Miroslav Žamboch velí do akce. Tentokrát ve jménu krve, Miroslav Žamboch: In Nomine Sanguinis

Žamboch Miroslav: In Nomine Sanguinis

Již proslulý literární bard Miroslav Žamboch je tady s novou akční jízdou. Asi nikoho nepřekvapí velkými kvéry, kterými chlapi jak hora střílí hlava nehlava. Nicméně nejednoho čtenáře ale překvapí mírně nasládlý nádech knihy. Protože krev, ta je sladká…

Upíři, krev a romantika jdou v poslední době ruku v ruce a našli si cestu i do knih krále české fantasy. Záplavy pravé malinové šťávičky se nevyhnuly snad žádnému románu Miroslava Žambocha, ovšem že by nějaká kniha stavěla zápletku na milostném trojúhelníku vlkodlaka, vlkodlačice a upírky, až zas tak častým jevem není. Prostě příběh alá Underworld se přesunul z filmového plátna v Budapešti, skrze inkoustem potřísněné stránky, do moravskoslezských Beskyd.

George Maybach Frederickson, pravým jménem Oziáš Jiří Rys, zapíchnul svou kariéru v britském speciálním oddílu SAS. Přeci jenom se tam pohyboval bez vážnější újmy na zdraví poněkud podezřele dlouho. Podivný dopis ho tak zavede na rodnou severní Moravu. Výhodného kurzu za libry z vojenské renty si však příliš v klidu neužije. Pozvání od bývalé lásky ho vede po stopách jeho smečky – její členové ale zmizeli beze stopy. Třetí vrchol trojúhelníku zaplní půvabná upírka Agniezska a takřka všemocní upíři brzo zjistí, že když jde o rodnou krev vlkodlaků, můžou se i ty nejostřejší špičáky bolestivě zlomit.

Zápletka napovídá, že hlavní linie příběhu se přidrží klasických žambochovských schémat. Pokud se bojuje s pádným důvodem, bojuje se až do posledního dechu a zpravidla ještě chvíli i bez něj. Tento postup sice už autor na své čtenáře párkrát úspěšně vytáhl, ale i přes zánovní omšelost tohoto triku, není důvod se domnívat, že tentokrát se ovací nedočká. Silný příběh totiž není jediným artiklem vystaveným na regálech pana Žambocha.

Miroslav Žamboch v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1972 v Hranicích na Moravě.
  2. Vystudoval Fakultu jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT v Praze.
  3. Debutoval v roce 1995 povídkou Zpověď válečníka.
  4. Jeho patrně nejznámějším dílem je fantasy série o Koniášovi, do které aktuálně patří pět svazků.
  5. Spolu s Jiřím W. Procházkou odstartoval dobrodružnou fantasy/sci-fi sérii Agent JFK.

První věc, která se při čtení krásně blýská, je vypravěčský styl autora. S každým jeho novým kouskem je jen a jen vybroušenější. Samotná konzumace příběhu je adrenalinovým zážitkem. Doslova je cítit úzkost z přicházející smrti, člověk je sám proti přesile a stačí pár kroku a uteče… jenže z této bitvy se neutíká. Je to taková jízda, že ani nejskalnější fanoušek si nevšimne, že tenhle gulášek už jí po několikáté. Prostě koření je až příliš silné.

Samozřejmostí jsou detailně zpracované rešerše techniky a reálií, jež se v knize vyskytují. Stejně tak psychologie a historie hlavních charakterů dodává knize lahodný šmrnc. Jen je škoda, že spousta zajímavých motivů zůstala jen doplňkem a nezasáhla do příběhu více. Autorovo odlehčené pojetí knihy je celkově na knize znát. Žamboch se s lehkým sarkasmem nebojí využít několikrát rozuzlení ve stylu deus ex machina nebo nadstandartní množství hlášek, za které by se nemusel stydět ani Raymund Chandler. Rovněž zmíněný důraz na milostnou linii příběhu dokresluje lehkost pojetí knihy.

In Nomine Sanguinis je prostě odpočinkové čtení se všemi mouchami, které vlaková literatura táhne s sebou. Na druhou stranu za ní stojí spisovatelský mistr, tudíž samotné čtení je skvělým zážitkem. Tentokrát sice čtenáře nečeká neklidné spaní ještě mnoho dnů po dočtení, což na vlastní kůži po přečtení některého z předchozích autorových počinů jistě pocítil nejeden Homo sapiens, ale o tom, že Žambochovým příznivcům tato kniha neunikne, není pochyb.

  • Miroslav Žamboch: In Nomine Sanguinis
  • Triton, 2014
  • obálka: Petr Vyoral
  • 264 stran, 279 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251 Kč)
19. září 2014, Radim Červenka