Maják na severu: Čarokrásné cestování časem mezi viktoriánskou Anglií a napoleonskými válkami, Natasha Pulley: Maják na severu

majak na severu

Maják na severu od v Česku dosud neznámé britské spisovatelky Natashy Pulley patří mezi ty knihy, které je nejlepší číst bez jakéhokoli dohledávání informací či recenzí dopředu. Prostě se začtete a buď vás autorčina magická atmosféra chytí, anebo ne. Pokud ale trváte na tom, že chcete dopředu znát náš názor, pak směle čtěte tuto recenzi dál.

Píše se rok 1900 a Anglie už skoro 100 let funguje jen jako připojené území mnohem mocnější Francie. V turbulentním období napoleonských válek totiž Británie prohrála, angličtina se stala podřadným jazykem (ostatně sám Londýn se tu píše po francouzsku Londres, druhé významné město Cambridge pak jako Pont du Cam) a řada původně anglických obyvatel upadla do chudoby, nebo rovnou do otroctví.

Takový osud ostatně potkal i hlavního hrdinu Joa, tedy alespoň to tak vypadá. Potkáváme ho totiž na londýnském nádraží, kde vystoupil z vlaku, vůbec ale netuší proč a odkud jel. Poté, co ho neznámý dobrodinec dovede do sanatoria, kde Joe zdaleka není jedinou obětí záhadné amnézie, se o něj přihlásí jeho manželka, taktéž otrokyně, a samozřejmě jejich společný pán. Protagonistovi však záhada nedá spát, obzvlášť, když mu přijde podivná pohlednice jednoho majáku na skotských Vnějších Hebridech, která byla prý navíc odeslána takřka před stoletím. O pár let později se Joeovi podaří na dotyčný maják vyrazit na pracovní cestu a pátrání po souvislostech může začít.

Unikátní styl vyprávění

Třebaže je Maják na severu první autorčinou knihou vydanou v českém překladu, v rodné Británii je to už její čtvrtý počin. Všechny mají shodný unikátní styl, kdy se zápletka komplikovaného příběhu rozvíjí jen pozvolna a čtenář musí na jednotlivé střípky záhady čekat velmi trpělivě, než se nakonec všechno začne postupně skládat dohromady. Už proto je těžké knihu hodnotit, protože z výše uvedeného shrnutí úvodní části vlastně vůbec nevyplývá, že tady půjde o cestování v čase mezi událostmi kolem let 1800 a 1900 a o studování efektu motýlích křídel – tedy drobností, které mohou mít na budoucnost dalekosáhlý vliv. Stejně tak se mezi stránkami knihy skrývají i další témata – od historických kulis brázdění moří na lodích Jeho Veličenstva, přes kruté bitevní scény a úmrtí postav, až po komplikované milostné vztahy, roli žen ve společnosti či queer prvky.

Natasha Pulley v pěti bodech

  1. Britská autorka, narodila se v roce 1988.
  2. Vystudovala tvůrčí psaní na Univerzitě východní Anglie.
  3. Debutovala v roce 2015 románem The Watchmaker of Filigree Street (Hodinář z filigránové ulice), který následovaly další dvě knihy ze stejného světa a posléze i Maják na severu.
  4. Za své knihy vyhrála cenu Betty Trask a také nominace na řadu dalších cen včetně ceny Locus.
  5. Žila v Japonsku, Číně a Peru. Kromě psaní knih také vyučuje na univerzitách ve Velké Británii.

Tak jako tak ale hlavním tahounem příběhu zůstává autorčin uhrančivě čtivý, až magický jazyk, kterým postupně buduje atmosféru celého vyprávění, ať už se zrovna nacházíme v jakékoli časové rovině a jakékoli alternativní realitě. Významnou roli také hrají postavy – ústřední protagonista Joe se krok za krokem rozpomíná, co ho na ono nádraží v úvodu přineslo, a postupně potkává další klíčové osoby, které najde na cestě do čarokrásné, avšak pořádně drsné krajiny skotských ostrovů. Autorčini hrdinové zůstávají až do poslední chvíle nespolehlivými vypravěči, komplikovanými figurami s ne vždy pochopitelným jednáním, o to zajímavější však jejich osudy přijdou vnějšímu pozorovateli.

Uhrane trpělivé

Maják na severu jednoznačně patří mezi literaturu, která nesedne úplně každému. Vyžaduje trpělivost, jistou shovívavost nad autorčinou uměleckou licencí i trochu mentálních propočtů ve chvíli, kdy postavy začnou cestovat časem sem a tam. Natasha Pulley však zároveň dokáže odměnit výbornou atmosférou, osobitými charaktery a čím dál tím zajímavějším příběhem, o čtivosti nemluvě. Navzdory nepříliš výrazné obálce by tedy tahle kniha neměla na českém trhu zapadnout. S trochou štěstí dokonce v Česku otevře brány dalším autorčiným překladům.

  • Natasha Pulley: Maják na severu
  • Argo, 2023
  • překlad: Tereza Marková Vlášková
  • 424 stran, 598 Kč (v e-shopu Fantasye již za 538 Kč)
18. prosince 2023, Jan Nohovec