První přichází tma, R. Scott Bakker
Temná fantasy je už několik let na vzestupu. Zdá se, že čtenáři tomuto specifickému subžánru přišli na chuť, a proto se stále více autorů vydává cestou, kterou pro ně „vyšlapali“ takoví velikáni jako Glen Cook či Steven Erikson. To je dobrá zpráva hlavně pro čtenáře, kteří klasickou fantasy pokládají za příliš prvoplánovou a černobílou a chtějí příběhy mnohem propracovanější, rozmanitější a temnější. Náš domácí knižní trh sice v tomto ohledu reaguje poněkud pomaleji, ale i tady se blýská na lepší časy. A dlouho očekávaný román První přichází tma z pera kanadského spisovatele Richarda Scotta Bakkera je toho názorným příkladem.
Počkali jsme si sice hodně dlouho, protože Triton román slibuje už pěkných pár let, ale čekání se vyplatilo. Bakkerův příběh je totiž svým pojetím i stylizací nezvyklou, ale velmi zajímavou ukázkou fantasy oděné v temném hávu. Autor v knize čtenáře zavádí do Trojmoří (část světadílu Eärwa), kde kdysi proběhla série zničujících válek – Apokalypsa, v níž téměř zvítězila entita se strašlivou mocí jménem Nebůh, podporovaná tajným spolkem mocných mágů a vojevůdců zvaným Konzult. Nebůh byl ale nakonec spojenými silami válečníků a škol magie poražen a na cestě do pekel s sebou vzal i valnou většinu příznivců.
Od té doby uplynulo dva tisíce let, Apokalypsa je dávnou minulostí a na Konzult věří jen pár bláznivých čarodějů Mandátové školy. Ostatní lidé mají úplně jiné starosti. Vypadá to totiž, že se schyluje k nové náboženské válce. Moci v Tisících chrámech se chopil nesmírně ctižádostivý náboženský vůdce, šriáh Maithanet, který vzápětí vyhlásil svatou válku proti nevěřícím, fanejcům. Ti mají ve svém držení posvátné město Šimeh, což rozhodně žádný pravověrný nemůže déle strpět. A tak se kolem Momemnu, hlavního města prastarého Nansúrského císařství, začíná formovat armáda. Císař však hodlá zneužít svatou válku pro vlastní cíle a ambice. Jeho trumfem má být synovec Ikurei Konfas, geniální vojevůdce, skvělý stratég a taktik. Domnívá se, a události mu dávají za pravdu, že bez něj nemá válka šanci na vítězství.
Čáru přes rozpočet císaři a jeho plánům udělá náhle se objevivší princ Anasûrimbor Kellhus, který s sebou přivede barbarského Skylvenďana Cnaiüra, příslušníka národa, pro něhož je válka denním chlebem. A protože Cnaiür má rozsáhlé zkušenosti s bojem proti nevěřícím, stává se jakousi Konfasovou alternativou. Tajemný Kellhus však hraje mnohem vyšší hru, v čemž mu pomáhá jeho schopnost ovlivňovat ostatní lidi, která je vskutku děsivá. A zatímco se svatá válka chystá na pochod, pátrá mág-zvěd Drúsas Achamian po stopách Konzultu. Sám už téměř nevěří, že někdo z tohoto spolku je ještě naživu, ale děsivé vize, které ho pronásledují noc co noc, mu nedávají jinou možnost…
Karty jsou tedy rozdány a hra, již autor s takovou pečlivostí připravil, může začít. Hned na počátku však musím upozornit, že by se čtenář měl obrnit trpělivostí a číst velmi pozorně, protože Bakkerův text není ani zdaleka jednoduchý či přímočarý. Ba právě naopak. Autor se vyžívá ve splétání různých zápletek a dějových línií, v nichž dovedně propojuje a kombinuje minulost s přítomností a příčiny s následky. Vlastní děj se odvíjí v jakýchsi sekvencích vedených vždy z pozice některé z hlavních postav příběhu. A tak se tu ke slovu postupně dostane zvěd-mág, tajemný manipulátor, barbarský válečník, egoistický vojevůdce, prohnaný císař či „obyčejná“ prostitutka. A každý z nich může prozradit něco zajímavého nebo smrtícího…
Postavy vůbec patří k tomu nejlepšímu, co Bakkerův přiběh nabízí. Autor je vykresluje s neobyčejnou pečlivostí, přičemž se více než o jejich vzhled zajímá o to, co se skrývá pod povrchem. Čtenář má výbornou příležitost nahlédnout do myšlení hrdinů a sledovat pohnutky, které je vedou k jejich činům, stejně jako si vyslechnout jejich komentáře a myšlenky. Tento přístup však také s sebou přináší jisté nebezpečí projevující se třeba u jinak výborně podaného Drúsa Achamiana, který se občas utápí v přílišném přemítání a takřka v duševním sebemrskačství, místo aby jednal. A Drúsas rozhodně není jediná postava, která v příběhu všechno moc rozebírá. Na druhou stranu však právě tento přístup dává postavě barbarského válečníka Cnaiüra mnohem větší hloubku a přirozenost. Cnaiür promýšlející ze všech stran svůj vztah k Kellhusovi, neustále se zmítající v pochybnostech a zvažující možnosti, zatímco při pohledu zvenčí působí sebevědomě a klidně, je dokonalou ukázkou Bakkerovy zručnosti.
Svět, který autor pro svůj příběh vystavěl, je neobyčejně barvitý a mnohotvárný. Autor zde představuje široké spektrum kultur a civilizací od zcela barbarských nomádských kmenů až po vysoce sofistikované říše, které už mají vrchol za sebou. Vše přitom působí věrohodně a přirozeně. Velmi pozorně dbá také na to, aby prostředí jeho světa vzbudilo dojem důvěrné známosti, ale zároveň působilo dostatečně exoticky. A tak se neomezuje jen na letmé popisy říší a národů, ale v rámci příběhu do čtenáře nenásilně a jakoby mimochodem „cpe“ různé detaily o životě na místech, kterými jeho hrdinové procházejí, což v důsledku dodává jeho světu a potažmo i celému příběhu na živosti a důvěryhodnosti.
Vlastní děj pak Bakker rozjíždí v pomalejším tempu a dává čtenáři možnost, aby se trochu zorientoval v novém světě a seznámil se s jeho reáliemi. Přestože záplava podivných jmen, názvů a titulů působí zprvu nepřehledně, postupně se vše usadí a čtenář může věnovat větší pozornost příběhu. A autor jako by to předpokládal, postupně zrychluje tempo. Akční pasáže se střídají s poklidnějšími věnovanými vnitřnímu světu jednotlivých postav, intriky nabývají na síle, lsti jsou překonány ještě lstivějšími šarádami, krvavé bitvy jsou prokládány filozofickými debatami. (Těch si ostatně čtenář užije dost a dost.) A to vše je vlastně jen prolog, který má připravit půdu pro skutečný příběh, jenž teprve přijde v dalších dvou knihách Prince ničeho. Robert Scott Bakker svůj cyklus pojal ve velkém stylu, takže jsem zvědavý, čím překvapí v dalších knihách.
- R. Scott Bakker: První přichází tma
- přeložil: Petr Kotrle
- přebal: David Rankine
- vydal: Triton, Praha 2009
- 496 stran / 348 Kč