100 Nábojů slaví první kulatiny. Na pohřbu. Dekadentně, Brian Azzarello, Eduard Riiso: Dekadence (100 nábojů 10)
Je to už nějaký ten pátek, co agent Graves předal první proslulý kufřík s nevystopovatelnými náboji a vyslal svou první ovečku na cestu za pomstou. Od té doby už uplynulo nejen hodně vody, ale taky krve. Naštěstí z této série všechna životodárná tekutina rozhodně nevyprchala.
Trust organizace nejmocnějších rodů světa se otřásá v základech, a tak všichni přivítají možnost urovnat vztahy na pohřbu jednoho z členů. Klid zbraní ale rozhodně neznamená, že všechny nevraživosti jsou zapomenuty, a tak se intrikuje vesele dál, pouze ne tak viditelně. Gravesův kufřík mezitím putuje výrazně nižšími patry společnosti a tentokrát se bude rozhodovat o pomstě na nejbližším příbuzném. Agent Graves ale rozhodně nezlenivěl a nespustil z očí svůj hlavní cíl. Stejně tak Augustus Medici, který postupně svádí všechny nitky moci v Trustu do svých rukou. Rychle a nemilosrdně, protože svůj cíl už má na dosah.
Na rozdíl od scénáře, o kterém rozhodně nejde říct, že by se k cíli přibližoval mílovými kroky. To ani náhodou. Spíše jde o takové pohodové vycházkové tempo, které už vyrostlo z prvních nesmělých krůčků a oťukávání čtenáře, ale k finální sprintu má ještě daleko. Místo zdrcujícího akčního tempa Brian Azzarello vsází na postupně budované napětí, které je umocňováno množstvím drobných odboček. Atmosférická procházka temnými zákoutími Ameriky tak hezky kontrastuje s hlavní linkou, ve které se nejmocnější lidi světa kují své pikle a intriky obklopení luxusem. A jako prostředník mezi oběma světy stojí mlčenlivý a tajemný agent Graves, který hraje své hry v obou světech.
100 nábojů v pěti bodech
- 100 nábojů obdrželo prestižní ceny Eisner a Harvey Award.
- Brian Azzarelo začínal v nakladatelství Vertigo, potom přešel k slavnějšímu DC Comics.
- Podílel se na řadě známých sérií jako Hellblazer, Superman a Batman.
- Eduard Risso začínal v časopise Heavy Metal a 100 nábojů ho vyneslo mezi autory DC Comics.
- Risso získal hned čtyři Eisnerovy ceny, všechny za sérii 100 nábojů.
Ovšem opravdovým králem obou světů je Eduard Riiso, který své umění umí prodat mezi nablýskanými sporťáky smetánky i černými Land Rovery černošských ghett. Riiso je prostě duší série a na jeho ramenou stojí velká část atmosféry, která je nejsilnější zbraní 100 nábojů. A není náhodou, že i v tradiční chvalořeči na úvod od Darwyna Cooka hraje výtvarná stránka komiksu prim.
Azzarello se rozhodně snaží nezůstávat pozadu a zejména dialogy má opravdu vyšperkované, stejně jako drobné epizody z života drobných neřádů válcovaných společenskou mašinérií. Jenom ta hlavní konspirace zůstává pozadu jak v tempu, tak kvalitě. Částí je to nepochybně způsobené babráním se v okrajových příbězích, ale to tady bylo vždy. Přesto není lehké ubránit se pocitu, že pár knih zpět měla i válka mezi Trustem a Gravesem co nabídnout, jenže kouzlo postupného objevování už vyprchalo a karty už jsou na stole. Ale nedivil bych se kdyby Azzarello neměl v rukávu schovaný ještě nějaký nečekaný trumf. Jenom aby ho zavčasu stihl vytáhnout. Pokud jste se však celou sérií pročetli až k tomuto dílu, tak už vás 100 nábojů evidentně pohltilo a s nákupem nebudete váhat.
- Brian Azzarello, Eduard Riiso: Dekadence (100 nábojů 10)
- BBart 2015
- Překlad: Petr Zenkl
- 192 stran, 499 Kč (v e-shopu Fantasye již za 449 Kč)