Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677
Vážení zákazníci, 28. 4. 2023 trvale zavřelo pražské knihkupectví Fantasya. Osobní odběry na prodejně už není možné vyřídit. Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

A na konci plakali všichni, Tereza Matoušková: Pláč němého boha – svazek první

plac nemeho boha

Velemág Xandrius vládne Podmoří železnou rukou. Nebo tomu tak ještě donedávna bylo. Teď je stárnoucí Xandrius pouhým stínem svého dřívějšího já. Rebelové a ambiciózní mágové vycítili příležitost urvat si kus říše pro sebe a zničit přitom vše, co velemág vybudoval. Schyluje se k boji o to, komu bude Podmoří říkat pane. A nikdo nezpochybňuje, že ať už dopadne výsledek jakkoli, nadcházející válka bude opravdu epická.

Xandrius ve snaze udržet se u moci postupně podléhá paranoi, která u mnohých poddaných vyústí v rostoucí odpor proti tomuto absolutnímu vládci. Jeho dcera Denyela se ocitá mezi jednotlivými frakcemi mágů a stále obtížněji se jí daří budit zdání bezbranné šlechtičny bez zájmu o politiku. Mezitím se pouštním rebelům pod vedením chromého Worliha daří nejen odrážet pokusy o jejich zničení, ale zároveň rozšiřují svoji sféru vlivu a začínají se stávat jednou z dominantních sil. Worlih navíc doufá, že nedávno objevené nekromantské artefakty jeho moc ještě znásobí. Z toho důvodu se spojí se známým nekromantem Toreem, jehož doprovází víla, která má své vlastní plány a ambice. Zároveň se začínají objevovat znepokojivé zprávy o tom, že samotná podstata Podmoří může být v ohrožení a tento svět by mohl čekat velice tragický konec.

Tereza Matoušková v pěti bodech

  1. Narodila se roku 1990 v Uherském Hradišti.
  2. Vystudovala evoluční a ekologickou biologii na Masarykově univerzitě.
  3. Od gymnaziálních let tvoří temný fantasy svět Podmoří.
  4. Debutovala románem Branou snů, který vydala vlastním nákladem.
  5. Kromě psaní a studia se věnuje i pravidelným literárním workshopům v Praze a Brně.

Podmoří představuje fascinující místo. Je tak plné mágů, intrik, historie, nekromantů, víl a nebezpečí, až je s podivem, že se někde pod mechanickým sluncem může schovávat i nějaký děj. Zvlášť v situaci, kdy každá druhá postava působí natolik důležitě, aby si zasloužila alespoň hned několik krátkých retrospektiv. Tereza Matoušková vytvořila efektní a svým způsobem epický svět. Bohužel při tom nedokázala zkrotit vlastní kreativitu. Téměř každá strana obsahuje celé odstavce plné retrospektivy či expozice, čímž trpí čtenářova pozornost a schopnost soustředit se na děj. Což je mimochodem největším nedostatkem této knihy, neboť s přibývajícími kapitolami se znalosti příběhu rozplývají a najednou není jisté ani to, co kdo vlastně chce a proč je důležité si to pamatovat. Epickou fantasy nedělá jenom epický svět, v němž se všechno odehrává. Tady však došlo k upozadění děje na úkor autorčiny potřeby co nejvíce přiblížit všechny persony čtenářům. Čím víc hrdinů a hrdinek kniha má, tím obtížněji se s nimi pracuje.

Problém postav je o to závažnější, že vzdor jejich nejednoznačnosti (nikdo není vyloženě dobrý či zlý) působí poměrně ploše. Místy se zdá, jako kdyby jednaly čistě tak, jak si to žádá předem nalinkovaný děj a nikdy podle vlastních motivů. Přidejte k tomu jejich celkové množství a výsledkem zůstává neschopnost s kteroukoli z nich sympatizovat. Ve finále je tak úplně jedno, co se komu stane, protože nikdo nic neznamená. Minimálně nic, co by se v záplavě textu neztratilo. Pláč němého boha má obrovský potenciál, který však kvůli absenci klávesy DELETE na autorčině klávesnici nejspíš potěší pouze její stávající fanouškovskou základnu. Nezbývá než doufat, že všechny důležité informace již byly sděleny a druhý díl bude mít víc prostoru pro samotný příběh.

23. prosince 2023, Tomáš R. Tokoš

Pláč němého boha 1

Pláč němého boha 1
Vložit do pytle na zboží  Koupit 499 Kč 449 Kč