Tyranie noci, Glen Cook
Amerického spisovatele Glena Cooka si většina čtenářů spojuje především s jeho nejúspěšnějším cyklem Černá legie. Tento autor se ovšem neomezuje jen na „dark“ fantasy. Na svém kontě má několik zdařilých sci-fi románů i rozsáhlý cyklus fantasy dobrodružství „říznutých“ detektivkou. Neustále přitom hledá další náměty a nebojí se přicházet s něčím novým. Dokazuje to i cyklus Zástupci noci, jehož první díl pod názvem Tyranie noci přednedávnem vydalo nakladatelství Brokilon Roberta Pilcha.
Tímto cyklem se Cook opět vrací do hájemství temné fantasy, aby tentokrát vyprávěl velkolepý epický příběh, v němž se prolínají osudy lidí i bohů v děsivém tanci nezřízených ambicí, nesmiřitelných nenávistí, touhy po moci i zákeřných intrik, vydatně zalévaném krví, šílenstvím a paranoiou. Víc než zřetelně tu ukazuje, jak a proč ovlivnil takové osobnosti moderní fantasy, jako je třeba Steven Erikson. Jeho jméno zde nezmiňuji náhodou. Cookova nejnovější kniha totiž v čtenáři zanechává obdobné pocity jako romány z malazské Knihy Padlých.
V Tyranii noci zavádí autor čtenáře do barvitého světa velkých říší i malých státečků, kde mezi sebou o hegemonii soupeří dvě vlivná náboženství. Na jedné straně stojí pramáni, kteří se řídí učením al-Prama a věří v jediného pravého Boha, a proti nim chaldarejci, následovníci učení Aarona z Chaldaru, jejichž nejvyšší církevní autoritou je patriarcha. Ovšem ani jedna strana není zdaleka tak jednotná a celistvá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Neustálé více či méně zjevné boje o moc a vládu v jednotlivých státech dávají vzniknout těm nejnepravděpodobnějším spojenectvím a účelovým aliancím. Navíc mezi chaldarejci panuje rozkol a bují hereze, protože o vládu nad církví mezi sebou právě bojují hned dva patriarchové.
A právě brothský patriarcha Dublin V. nakonec uvede události do pohybu. Jeho neustálé fanatické blouznění po nové křížové výpravě, jež by z rukou pramánů konečně vyrvala Svaté země, vzbudí znepokojení v neoficiálním vládci jednoho z nejmocnějších pramánských států – v Dreangeru. Gordimer Lev se tedy rozhodne vyslat v přestrojení na západ jednoho ze svých nejlepších a nejobratnějších velitelů. Kapitán Els Tag má zjistit, jak velkou hrozbu vlastně představují Sublimovy výzvy, a případně za pomoci dalších Gordimerových agentů trochu „rozvířit“ kalné vody tamní politiky, aby chaldarejci přišli na jiné myšlenky.
Tak se Els Tag coby nájemný žoldák Piper Hecht vydává na dlouhou výpravu přes moře a neklidnou provincii Connek, aby se dostal až do samotného pupku chaldarejského světa – Brothu. I když se snaží působit nenápadně, instinkty a výcvik elitního válečníka ani svou přirozenou inteligenci nemůže potlačit dlouho. A tak se před ním otevírá nebezpečná cesta, která ho může přivést přímo do centra brothské politiky, nebo v tom horším případě na popraviště. Els je ale v mnohem větším nebezpečí, než si vůbec umí představit. Do velké hry o osud světa se totiž zapojili další hráči. Zástupci noci, tajemná stvoření magie a krutí staří bohové, se cítí ohroženi, a proto zosnují velmi důmyslný plán…
Autor příběh rozvíjí hned ve dvou hlavních dějových liniích, které na sebe navazují a důmyslně se tak doplňují. V první z nich sleduje osudy kapitána Else Taga, zatímco protagonisty druhé je dvojice barbarských válečníků majících tu smůlu, že si je vyhlédlo pár zlomyslných starých bohů, aby se stali vykonavateli jejich plánu. Bohové jim sice propůjčují nadlidskou sílu i odolnost, ale jsou to danajské dary. Bez svobodné vůle jsou jen lepšími živými nástroji. Což ale neznamená, že by proto byli méně nebezpeční. Kombinace hrubé síly a instinktivní barbarská vychytralost z nich dělá strašlivé protivníky.
Hlavní dějové linky autor ještě doplňuje vstupy, jejichž ústřední postavou je bratr Kandl, představitel kacířské maysaleanské hereze z Conneku. Ty čtenáři umožňují podrobněji se seznámit s děním v této provincii, která hraje a do budoucna ještě bude v příběhu hrát významnou roli. Tím, že zvolil jako hlavní postavu této linie mírumilovného muže ducha, dosahuje Cook zajímavého a originálního pohledu na dění, který kontrastuje s válečnicky pojatými Elsem i barbary. Bratr Kandl však není ani naivka, ani fanatik či omezenec, což jasně ukazují jeho komentáře i břitké hodnocení situace. O to naléhavěji vyznívají jeho obavy o osud víry, které se, jak se zdá, začínají naplňovat.
V hlavním hrdinovi, Elsu Tagovi, pak Glen Cook opět přivádí na scénu svůj oblíbený typ hrdiny, elitního vojáka, který je skutečným profesionálem ve svém oboru. Ačkoliv je válka jeho řemeslem, nestal se z něj bezohledný válečný stroj, pro něhož je vítězství alfou a omegou života. Dokáže se postarat o své muže a bojovat s nimi v první linii, což mu přináší jejich uznání i respekt. Jako Piper Hecht se ovšem ocitá v téměř schizofrenní situaci. Coby pramán a agent Gordimera Lva se musí snažit chaldarejce co nejvíce rozložit, jenže najednou zjišťuje, že bude muset bojovat i proti souvěrcům. A co hůř, poznává spoustu nevěřících, kteří mu důvěřují, a on si náhle uvědomuje, že mu na nich záleží. A tak se ocitá před nelehkou volbou…
Cookův příběh sice zpočátku působí poněkud nepřehledně a zmateně, což má z části na svědomí sám autor, jenž čtenáře hned „zahrne“ spoustou různých postav, jmen i pojmů, a částečně je na vině i poněkud škobrtající překlad, ale už po pár stránkách vše zapadne na své místo a děj pokračuje plynule dál. A překvapený čtenář si najednou uvědomí, že už se nemůže dočkat, aby se dověděl, co se stane s hrdiny dál. Navíc mu Cookův svět připadá důvěrně známý. A jak by také ne, když nápadně připomíná naši matičku Zemi na začátku druhého tisíciletí a je jakousi parafrází na tehdejší boj mezi islámem a křesťanstvím. Ovšem právě v tom je Cookova genialita. Vezme kus historie, přetvoří ho téměř k nepoznání, aby vyhovoval jeho vizi, dodá magii, hrdinství i temnotu, líté boje i zákeřné intriky, a je tu něco jedinečného a originálního. A po přečtení poslední strany zbývá jen jedna jediná otázka: Kdy už konečně vyjde druhý díl?
- Glen Cook: Tyranie noci
- překlad: Jiří Mann
- obálka: Raymond Swanland
- vydal: Brokilon, Praha 2008
- 488 stran / 329 Kč