12 nesmrtelných české fantastiky a Zdeňka Rampase, Zdeněk Rampas (ed.): 12 nesmrtelných
Všechno má svou historii. I něco tak neskutečně cool a fresh, jako je v dnešních dnech fenomén fantastiky. Dokonce má v českých luzích a hájích zajímavou autorskou tradici s kořeny v dobách, kdy neexistoval ani brýlatý čaroděj ani třpytivý upír.
Antologie 12 nesmrtelných reflektuje dvacet let existence Akademie SF, fantasy a hororu, respektive je to konglomerát povídek vydaných k výročí dvacátého roku její existence. Metodu výběru textů do této knížky – s povedenou obálkou Kateřiny Bažantové – popisuje ve svém doslovu editor knihy a prezident Akademie Zdeněk Rampas. Podle něj se jedná o výběr z nominovaných textů, hlubší logiku ve výběru nehledejte. Nejedná se ani o výběr chronologický (první roky kniha opomněla a nejstarší texty, které si člověk může přečíst, jsou z roku 1999), ani o výběr vítězných prací, ani o výběr, který by oživil zapadlé práce. Některé se dočkaly již čtvrté publikace (Jantarová kapka Alexandry Pavelkové), jiný text se těší třetímu vydání za poslední dva roky (Bratislavská bludička Leony Štiblaríkové). Délka textů se pohybuje od desíti do sto devadesáti stránek, jak se uvádí v závěru, čili ani v tomhle ohledu se nejedná o konzistentní čtení. Ovšem to, co texty takřka výhradně spojuje, je jejich kvalita.
Hned úvodní část věnovaná hororu umožní nahlédnout na skutečné perly žánru. I přes to, že literární horor je v poslední době spíše takovým bubákem ve skříni, kterému se příliš pozornosti nevěnuje. Škoda, že sekce hororu obsadila jen asi desetinu stran celé knihy, ale rozhodně to nebylo na úkor brilantnosti jednotlivých textů. Jan Poláček, Martin Kolář a autorské duo Jiří Pavlovský – Marek Dobeš jsou jména mluvící za vše. Skutečnou perlou mezi nimi je povídka Kousek Leslie Wildové, napsaná z pohledu mentálně poněkud opožděného jedince, což dovedl autor skvěle využít pro děsivou pointu příběhu.
Zdeněk Rampas v pěti bodech
- Prezident československého fandomu a organizátor Akademie SFFH.
- Svého času administrátor Ceny Karla Čapka.
- Editor antologií Lidštější než lidé (1985), Lovci černých mloků (1988), Černá skříňka (1989), Cynické fantazie (2011) a dalších.
- S Pavlem Kosatíkem sestavil Kdo je kdo v české a slovenské sci-fi (1994 a 2000).
- Pro nakladatelství Triton spravuje edici českých autorů Paralelní světy.
V druhé sekci věnované fantasy se ještě jednou autorsky objeví Jiří Pavlovský, který dodá špetku humoru mezi jinak dost vážně pojaté texty. Kromě toho v této části hrají prim slovenští autoři. Alexandra Pavelková a Juraj Červenák, jakožto asi největší hvězdy slovenské fantastiky, chybět skutečně nemohli. Problematickým se může zdát zařazení novely Bratislavská bludička Leony Štiblaríkové. Svým rozsahem se tento text hodí spíše pro samostatné vydání, kterého se také dočkal v loňském roce. Důvod pro zařazení v podobě neexistence překladu do češtiny, deklarovaný editorem, není příliš adekvátní. Zvláště proto, že svou rozvláčností Bratislavská bludička mezi ostatními údernými pointovkami ve sbírce působí jako krasobruslařka mezi hokejisty.
Závěrečnou část věnovanou science fiction nemohl otevřít jiný autor než Jaroslav Mostecký. S devatenácti nominacemi proměněnými v pět vítězství v různých kategoriích za dvacet let existence ceny Akademii SFFH je rekordmanem soutěže. I jeho povídka Čtrnáctý rok na guláši prezentuje to nejlepší z jeho tvorby. Texty Jany Rečkové, Vilmy Kadlečkové nebo Františka Novotného snad ani nepotřebují další komentář a jen stěží si bez těchto matadorů představit podobnou knihu. Speciální stopu však zanechává text Martina Koutného Žena v zimní zahradě. Svou poetikou, dojemností a především vyšperkovanou pointou je počinem vyčnívajícím i nad uvedená jména těžšího kalibru.
Dozvuk po přečtení 12 nesmrtelných je skutečně lahodnou melodií k poslechu. Nedává pochyb o produkci skvělé literární fantastiky v československých vodách (a je skvělé, že ve fantastice je pořád možné použít tento státnický archaismus). Jediným podstatným rušivým toném je skutečnost, že většina zařazených textů je velmi dobře známa nejen díky své kvalitě, ale i díky četným a ne příliš dávným publikacím. Pro ty, co to s tuzemskou fantastikou myslí vážně, se proto jedná o již dobře známé příběhy. Na druhou stranu dobrý příběh snese víc než jedno přečtení.
- Zdeněk Rampas (ed.): 12 nesmrtelných
- Argo, 2015
- obálka: Kateřina Bažantová
- 612 stran, 398 Kč (v e-shopu Fantasye již za 358 Kč)