Pochod vnitrozemím, David Weber, John Ringo
Pochod vnitrozemím aneb Dlouhá štreka
První díl trilogie je opravdu nepřehlédnutelný – tloušťka cihly a obrázek chlapíka pózujícího na dinosaurovi – vzhled, který nezapadne. Obal však nemálo mate – chlapík by měl být ve vojenské chameleónské kombinéze a měl by sedět na čemsi podobném šestinohé obří ropuše. Alespoň ostřelovací puška souhlasí.
Nuže odkud se vzala podivná kombinace futuristického vojáka jezdícího na pravěké příšerce? David Weber použil svou oblíbenou kulisu – lidské impérium se rozpíná mezi hvězdami a intrikám se výborně daří. V nadcházející neklidné situaci je vhodné odklidit nevypočitatelného třetího syna císařovny někam z dohledu, pokud možno na co nejzapadlejší planetu. To se povede daleko lépe, než by kdo čekal, neboť sabotovaná kosmická loď skončí na bohem zapomenuté planetě s civilizací na úrovni středověku, místy starověku.
Jediná šance na přežití v soustavě okupované nepřáteli a s polozničenou lodí je vylodit se na planetě mimo dosah senzorů z letiště – jediného místa s moderní civilizací na planetě. Nepřátelé jsou povedení – ekologická církev. Lodní kněží vyčítají kapitánům ekologické škody způsobené výrobou torpéda a nabádají je k šetrné palbě. Docela jsem se bavil, ruka Davida Webera je znát.
Vraťme se zpět na planetu, kde se patrně více angažoval druhý z autorů – vojáci, štáb a rozmazlené princátko přistáli úspěšně na planetě a čeká je cesta přes půl světa na letiště, skrze džungli plnou příšer, domorodými státečky, oblastmi barbarů, že by Conan bledl závistí, a přes moře. Naštěstí jsou vojáci vybaveni supermoderním vybavením, někdy až příliš supermoderním.
Postavy by mohly být prokreslenější, vzhledem k rozsahu blížícímu se šesti stům stranám. Psychologie je zaměřena téměř výhradně na prince, který vyzrává v muže. Škoda, téměř se nabízí propracování velitele, princova komorníka, velitelky princova štábu a princovy oblíbené vojačky. Místo toho jsou vojáci monotónně vykresleni jako zcela oddaní císařovně a nezahlodá v nich pochybnost v žádné situaci. Bez odmluvy jdou do sebenebezpečnější situace, neboť jejich job je záchrana princova života a na těch jejich ani zbla nezáleží. Kupodivu ani jim samým.
Zajímavě je propracován svět, který si bere vzor z různých historických období země. Starověké městské státy jsou obklopeny více či méně bojovnými barbary a v dalších dílech by měla přijít i vyspělejší civilizace se střelnými zbraněmi. Ani zde se nevyhneme popisům intrik a skupinka lidí se musí chtíc či nechtíc spojit s některými skupinami, aby získali nutné vybavení na cestu.
Román tedy do jisté míry připomíná objevitelský cestopis, kdy hrdinové v „černé Africe“ přijdou do vesnice, rozdají zrcátka a nožíky, najmou nosiče, postřílí agresivní domorodce, uloví tygra, hrdinně přebrodí řeku plnou krokodýlů, přijdou do vesnice atd.
Děj tak staví na prostém popisu řešení problémů. Pochod džunglí, jednání ve městech, přechod džunglí a zase dokola. Bez řádné psychologie postav je to sice zajímavý, ale nikoli napínavý příběh. Čtenáři je tak nějak jedno, koho sežerou nebo propíchnou příště. Jindy zajímavý děj a propracovaná vojenská taktika ztrácí na spádu a příběh se vleče pomaleji než vojáci džunglí, „proti které je Amazonie místo postižené suchem“.
Nerad bych nespravedlivě osočil překladatele nebo redaktora, neboť neznám originál, ale některé odstavce dávají smysl až po opakovaném čtení. Možná je to ovšem takto napsáno i v originálu a překladatel i redaktor jsou v tom nevinně. Každopádně čitelnosti to nepřidá.
Celkově vzato, zápletka moderních vojáků ve středověkém světě není nijak nová, charakteristika postav je plná nevyužitých příležitostí a děj se rozpliznutím na 550 stránek stal velmi pomalým. V podstatě je kniha napsaná slušně a příznivci military ocení podrobné popisy problémů se zbraněmi a taktiky přežití na nepřátelském území, ale uvedené zápory srážejí román do průměru. Škoda, uvidíme další díly.
- David Weber, John Ringo: Pochod vnitrozemím
- vydal: Wales, Praha 2007
- přeložil: Jakub Marek
- obálka: Patrick Turner
- 552 stran / 299 Kč