Životopis Terryho Pratchetta: S láskou psaná biografie nenechá jedno oko suché, Rob Wilkins: Terry Pratchett – Život v poznámkách pod čarou

zivot v poznamkach pod carou

Terry Pratchett patří mezi nejvýznamnější fantasy autory světa. Díky své jedenačtyřice­tisvazkové sérii o Úžasné Zeměploše, ale i dalšími počiny (vzpomeňme například na Dobrá znamení napsaná s Neilem Gaimanem a nedávno přetavená v seriál Amazonu) uhranul davy čtenářů v mnoha jazycích včetně češtiny. S několikaletým odstupem po autorově smrti nyní vychází jeho oficiální životopis sepsaný Pratchettovým asistentem. Po přečtení nezůstane ani jedno oko suché.

Malé opáčko pro ty, kdo by náhodou nevěděli: britský spisovatel Terry Pratchett byl dlouhodobě nejprodávanějším autorem Spojeného království, předčila ho až na přelomu milénia nějaká J. K. Rowlingová. Jistou dobu se tradovalo, že statisticky vzato je v každém jedoucím britském vlaku alespoň jeden člověk s rozečteným Pratchettem. Seznam jazyků, do nichž byly jeho knihy přeloženy, nebere konce. Látku zpracovaly i s různou mírou úspěchu filmy a televize, v Česku pak také řada veleúspěšných divadelních her. Je řeč především o Úžasné Zeměploše, volně propojeném cyklu humoristických fantasy románů, ale i o dalších autorových dílech jako sci-fi série Dlouhá země, kterou autor napsal se Stephenem Baxterem, román Dobrá znamení, vytvořený s Neilem Gaimanem, či nepočetné povídky.

Terry od A do Z

Je nepokrytým tajemstvím, že při přípravě českého překladu Pratchettova životopisu a především jejich finálních pasáží v nakladatelství brečeli všichni zúčastnění, nejinak tomu bylo i u řady recenzentů či běžných čtenářů. Ačkoli autor Rob Wilkins žádnou jinou publikaci nenapsal, jde o Pratchettova dlouholetého asistenta, který se s postupem času na přání svého šéfa nenápadně angažoval i v psaní zeměplošských románů. Cosi ze spisovatelského talentu proto, zdá se, podědil, a tak je důležitým prvkem jeho knihy, mimo množství detailů, které by o velikánovi fantasy znal málokdo jiný, také výjimečná čtivost.

Především v úvodních pasážích Wilkins vychází z Pratchettových vlastních poznámek, které spisovatel začal dávat dohromady před svou smrtí. Dozvídáme se tedy informace o rodičích, dětství a dospívání mladého Terryho, hromada faktů ale nenudí, protože postavy z nich vystupují jako živé, navíc podpořené životopiscovým humorem, který se sice Pratchettovu nevyrovná, zdařile se ale jeho metodám blíží. Jak postupuje čas, z popisovaného teenagera, kterému vyšel první příběh už v patnácti letech, se stává novinář a editor lokálních novin, posléze pak tiskový mluvčí jaderných elektráren. Vždy ale s typickými poťouchlými nápady, které řadu lidí štvaly, u dalších však slavily úspěch.

Terry Pratchett v pěti bodech

  1. Celým jménem Sir Terence David John Pratchett.
  2. Debutoval v roce 1971 románem Kobercové.
  3. Proslavil se humoristickou fantasy sérií Úžasná Zeměplocha.
  4. Za svůj přínos literatuře obdržel Řád britského impéria.
  5. V roce 2007 mu byla diagnostikována vzácná forma Alzheimerovy choroby, s níž v březnu 2015 zemřel.

O fous víc než polovina čtyřsetstránkového svazku pak pokrývá Pratchettova spisovatelská léta se Zeměplochou, kde Wilkins začíná čím dál tím víc využívat vlastních vzpomínek a zkušeností. Čtenáři tak mohou nahlédnout přímo do spisovatelovy kuchyně a tvůrčího procesu, ale i do řady spojených témat jako přátelství s jinými spisovateli (a špičkování třeba s J. K. Rowlingovou), atmosféra na setkání zeměplošských fanoušků, autogramiády po celé zemi i světě, úskalí vyjednávání o filmových a televizních zpracováních a… samozřejmě i závěrečné pasáže života otce Zeměplochy. Tedy diagnózu vzácné formy Alzheimerovy choroby, skutečnost, že i po ní napsal ještě řadu knih, veřejný boj o právo na eutanázii, cestu za ohroženými orangutany do jihovýchodní Asie v pokročilém stádiu vlastní nemoci a přirozeně samotné odcházení. Už jsme zmiňovali, že je Život v poznámkách pod čarou dojemný? Wilkins píše s láskou k Pratchettovi od začátku, ale ve finálních pasážích, kdy spisovatel, k němuž si čtenář celou dobu buduje vztah, postupně přichází o své schopnosti, píše poslední příběh a posléze umírá, kniha skutečně nabírá na síle.

Důstojná pocta legendě

Oficiální životopis Terryho Pratchetta vychází v češtině ve výjimečném překladu Tomáše Jeníka, který k celému zážitku z dojemné knihy přidává ještě další rovinu. Český dvorní překladatel Zeměplochy, Jan Kantůrek, náš svět totiž už také opustil, Jeník mu ale dělá zdatného sekundanta. Nehledě na překlad se tak jako tak jedná o emoce vzbuzující, avšak stále objektivní poctu světovému spisovateli, bez něhož by řada čtenářů v řadě zemí byla podstatně chudší o skvělé příběhy. Žádnému fanouškovi Úžasné Zeměplochy ani autora by tak tento svazek v knihovně neměl chybět.

17. ledna, Jan Nohovec