Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Agent JFK 9 - Zatmění, Jan Hlávka

Hlávka Jan: JFK 9 - Zatmění

Cyklus dobrodružství agenta Johna Francise Kováře spisovatelského tandemu Žamboch-Procházka si vede na knižním trhu velmi úspěšně. Získal si už značné množství fanoušků a na popularitě mu neubralo, ani když se do rozjeté série zapojili další autoři. Už Tomáš Němec svou Chladnou hrou přesvědčil pochybovače, že tu jsou další nadějní spisovatele schopní přinejmenším držet laťku nastavenou oběma otci-stvořiteli.

V JFK s pořadovým číslem devět nese kůži na trh další z objevů české fantastiky – Jan Hlávka. Jeho pozice je přitom snad ještě obtížnější, než tomu bylo u jeho předchůdců. Narozdíl od Schinka za sebou nemá žádnou větší publikovanou práci, na rozdíl od Němce není propojen s žádným prestižním časopisem. Ovšem jeho vítězství v ceně Ikaros za rok 2005 a 2006 mnohé naznačuje. Přinejmenším to, že mu rozhodně nechybí odvaha. Pojďme se tedy podívat na jeho Zatmění trochu blíže…

Muž, který věděl příliš málo

Na počátku příběhu John Francis Kovář procitá jako pacient psychiatrické léčebny, která se vzápětí stává terčem útoku ozbrojené skupiny, jejíž členové vykazují vcelku impozantní schopnosti a dovednosti. Hlavním důvodem, proč vlastně ozbrojenci do blázince vtrhli, je JFK sám, jeho osvobození si objednal jakýsi tajemný „přítel“. Bohužel Kovář si nedokáže vzpomenout na většinu událostí předcházejících pobytu v blázinci. Překvapením pro něj je i totožnost osvoboditelů, což jsou čistokrevní upíři.

Ti do léčebny nevtrhli ze žádného altruizmu, Kováře hodlají vyměnit za spoustu litříků čerstvé krve. Poklidná transakce ve stylu z ručky do ručky se však nečekaně mění v nastraženou past končící drsnou přestřelkou, ve které to schytá i pár upírů. Ačkoliv to s tím proklamovaným „přátelstvím“ zase není až tak žhavé, vypadá to, že někdo má o Johna eminentní zájem. Bohužel i on sám při boji přijde k úhoně, a i když ho nakonec dostanou do bezpečí, je raněný více než vážně. Mnoho času mu nezbývá…

Autor jako pozadí pro svůj příběh vystavěl temný alternativní svět současnosti. V něm jsou nuceny vedle sebe žít dvě rasy, ve své podstatě přirození nepřátelé – lidé a upíři. Po staletí různých krvavých výstřelků, honů a pogromů se jejich vztah ustálil na jakémsi vratkém příměří, což umožňuje umělá náhražka krve, posměšně nazývaná „kečup“. Kečup využívá výkonná moc jako páku k ovládání téměř celé upírské populace. Tento stav má ale spoustu odpůrců na obou stranách. Odpůrců dost otrlých, bezohledných a fanatických, aby se rozhodli pro čin, který může obě rasy vrhnout zpět do temného středověku a vyvolat novou válku ras.

Hlávka Soumrak pojal jako příběh o upírech, kde lidé, až na pár výjimek, hrají jen okrajovou roli. Efektivně využil upírských reálií a atributů, které s velkou dávkou přirozenosti implementoval do historie světa. Obzvláště části zmiňující se o účasti některých upírů na nacistických zločinech v koncentračních táborech působí velmi věrohodně. Ovšem ani tak klasické „záporáky“ nepojímá Hlávka jen ve striktně černých barvách. Naopak, občas odhalí něco z jejich minulosti či myšlení, aby si čtenář uvědomil, proč jsou takoví, jací jsou, a co je formovalo. O to víc nakonec vyznívá temnota v jejich nitrech.

Samotný John Francis Kovář se tu, alespoň zpočátku, ukazuje ve značně odlišné roli. Ten tam je onen zdatný a ostřílený profesionál, klaďas připravený téměř na všechno a mající vše pod kontrolou. Autor ho staví do pozice dezorientovaného muže, který se ocitá v naprosto cizím světě, o němž neví téměř nic, a netuší, co má vlastně dělat a komu věřit. Navíc jako obyčejný člověk má vůči upírům zřetelný handicap, co se týče síly i paranormálních schopností. Přesto i tady JFK přežije a podaří se mu splnit úkol, a navíc i zachránit další ze světů.

Rychlý spád děje a text přímo našlapaný akcí je už u JFK standardem. Poměrně netradiční pojetí mu navíc dodává i přídech originality, kterým se celá série brání stereotypu. Ačkoli občas zpracování trochu pokulhává, je Hlávkův JFK experimentem, který se viditelně povedl.

  • Jan Hlávka: Agent JFK 9 – Zatmění
  • obálka: Jan Doležálek
  • vydal: EF + Triton, Praha 2007
  • 155 stran / 99 Kč
15. března 2007, Martin Fajkus

Diskuze k článku

Žádný příspěvek.

Přidat komentář

Název komentáře
Vaše jméno (povinné)
Váš e-mail
Potvrzení captcha Text, který vidíte na obrázku nalevo.

Tučné Kurzíva Podčiarknuté

Jiné HTML značky nejsou povoleny.
Citaci provedete předsazením > před každý řádek citovaného textu (např. z jiného příspěvku).

JFK 9 - Zatmění

JFK 9 - Zatmění
139 Kč 125 Kč