Mrak, Ray Hammond
Mrak aneb Drtivý dopad na etapy
Románů a filmů o drtivých dopadech šutrů na matičku Zemi již bylo nespočet. Obvyklá pointa s atomovými zbraněmi vybuchujícími v poslední sekundě je také obehraná na sto způsobů, ale tentokrát to nebude tak jednoduché – jak chcete zničit mrak plynu? A pokud je ten mrak zatraceně velký a pohybuje se vesmírem zatraceně rychle, tak může být naší planetě zatraceně… zima.
Tento technokratický sci-fi román z blízké budoucnosti začíná nevinně – SETI má konečně štěstí a něco zajímavého zachytí. Signál je evidentně umělý, je to tady – nejsme sami! Teď je třeba co nejrychleji odpovědět a počkat 60 let na výsledek. Výsledek je nečekaný – vysílání umlká a objevuje se Mrak mířící k Zemi. Shoda okolností? Je to zpráva, zbraň nebo přírodní úkaz?
Po delší době tu máme zase jeden originálně pojatý katastrofický sci-fi román. Žádná nová space opera, pěkně čistá technokratická SF, lehce okořeněná cyberpunkem, ať mají radost příznivci počítačů a umělých inteligencí.
Autor se vyvaroval obvyklých nešvarů podobných románů – použil přiměřené množství postav a počet stran je také tak akorát. Obojí přispívá k velmi dobré čitelnosti a výbornému spádu. Po seznamovacím úvodu se pořád něco děje a napětí je gradováno až do finále.
Příběh je postaven na dvou hlavních liniích. První bych popsal jako kosmickou linii, v níž autor pojednává o samotném Mraku, jeho fyzikálních aspektech a dopadech (doslova). Druhá linie je věnována umělým inteligencím a luštění signálů, které by mohly mnohé napovědět o chování Mraku. Vše je nahlíženo přísně logicky a technologicky. Potíže s umělými inteligencemi nejsou řešeny žádnou psychologií nebo aplikací „tří zákonů robotiky“, ale brutálním likvidačním softwarem. Nemusíte se tedy obávat žádných výletů do kyberprostoru a divokých popisů informačních dálnic, vše je řešeno zvenčí.
Celý příběh sledujeme profesora MIT Duncana, nekonformního experta na strojovou psychologii a velkého odpůrce umělých inteligencí bez omezení. Obojí hraje v příběhu důležitou roli. Profesorova povaha i motivace je načrtnuta, ale kniha nestaví na psychologii postav. U některých rozhodnutí bych lepší znalost motivace ocenil, takto se profesorovo chování v určitých chvílích jeví poněkud nepřirozené. Další postavy jsou jen nositeli děje a jejich psychologie není nijak důkladně prokreslena.
Menším neduhem jsou docela průhledné zápletky, které připravený čtenář již dávno tuší, ale postavy je s hrůzou zjišťují o několik desítek stran později. Na druhou stranu čtenář ví, že se jedná o SF román a reálně popsané postavy by opravdu nic zlého netušily.
Kniha je tedy určena jednoznačně milovníkům technicky laděných sci-fi románů a mohu ji jedině doporučit. Originálních a dobře čtivých sci-fi katastrofických příběhů je jako šafránu. Nečekejte mnoho psychologie, filozofie ani závratných objevů, čekejte klasický napínavý příběh podobný vědecké detektivce.
- Ray Hammond: Mrak
- vydal: Talpress, Praha 2007
- přeložili: H. a M. Sichingerovi
- obálka: Jan Patrik Krásný
- 374 stran / 269 Kč