Adam Andres rozpoutá válku o Korunu Élladu, Adam Andres: Koruna Élladu (Wetemaa)
Uběhlo již sedm let od doby, kdy se fanoušci fantasy ságy Wetemaa mohli naposledy podívat do svého oblíbeného světa. Nyní mají i ti prozatím neznalí možnost objevit jeden z nejkouzelnějších světů, který kdy v naší malé zemičce vznikl. Koruna Élladu je již sedmým pokračováním této hrdinské ságy.
Pod pseudonymem Adam Andres se skrývá česká spisovatelka Veronika Válková. Ta je autorkou fantasy série Wetemaa, jejíž úvodní díl vyšel poprvé před více jak dvaceti lety a která vypráví příběhy ze smyšleného světa Élladu. Poslední díl této ságy nese název Koruna Élladu, chronologicky však prvním dvěma knihám předchází. Fanoušci ságy tak mají konečně možnost si přečíst o událostech, jež vedly k událostem z původních dvou knih.
Návrat k prvním knihám
Každého znalce Wetemay musí už od přebalu trknout, že tato kniha se bude původním dvěma (Wetemaa, O cestě do Jižního Edagwonu) ze všech pokračování podobat nejvíce. Bylo předpovězeno, že kníže Ane ovládne celou zemi Éllad za pomoci sedmi rytířů. Nezbývá mu tedy než tyto bojovníky najít, pokud se chce stát králem celé země.
Podobně jako tomu bylo u Wetemay, i v první části Koruny Élladu nazvané Rytíři krále Ana vypráví autorka o sedmi válečnících, kteří mají dopomoci knížeti přemoci všechna knížectví a sjednotit tak celou zem pod jeho vládou. Postupně se tedy čtenář seznamuje s každým z rytířů a jeho příběhem. Všechny z nich jsou něčím výjimečné a snadno zapamatovatelné. Rytíři krále Ana zůstávají stejně krutí a nemilosrdní jako jejich předchozí díly, popravdě se místy jeví ještě krutější.
Wanne na scéně
Příběh se zezačátku může jevit jako variace na původní knihy, tuto domněnku ale autorka vyvrátí hned po začátku druhé části, jež nese stejný název jako celá kniha, tedy Koruna Élladu. V ní se na scénu dostává jeden z nejlepších rytířů, co kdy kráčel po zemi Éllad, syn boha Olryga Wanne z Mortaluny. O tomto chrabrém rekovi pojednávala i předchozí kniha Adama Andrese Sága o Wannovi, synu Orlygově a je tedy samozřejmé, že na události této knihy volně navazuje.
Adam Andres v pěti bodech
- Vlastním jménem Veronika Válková.
- Autorka série knih Wetemaa.
- První kniha Wetemaa získala v roce 1993 Zlatého Ikara, cenu pro nejlepší sci-fi a fantasy knihu.
- Hrála na kontrabas v symfonickém orchestru Ladislava Cíglera.
- Podle její knihy Hrútvang se natočil studentský film.
S příchodem Wanna ustoupí všechny ostatní postavy do pozadí a hlavnímu hrdinovi tak tvoří spíše křoví. Po úvodních dvě stě stránkách to může působit jako menší podraz na čtenáře, který očekává, že v centru dění budou hrdinové z první části. Na druhou stranu se tak Andres elegantně vyhnul nechtěnému vykrádání sebe sama, které u dlouhých ság může nastat.
Velkou devízou Koruny Élladu a potažmo celé série je různorodost postav a jejich lidskost. Nenajdete zde vyloženě kladnou či vyloženě zápornou postavu. Na příběh sice Andres nahlíží pouze z pohledu Ana a jeho následovníků, ale i tak se jeho hlavní hrdinové neukazují jenom v tom dobrém světle. Naopak jsou to lidé se svými slabostmi a démony, a to dodává celému světu na živelnosti a uvěřitelnosti.
Veronika Válková je mistryní slova
Toto prohlášení není žádným nadneseným výrokem nebo reklamním sloganem objevujícím se na obálkách knih. Ačkoli to spojení může znít jako klišé, v případě této autorky jde o holý fakt. Ať už popisuje krajiny, postavy anebo bitvy, vše je tak kouzelné a fantaskní, že by se dalo uvažovat, zda Koruna Élladu není spíše pohádkou než hrdinskou fantasy ságou. Z tohoto omylu ale autorka čtenáře vždy zavčas vyvede nějakým krutým činem, který se danému hrdinovi či jeho blízkým stane. Na podmanivosti textu také přidávají archaismy nebo slova, která se v moderním jazyce používají velmi skrovně. Tento fakt dodává čtenáři iluzi, že opravdu čte převyprávění starých legend a ne moderní fantasy.
Cyklus Wetemaa dle vnitřní chronologie
- Hrútvang (Golem Ríša 1995 a Epocha 2008)
- Sága o Halldorovi z Mortaluny (Netopejr a Golem Ríša 2004)
- Rytíři kněžny Rhonwen (Mladá fronta 2004)
- Sága o Wannovi, synu Orlygově (Mladá fronta 2006)
- Koruna Élladu (Straky na vrbě, 2013)
- Wetemaa a O cestě do Jižního Edagwonu (Golem Ríša 1992–5, ve čtyřech svazcích Wolf Publishing 2006)
Nutno je také vyzdvihnout grafickou úpravu a celkovou podobu knihy. Už když bere čtenář Korunu Élladu do ruky, pochopí, že se nejedná o obyčejnou knihu, ale o něco výjimečného. Už k tak skvělému textu nakladatel přidal i úžasnou obálku a vnitřní ilustrace, které dokonale souzní s příběhem. Za třešničku na dortu pak lze považovat mapku samotného Élladu.
Adam Andres dokonale ukazuje komplexnost svého světa a právě v tom se může skrývat problém pro čtenáře, který se sérií začíná. Koruna Élladu je velmi provázaná takřka se všemi předchozími díly a bez jejich znalosti si ji lze těžko plně vychutnat.
Projekt Wetemaa
Na českém trhu je hrdinských fantasy ság poskrovnu a každý věrný fanoušek tohoto žánru by si neměl Korunu Élladu a vůbec celou ságu Wetemaa nechat ujít. Nezbývá než doufat, že nakladatelství Straky na vrbě uskuteční plánovaný projekt Wetemaa a vydají tak celou ságu znovu v jednotné úpravě, kterou si určitě zaslouží.
- Adam Andres: Koruna Élladu (Wetemaa)
- Straky na vrbě, 2013
- obálka: Jana Šouflová
- 540 stran, 390 Kč (v e-shopu Fantasye již za 351 Kč)