Štěstí ve stínech, Lynn Flewelling
„Pomysli na cesty do zemí, kde ulicemi za denního světla kráčejí legendy, a dokonce ani barva moře se nepodobá ničemu, co jsi kdy spatřil! Táži se tě znovu, chceš být celý život prostým Alekem z Kerry, nebo se podíváš, co leží za obzorem?“
Těmito slovy láká bard a špeh Seregil šestnáctiletého Aleka, kterému pomohl utéci z Asengaiova vězení, aby se s ním vydal na cestu na jih do Skaly a lecčemu se od něj přiučil. A „lecco“ může v Seregilově případě znamenat širokou škálu možností, což zatím Alek netuší. Protože nemá co ztratit, kývne na nabídku záhadného společníka, který mu zachránil život.
Seregil – vyhnaný marnotratný šlechtic s trochou obchodního ducha, jak o něm říká královna Skaly Idrilain II., nebo skvělý šermíř a potulný bard, či snad dokonce zloděj a špeh? To vše a mnohem více se skrývá v pohledném muži mnoha talentů. Pro mladého, nezkušeného Aleka se však během páru týdnů promění především ve věrného přítele a učitele. A podle věštby v budoucnu za ještě mnohem víc…
„Nikdy, nikdy, nikdy nesmíš použít pravdu, pokud to není poslední možnost nebo pokud není natolik obyčejná, že ti stejně nikdo neuvěří. Pamatuj si to.“
Jak můžete důvěřovat někomu, kdo se živí lží, podvody a zlodějnou? Co z toho, co vám vypráví, je pravda a co pohádka? Proč se vyhýbá odpovědím na některé otázky? To vše Aleka trápí, přesto když Seregil vážně onemocní a umírá, Alek neutíká a přebírá zodpovědnost za život podivného přítele. A dobře udělá, protože se Seregilem před ním opravdu otevře svět, který by Alek jinak nepoznal a v němž zažije nejedno dobrodružství, ve kterém mu půjde o život.
Dějová linie se rozvíjí pomalu a hlavní niť příběhu, týkající se v prologu zmíněných dřevěných kotoučů, je jakoby náhodná a její plný smysl bude zřejmě odhalen až v dalších dílech. Místo ní přichází zápletka podružná, když v hlavním městě Skaly je Seregil zavřen do vězení za velezradu, a jeho přátelé vedení čarodějem Nysanderem se ho pokouší zachránit. To je spojeno s mnoha překvapeními, včetně výměny těl či dalšího odhalení Seregilovy osobnosti, takže se čtenář příjemně baví, i když má pocit, že něco „velkého“ stále čeká na svůj nástup na scénu.
Během putování ze Severních zemí na jih do Skaly vypráví Seregil Alekovi o historii tří jižních zemí – Skaly, Myceny a Plenimaru – a jejich vzájemných vztazích. Spolu s Alekem se tak dovídáme, že zatímco Mycena je spojenec Skaly, naopak s Plenimarem se téměř neustále válčí nebo se přinejmenším na válku chystá. Autorka Lynn Flewelling ve své prvotině stvořila vlastní svět, do kterého přidala velkou dávku magie – její čarodějové zvládnou opravdu podivuhodná kouzla. Kolikrát má čtenář pocit, že vše je možné a občas se podiví, proč některé problémy řeší tak složitě, když by obrazně řečeno stačilo otočit prstýnkem. Ovšem to bychom o mnohé přišli a čaroděje asi značně vyčerpali.
Svět Nočních běžců je nádherně vykreslená dobrodružná historická fantasy se zamilováníhodnými hrdiny, kterým držíte palce při jakémkoli zaškobrtnutí či úderu mečem. Možná jsou příliš černobílí, v osobě Seregila či Nysandera je však stále i zdravá dávka tajemna.
Autorka nás chvíli příjemně houpe na vlnách, jindy zase běží tryskem, nezapomíná na humor a vtipné scénky, a pomalu probouzí i romanci. Příběh uteče, ani nevíte jak, a hrdinové se vám dostanou pod kůži. A tak nás může těšit, že se po přestávce autorka rozhodla na původní trilogii navázat, takže dnes už existuje pět dílů a další ještě autorka chystá.
– Lynn Flewelling: Štěstí ve stínech
- Fantom Print; 2011
- překlad: Hana Vlčinská
- obálka: Jan Patrik Krásný
- 400 stran / 259 Kč