Návrat do Ulice strachu, R. L. Stine: Ostrov strachu (Návrat do Ulice strachu 1)

Stine R. L.: Ostrov strachu

R. L. Stine je zpět! Svými horory pro mladší dokázal vyděsit již několik generací dětí a pokračuje v tom i dál. Po celosvětově úspěšných sériích, které u nás vycházely pod názvy Husí kůže a Ulice strachu, se navrací do druhé zmíněné a přichází s pokračováním tematicky nazvaným jako Návrat do Ulice strachu. Shadyside proto i tentokrát ovládne strach a hrůza a tamní nadpřirozené jevy si vezmou na mušku dalšího obyvatele – nebo spíš obyvatelku.

Rachel Martinová je obyčejná sedmnáctiletá studentka. Chodí do školy, obsluhuje v oblíbeném studentském bistru, aby pomohla rodičům v nesnadné finanční situaci, a zkrátka proplouvá životem, jak umí. Vše se pro ni ale změní ve chvíli, kdy ji zastaví Brendan Fear, do kterého je Rachel už několik let beznadějně zamilovaná, aby ji pozval na svou narozeninovou oslavu. Brendan je tajemný oblíbenec, ze školy známý pro svou zálibu ve hraní a vymýšlení nových her a obzvlášť pro svou rodinu. Pochází totiž ze záhadné rodiny Fearů, kteří jsou po celém městě vyhlášení svou historií, ve které se objevují nadpřirozené jevy, děsivé události a dokonce i vraždy. Většina lidí včetně Rachel to považuje pouze za obyčejné strašidelné povídačky, ale všichni musí uznat, že na Brendanovi je vskutku cosi zvláštního…

Do bistra, kde pracuju, vešel s několika přáteli Brendan Fear. V té chvíli jsem neměla tušení, jak se toho večera můj život změní. Zatímco jsem utírala stůl, sledovala jsem ho, jak vede své tři kamarády úzkou uličkou k boxu v zadním koutě.
Jak mohla taková běžná scéna vést k tak velké hrůze – dokonce k vraždě? (str. 13)

I přes varování přátel, aby Brendanovu nabídku nepřijímala, Rachel okamžitě souhlasí a spolu s ostatními pozvanými vyráží na nedaleký maličký ostrůvek Strach, na kterém už po několik generací stojí letní sídlo rodiny Fearů. Na ostrov bez mobilního signálu, připojení k internetu nebo jakékoliv jiné cesty pryč než lodí, kterou přijeli. Ale však co by se mohlo na narozeninové párty stát? Bude se jíst, pít, gratulovat, tančit a bavit se… Ovšem na této konkrétní párty se bude i hrát. Brendan, který si přeje dostát své pověsti, si na své spolužáky připraví několik vlastních her, které se ale velmi rychle zvrhnou v něco mnohem nebezpečnějšího.

Že něco není tak úplně v pořádku, si Rachel všimne poměrně brzy a jakmile se k ní začnou přidávat i ostatní, jde opravdu do tuhého. Obzvlášť ve chvíli, kdy se strach v očích objeví i samotnému oslavenci, který bude muset přiznat, že současné ostrovní příhody nemá ani trochu pod kontrolou. Obyčejná narozeninová oslava se tak spěšně změní ve skutečnou hru o život, při které nikdo nemá nic jisté. A ostrov s příhodným jménem Strach se stane jedním strašlivým vězením.

R. L. Stine v pěti bodech

  1. Začal psát povídky a různé příběhy už ve svých devíti letech.
  2. V dětství se chtěl stát tvůrcem komiksů, ale poté, co zjistil, že nemá žádný malířský talent, se nakonec rozhodl pro dráhu spisovatele.
  3. Na univerzitě psal tři roky pro školní časopis.
  4. Svou nejznámější sérii Ulice strachu odstartoval v roce 1989.
  5. Se svou manželkou Jane založil v roce 1983 vlastní nakladatelství Parachute Press.

Autor po letech konečně vyslyšel prosby svých fanoušků, kteří ho pravidelně „bombardovali“ žádostmi o pokračování hororů z Fear Street na jeho twitterovém účtu, a přivedl rodinu Fearů zpět. Fanoušci, co na jeho knihách vyrůstali, však musí počítat s tím, že se s návratem jejich oblíbené série vrátil i její formát – a to tak, že se jedná o knihu pro náctileté čtenáře. Tomu odpovídá jak věk hlavních hrdinů, tak i způsob autorova psaní, který je už na první pohled přizpůsoben těm nejmladším hororovým nadšencům.

Pokud se do knihy pustí současná mládež nebo dospělí, co Stineovy příběhy znají ze svého dětství, a tudíž vědí, co čekat, určitě si knihu užijí. Mladí z toho důvodu, že je opět mistrně a hlavně děsivě vykreslená, čímž pro ně vytváří ideální napjatou atmosféru, a letití mazáci proto, že se zkrátka navrátí do starých dobrých časů, kdy si tuto sérii četli pod peřinou s baterkou v ruce a třásli se strachy. Teď už se sice bát nebudou, protože jak už bylo zmíněno, je to kniha pro děti, ale není pochyb o tom, že v nich čtení vyvolá obrovskou vlnu nostalgie.

Ostrov strachu se sice původní sérii nemůže rovnat, ta je opravdu na jiné úrovni než její současné pokračování, a najde se v něm i několik logických nesrovnalostí, ale to by v případě dětských čtenářů neměl být moc velký problém. R. L. Stine totiž i dnes umí zopakovat to, co činil už několik desítek let zpátky – děsit své mladé čtenáře a nutit je při čtení lapat po dechu, zatímco si budou přát, aby z toho hlavní hrdinové vyvázli živí. Akce, drama, strach a mysteriózní jevy jsou u něj zpátky na pořadu dne.

  • R. L. Stine: Ostrov strachu (Návrat do Ulice strachu 1)
  • Baronet, 2017
  • překlad: Renata Heitelová
  • obálka: Emil Křižka
  • 240 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
2. května 2017, Adéla Kolářová