vášní, intrik a psychologických zápasů. Kniha zahrnuje pestrou paletu příběhů: krvavé rituály v podmořských světech, prorocké vize nebo příběhy o pomstě a odpuštění. Autorům se mnohokrát daří postavy psychologizovat, což zvyšuje komplexnost příběhů. Povídky se často věnují zápasu dobrých postav s temnými bohy a nezřídka mají bezútěšné konce. V jiných případech se autoři zaměřují na antihrdiny, což je v prostředí her na hrdiny relativně vzácné – málokdo rád hraje za ty „zlé“. Úsvit nových bohů nabízí nejen napínavé příběhy, ale i hlubší reflexe a o tenké hraně mezi světlem a temnotou v lidské duši. Na rozdíl od jiných Asterionských knih je vyznění této antologie výrazně temnější, což z ní činí vhodný výběr pro milovníky dark fantasy. Kniha tak ukazuje na temnou stránku fantasy příběhů – to samo o sobě není nic převratného, ale česká fantastika temným tónům příliš neholduje.

Kniha přináší povídky autorů, kteří na Asterionu dlouhodobě spolupracují, jako jsou například Hanina Veselá, Petra a Lucie Lukačovičová nebo Radovan Kolbaba. Zároveň je to taková pocta celému projektu, do jisté míry takové Legendy Asterionu (po vzoru slavné antologie Ondřeje Jireše Legendy české fantasy), protože tady najdeme povídky z většiny větších Asterionských cyklů (chybí snad jen Albirejští hrobníci, kteří by ale asi svým humorným vyzněním do antologie stejně nezapadli), jako je Magnólie, žoldák Smrtihlav, město přízraků Targent nebo divošský berserk Tarag. Povídky tak vzdávají hold tomuto bohatému světu a jeho oblíbeným postavám.

Každý autor se zaměřil na jednoho temného boha, což antologii tematicky i atmosféricky propojuje a přispívá k soudržnosti. Asi nejvíce toto pojetí sedlo Hanině Veselé – spojení nespoutané a poživačné psioničky Magnólie s bohyní slastí Ynnar Rút se nabízí samo. Její příběh se odehrává na hraně mezi skutečností a halucinací během drogové vize, což je fascinující i temné. Veselá navíc zachovává svůj typický styl, který neopomene okořenit slušnou dávkou humoru. Zároveň se nebojí sahat k tématům jako alkohol, drogy a sex. Přese všechno Magnóliino řádění ve svatyni bohyně rozkoší Ynnar Rút však povídka vypovídá hlavně o naději, a o tom, že někdy je nutné se jí vzdát a čelit realitě.

Každá povídka je doplněna medailonkem představujícím konkrétního temného boha. Tyto medailonky čtenářům poskytují podrobnější pohled na panteon Asterionu a dodávají hloubku i autentičnost světu Temné Desítky. Čtenář díky nim lépe rozumí motivacím jednotlivých postav a atmosféře příběhů.

Úsvit nových bohů představuje poutavou volbu pro fanoušky žánru dark fantasy. Tento jubilejní příspěvek ke dvacetiletému výročí Asterionu je poctou jak tomuto světu, tak jeho čtenářům a autorům. Sbírka ukazuje, že česká fantasy má potenciál překročit hranice a dosáhnout na úroveň mezinárodní produkce.

12. února, Jan Červenka

Asterion: Úsvit nových bohů

Asterion: Úsvit nových bohů
Vložit do pytle na zboží  Koupit 649 Kč 584 Kč