Čas jako dar, Steph Swainstonová
Čas jako dar je druhá část trilogie Hradební mýty britské autorky Steph Swainstonové. Děj se odehrává pět let po skončení Roku naší války a vypravěčem je opět posel Kruhu nesmrtelných, míšenec Jant Šira, jemuž genetická výbava umožňuje jako jedinému člověku ve Čtyřzemí létat. Válka s Hmyzem, která tvořila ústřední zápletku prvního dílu, stále pokračuje, zde je ale pouze v pozadí vyprávění.
Základní dějové linie románu jsou dvě a vzájemně se proplétají. První je námořní plavba ke vzdálenému, nově objevenému ostrovu Tris, výspě emigrantů, kteří před mnoha staletími prchli před Císařem a vytvořili si specifickou, mírumilovnou formu demokracie. Zároveň však císařstvím zmítá vzpoura bývalého šermíře a Mžence, Gia, proti Císaři. Gio byl poražen v čestném souboji vyzyvatelem Střízlíkem a následně podle Císařových zákonů zbaven nesmrtelnosti, s čímž se není schopen smířit. Do vyvrcholení této vzpoury pak bude mít co říct nejen mimořádně bohatý Tris, ale i Jantova drogová závislost, která mu umožňuje vstupovat do Přesunu a následně do alternativního světa Epsilonu, jenž je se Čtyřzemím provázán více, než je zřejmé na první pohled.
Hradební mýty v sobě spojují new weird s military fantasy. Čas jako dar je ale podstatně méně „military“ než díl první. Svět Swainstonové je postaven na středověkém, „rytířském“ základě s katapulty, souboji na meče a karavelami, ale zároveň do něj pronikají vlivy moderní doby – tenisové rakety nebo noviny. Tím pravým důvodem, proč je řazen k new weirdu, jsou ale surrealistické, krutě krvavé a morbidní Jantovy vize z Přesunu.
Čas jako dar je mnohovrstevnatý román, který lze na jedné straně pojmout jako přímočaré dobrodružné čtení, protože autorka má jako málokdo jiný dar podmanivě vyprávět, ale zároveň je pozoruhodným podobenstvím o relativitě daru jménem nesmrtelnost, která může vyvolat podobně nebezpečnou závislost jako narkotika. Swainstonová je jednou z nejnadějnějších mladých autorek současnosti a tato kniha potvrdila sílu jejího talentu, ale zároveň ji posunula i po řemeslné stránce – druhý díl Hradebních mýtů je kompozičně daleko lépe zvládnutý než první. A protože se nejedná ani o experiment pro experiment, spojuje v sobě to, co je pro fantastiku klíčové: vizionářství se silným příběhem v pozadí, kterému tato mimořádně bohatá a sytá fantazie bezezbytku slouží.
- Steph Swainstonová: Čas jako dar
- vydal: Laser-books, Plzeň 2007
- přeložil: Milan Žáček
- obálka: Edward Miller
- 352 stran / 279 Kč
Převzato z magazínu Pevnost 4/2007.
26. května 2007, Jiří Popiolek