Divergence (Povstalecká trilogie 1), Veronica Rothová

Roth Veronica: Divergence

Pět ctností, pět frakcí. Mírumilovnost, Sečtělost, Upřímnost, Neohroženost a Odevzdanost. Je jen na vás, jaký život si vyberete. Máte šestnáct let na to, abyste svou volbu dobře zvážili. Nebo se můžete řídit výsledky talentové zkoušky. Pokud nevyjdou jednoznačně, je čas brousit nože. Brzy totiž poznáte, jaké to je, být jiný. Odlišný. Divergentní.

Beatrice nezná nic jiného než omezující životní styl frakce, ve které vyrůstala. Být Odevzdanou jí nikdy příliš nešlo. Není divu, že má strach z výsledku talentové zkoušky. Sice se jím nemusí řídit, ale co když prostě nedokáže být celý život jen nesobecká? Opustí svou rodinu a připojí se k Neohroženým, jejichž životní styl ji tolik láká?

Brzy však pozná, že odpověď není úplně jednoduchá. Výsledky zkoušky totiž Beatrice doporučí hned do tří frakcí, a to není dobře. Beatrice je Divergentní. Bohužel zatím úplně nechápe, jak moc je to nebezpečné a od své instruktorky se odpovědí na své otázky hned tak nedočká. Nezbývá jí tedy nic jiného, než pokusit se svou odlišnost utajit před celým světem. A vybrat si, do které z frakcí chce po zbytek svého života patřit.

Prvotinu Veroniky Rothové obklopovala ve Spojených státech už dlouho před vydáním obrovská propagační kampaň a v okamžiku, kdy se Divergence dostala na pulty knihkupectví, stal se z ní bestseller. K takovým knihám by se obecně mělo přistupovat s rezervou. Pokud očekáváte příliš mnoho, většinou dosáhnete pouze velkou porci zklamání. Proč by to tentokrát mělo být jinak? Jednoduchá otázka, jednoduchá odpověď. Tahle knížka je totiž vážně úžasná.

Děj je zasazen v dystopickém Chicagu. Všechny řeky a jezera už dávno vyschly a zůstaly po nich pouze bažiny. Město obehnané vysokým plotem. Obyvatelé se ze strachu z další války uchýlili k radikální změně. Rozdělili se do pěti frakcí. Každá z nich totiž dává úpadek lidstva za vinu něčemu jinému. Krutosti, nevědomosti, lžím, strachu a sobeckosti. Rozhodli se proto tyto lidské vlastnosti vymýtit. Kouzlo tohoto světa tkví především v tom, že se spisovatelka nezaobírá minulostí ale přítomností. Zapomeňte na přednášky o dějinách města čítající prvního osadníka, založení kostela a upálení posledního starosty. Za pochodu se dozvíte to, co je důležité pro fungování příběhu a vykreslení atmosféry. Svět funguje jednoduše ale za to spolehlivě a autorka vám neotupuje pozornost zbytečnými nesmysly, takže se můžete plně věnovat příběhu.

Vedlejšími účinky je však nebezpečí, že zkušeným čtenářům, vybaveným dobrou schopností dedukce, nebude trvat dlouho, než rozluští některé z postranních zápletek. Nemusíte se však bát, že by vás kniha začala nudit. Právě naopak. Při potřebě potvrdit si své domněnky budete nuceni číst pořád dál a dál (pokud tedy nepatříte ke kacířům, kteří přelistují na poslední stránku). Pokud není v knize o něco nouze, tak jsou to překvapivé zvraty. Rothová neušetří nikoho a místy ji lze podezírat, že kamarádí se Suzanne Collinsovou. Ta je totiž na týrání svých postav expert.

Hrdinové knihy působí úžasně opravdově. Mají svůj jedinečný charakter, který je v knize dál rozvíjen. U většiny postav je vidět vývoj. Nejlepším příkladem je hlavní hrdinka. Tris se naprosto přirozeně a nenásilně z ušlápnuté puťky stává bojovnicí. Nic není ráz na ráz, takže vlastně změnu pořádně ani nepostřehnete, dokud se nad ní opravdu nezamyslíte. A v tom je to kouzlo. Spisovatelka s postavami pracuje jinak. Tris není odvážná, protože je to tam prostě napsané. Tris dokázala, že je odvážná, a proto ji takovou čtenář může brát. Největší zásluhu na reálnosti postav má však fakt, že Rothová umí skvěle pracovat s emocemi. Díky tomu můžete prožívat to, co oni. Vžít se do nich a tím do celého příběhu.

Jediný neuspokojivý fakt je otevřený konec, kterým se Rothová rozhodla své čtenáře potrápit. V příběhu se vyskytuje nespočet střípků, které otevírají dveře druhému dílu. Spisovatelka vystihla skvělý moment, kdy knihu ukončit. Dala totiž svým fanouškům dost na to, aby se dala kniha považovat za úplnou a zároveň zanechala ve vzduchu napětí, které vyvolává fyzickou potřebu po pokračování. Tomu se říká mistrovský tah.

Veronica Rothová v pěti bodech:

  1. *1988, narodila se a žije v Chicagu.
  2. Psaní se věnuje již od svých dvanácti. Studovala tvůrčí psaní na Northwestern University a nyní pracuje na plný úvazek jako spisovatelka.
  3. Jak sama o sobě ráda tvrdí, je šest stop vysoký sci-fi nerd, který oblečený ve svém oblíbeném pyžamu projíždí ve volném čase dlouhé hodiny Wikipedii a který má neskutečné množství různých fobií.
  4. Už její první kniha, Divergence, první díl Povstalecké trilogie, zaznamenala velký úspěch, když ji prestižní deník The New York Times zařadil na šesté místo v seznamu bestselerů.
  5. Filmová práva ke knize Divergence byla prodána v dubnu 2012

Divergence je prostě jízda, která si na desetibodové stupnici zaslouží snad čtyřicítku. Pokud vás nepřesvědčí obrovské množství akce, tak hlavní hrdina určitě. Čtyřka (ano, jako to číslo) je totiž naprosto fantastickou směsicí zlého kluka a ochránce, pro kterého by byla nejedna holka ochotná neohroženě vyskočit z jedoucího vlaku.

  • Rothová, Veronica: Divergence (Povstalecká trilogie 1)
  • Albatros Media – CooBoo, 2012
  • překlad: Radka Kolebáčová
  • obálka: Joel Tippie
  • 344 stran, 299 Kč (v e-shopu Fantasye již za 269 Kč)
Cremer Andrea R.: Smečka
Westerfeld Scott: Oškliví

Redakce Fantasye doporučuje podobné knihy:

21. září 2012, Michaela Křivánková