Kroniky Kaninu jsou protkané akcí, napětím i romantikou stejně jako Příběhy Tryllů, Amanda Hockingová: Mrazivý oheň (Kroniky Kaninu 1)

Hockingová Amanda: Kroniky Kaninu 1 - Mrazivý oheň

Ocitáme se v dnešním lidském světě, ale ten není tak obyčejný, jak se zdá. Mezi lidmi totiž žijí trollové. Kdo to vlastně jsou takoví trollové? Vypadají jako lidé, tedy někteří. Ostatní můžou měnit barvu kůže, mají žábry či jiné tělesné zvláštnosti. Trollové žijí ve svých vlastních městech, většinou vzdálených od těch lidských. Kniha vypráví příběhy kmenu Kaninů, jejich životy, historii a osudy.

Do tohoto kmene také patří hlavní hrdinka Bryn Avenová, která je velká bojovnice, přestože to v životě nemá vůbec lehké. Jejím povoláním je stopařství. Dá se říct, že pracuje v jakési trollí armádě, která chrání Kanince s tou nejčistší krví. Tedy takové trolly, kteří zrovna vládnou. Kromě ochrany krále a královny však práce stopaře přináší i další důležité povinnosti, na které se z větší části soustředí celý příběh.

Bryn se vždy toužila stát součástí Hogdragenu, elitní královské armády. Jestliže je stopař či voják dostatečně vycvičený, zodpovědný a oddaný, dostane se mu cti vstoupit právě sem. Bryn má hned několik menších problémů, proč se do Hogdragenu zatím nedostala. Je menšího vzrůstu, je to dívka a hlavně nemá čistou kaninskou krev. Její otec je čistokrevný kaninec, ovšem její matka je vodní troll, tudíž je Skojarka. Kaninci mají obvykle olivovou pleť, tmavé vlasy, tmavé oči. Bryn je krásná blonďatá dívka s modrýma očima, jenže odlišnost je ne vždy výhodou.

Celá kniha má jednoho hlavního záporáka a tím je Konstantin Black. Jde o kanince, který se kdysi pokusil zabít otce hlavní hrdinky a poté od trollů utekl. Zvláštní na tom všem je, že byl voják. Bryn se s ním v průběhu děje setká hned několikrát, což pro ni není zrovna příjemné a jejich setkání nedopadnou vždy úplně dobře. Konstantin Bryn neustále opakuje, ať se má na pozoru, protože se něco blíží – co to ale je, to se ovšem nejspíš dozvíme až v příštích dílech. Celý vývoj se zápornou stránkou této knihy se dal celkem předpokládat, ale ohledně dalších situací kniha přináší požadované napětí.

V knize nechybí také romantická stránka věci. Bryn je zamilovaná, ale snaží se popírat své city. On je nejspíš také zamilovaný, ale snaží se popírat své city. Jako velmi zdatní stopaři je asi musí potlačovat všichni hrdinové, ale stejně si my čtenáři myslíme, že víme, jak to skončí.

Kniha chvilkami připomíná sérii Vampýrská akademie a to tím, že se v podstatě jedná o svět naší doby, ale jsou tam mystické bytosti stejně jako v sérii autorky Richelle Mead. Různé kmeny trollů žijí v dnešním světě, mají aktuální vymoženosti jako mobily, tiskárny, auta – zkrátka vše, co známe my normální lidé. Všechny kmeny také zvládnou žít mezi lidmi, ovšem s různým stupněm obtížnosti a to hlavně díky různým magickým schopnostem, které čistokrevní trollové dědí po svých předcích. Například Skojarové jsou něco jako vodní trollové. Jen šlechta s nejčistší krví se rodí se žábrami, které jsou umístěny kousek pod krkem a vypadají jako dvě tečky. Žijí ve vodním paláci a vyhovuje jim to. Kaninci můžou naopak měnit barvu své kůže, od různých odstínů zelené až třeba po neviditelnou.

Tento napůl fantasy svět smíchaný s klasickým lidským může potěšit mnoho čtenářů. Ti totiž nemusí složitě přemýšlet nad tím, jak to vlastně v onom světě funguje. Složitost nějakého vymyšleného světa může v některých případech čtenáře zcela odrazovat od čtení, což rozhodně není případ této knihy. Autorka píše velice jednoduše a čtivě, možná by někdo řekl až primitivně, a proto se její dílo nejspíš bude líbit hlavně náctiletým dívkám. Starší čtenáři by v ní naopak mohli postrádat komplikovanější zápletku, protože ta je sice napínavá, ale neoriginální a nedotáhnutá do konce.

Mrazivý oheň se přesto čte jedna báseň. Je dostatečně napínavý, tak aby stále táhl ke čtení, a také napsaný jednoduše, čtení tedy jde velmi hladce. Navíc dokáže i překvapit. Vývoj různých scén a situací se dá málokdy odhadnout, a když už čtenář něco tuší, tak ho autorka vyvede z omylu. Lze se ovšem setkat i s názory, že kniha naopak je až moc předvídatelná. S tím se dá souhlasit jen napůl, její čtení ale rozhodně je odpočinkem, ne filozofickým momentem. Mrazivý oheň lze doporučit všemi deseti. Je to vhodná kniha pro každého, kdo má rád různé nadpřirozené bytosti či jednoduché oddechovky protkané akcí, napětím a špetkou romantiky. Kniha je napsána tak čtivě a jednoduše, že nadšeného čtenáře může udržet vzhůru dlouho do noci.

Kroniky Kaninu jsou jakýmsi volným pokračováním série Příběhy Tryllů od stejné autorky. Hrdinové jsou všude jiní a nazývá se to volným pokračováním jen proto, že Tryllové a Kaninci jsou jednoduše dva odlišné kmeny Trollů. Tudíž pokud jste již četli předchozí sérii, můžete se opět vrátit do svého oblíbeného světa.

  • Amanda Hockingová: Mrazivý oheň (Kroniky Kaninu 1)
  • CooBoo, 2016
  • překlad: Jana Jašová
  • 270 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
18. prosince 2016, Kamila Margietová