Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

A vesmírný magrav pluje dál temným nekonečnem..., Jakub Husar: 0 TU – svazek 02

Hussar Jakub: 0 Tu - svazek 02

V roce 2021 nakladatelství Argo potěšilo milovníky sci-fi, zejména toho českého, ambiciózním debutovým počinem Jakuba Hussara s nevšedním názvem 0 TU – svazek I. Svazek II je dle očekávání pokračováním příběhu o pamětihodném životě Tal Kusa-Gammah, o dlouhé cestě exoprostorem vstříc dalekému skládkosvětu Coraabu a plánované kolonizaci tohoto nového světa.

Druhý díl 0 TU, neotřelého českého sci-fi, hladce pokračuje tam, kde první díl utnul životní útrapy dcery ctihodného pána Těžby v tom nejnapínavějším okamžiku. Gammah už není naivní dívenka, ale mladá žena, která má již leccos za sebou. Vstoupila do svazku manželského, přijala odlišnou kulturu svého milého, a nakonec se stala obětí krvežíznivých Hontů, kteří se ji pokusili zlomit jak na těle, tak na duši. Teď je zpět na svém rodném magravu a hořce přijímá skutečnost, že její uvěznění nebyla pouhá náhoda, o které by její otec neměl žádné tušení.

Někdy okolnosti přinutí člověka dospět mnohem rychleji, než by chtěl. Veškeré vzpomínky na bezstarostný čas dětství jsou pak prodchnuté nostalgií, které na paty šlape všudypřítomný pocit odpovědnosti a tíha povinností. Události z prvního svazku se zdají téměř jako prchavý sen. Na Gammu těžce dopadá nepřikrášlená realita. Musí do ruky převzít nejen svůj osud, ale také svých poddaných. Na povrch vyplouvá spousta temných tajemství, jež mají obrovský dopad na budoucnost. Hlavní hrdinka má před sebou nejedno těžké rozhodnutí.

Druhý díl stylem vyprávění nevybočuje ze zajetých kolejí, stále se jedná o příběh Gammah, která ve svých zápiscích retrospektivně vzpomíná na události ze svého života. Atmosféra je však hutnější a tísnivější, zejména kvůli tomu, že pro vypravěčku nastaly těžké časy. Brána dětství a dospívání se nadobro zavřela a svět dospělých otevírá zeširoka svou náruč. Být ženou dle očekávání – matkou, manželkou a zároveň být vedoucí osobností, na kterou se upírají zraky ostatních, není lehké a Gammah ze sebe musí vydat to nejlepší, aby nezklamala ani sebe, ani nikoho dalšího.

Jakub Hussar v pěti bodech

  1. Narodil se v Českých Budějovicích.
  2. Vystudoval režii a scenáristiku v Písku.
  3. Je ženatý a má dvě děti.
  4. V roce 2002 založil tvůrčí skupinu Trinity Pictures s orientací na tvorbu krátkých sci-fi filmů.
  5. Mezi jeho záliby patří bojová umění, kameničina a elektronická ambientní hudba.

Tempo vyprávění se opět vrátilo k líně plynoucí vodě, která sice pomalu, ale jistě putuje ke svému cíli, který je ve dvojce jasně daný. Existence bájného skládkosvětu je nadosah a žijící Talové vstupují do nové éry. Po tolika letech putování k nejasnému cíli se opět probouzí naděje. Zároveň však neustávají intriky a politické pletichaření, naopak spíš nabývají na síle a Gammah je v jejich středu.

Čtenář, jenž má za sebou první díl, měl čas se zorientovat v bohatém světě, který autor Jakub Hussar stvořil. Rozmanitost neusnula na vavřínech a v druhém svazku se vyhradil dostatečný prostor pro seznámení se s další odlišnou kulturou Talů, tentokrát Borů. Náhled do zvyklostí a obyčejů představuje opět další důkaz, jak propracovaný příběh je. Ve chvíli, kdy stařičká Gammah dojde na konec své cesty, to není velkolepé ani epické, je to lidské. Příběh ženy, která byla dcera, manželka, matka. Která zažila pády a vzestupy. Plakala a smála se a zejména žila svůj život tak, jak nejlépe mohla. Zažila starý věk a vstoupila do věku nového. A to vše zaznamenala ve svém životopisu pro ostatní, kteří budou mít zájem prožít život Kusa-Gammah, ctihodné dcery Pána Těžby.

Nakladatelství Argo opět nezklamalo a vizuální stránku knihy dotáhlo do dokonalosti jako u předchozího dílu. Nechybí tedy barevná žlutá ořízka, ilustrovaná předsádka, poutavá přední ilustrace na přebalu knihy a uvnitř opět neschází přichystaný soundtrack ve formě QR kódu.

Argo na sociálních médiích oznámilo milou novinku: Chystá se další coraabský román, s názvem X-Tal. Odhadované datum vydání je rok 2024, a tak se máme na co se těšit.

23. července 2022, Lýdie Hochmanová

0 Tu - svazek 02

0 Tu - svazek 02
Vložit do pytle na zboží  Koupit   448 Kč