Telefonické objednávky pondělí – pátek, 9 – 17 hod. tel. 734 751 677

Meč proti sekeře, Žamboch Miroslav

Žamboch Miroslav: Meč proti sekeře - Mark Stone 48
Název:   Meč proti sekeře
Autor:   Žamboch Miroslav
Žánr:   Sci-fi
Série:   Mark Stone (48)
Počet stran:   128
Provedení:   Brož.
Nakladatelství:   Ivo Železný
Autor obálky:   Bauer Petr

Běžná cena:   69 Kč
Naše cena:   62 Kč
Sleva:   7 Kč, 10%

není skladem, bez naděje na dodání

Anotace:

Pozemská unie, federace osmdesáti pěti planet, už pět století pokračuje v mocné expanzi po celé Galaxii. Její vlády si však postupem času uvědomily, že sbližování s primitivními civilizacemi vede k ekologickým katastrofám. Domorodci se po kontaktu s pozemšťany přestávali sami vyvíjet, stávali se na nich závislými a žebrali o techniku, kterou nedokázali sami pochopit. V případě jedné planety to došlo dokonce tak daleko, že domorodci málem vyhynuli. Podařilo se zachránit jen několik párů, které byly pak umístěny do rezervace, jako se to kdysi dělávalo se zvířaty. Proto vznikl zákon o nevměšování. Když kosmická loď Průzkumné galaktické služby objevila planetu obývanou humanoidními bytostmi, měla rozkaz ji pouze zaznamenat, ale v žádném případě nesměla s obyvateli navázat kontakt, dokud se podrobně neprověřila úroveň její civilizace. Pokud planeta byla na určité technické úrovni, navázalo s ní Ministerstvo galaktických vztahů diplomatické styky. V opačném případě byl případ svěřen Službě pro dohled nad primitivními planetami (SDPP), která měla za úkol vypracovat a dvakrát za sto let předložit studii o vývoji domorodců. Protože se však ukázalo, že taková pozorování z umělých satelitů jsou nedostatečná, byly přímo na místo vysílány posádky složené z agenta činné služby a z androida, kteří se nenápadně vmísili mezi domorodce. Jedním z takových agentů byl i Mark Stone.

Na planetě Samuch III., kam byli vysláni v době nepřítomnosti velitele Služby generála Khowa na popud zhýčkaného miliardáře, se Mark Stone a Ray stanou svědky – a účastníky – střetu dvou civilizací troglodytů a lidu doby bronzové. Proč ale došlo k tomuto krvavému konfliktu a kdo z něj bude mít prospěch?Související články


Diskuze ke knize

Kliknutím na název příspěvku se přesunete do diskuzního fóra.

Ad Meč proti sekeře, Žamboch Miroslav
BoB - 10. 11. 2008 16:17

Kapitán Služby pro dohled nad primitivními planetami Mark Stone potkává na plážovém večírku (přesněji řečeno na večírku na umělé pláži na střeše mrakodrapu) dívku jménem Clarence Burnová. Prohodí spolu pár slov a rozhovor skončí (jak jinak) polibkem. Ráno se Mark probouzí a místo dívky nachází prázdnou postel a vzkaz na polštáři, který říká, že se jí má ozvat, že mu potřebuje něco důležitého říct. Nechybí ani číslo. Úvahy mu přetrhne zapípání komunikátoru. Sekretářka generála Khova mu sdělí, že generál byl odvolán na důležité jednání a on že se má okamžitě hlásit u jeho zástupce, plukovníka Gezmena. O nějakou chvíli později se již hlásí na určeném místě. Plukovník jej nepříliš přátelsky přivítá a sdělí mu, že dokud nebudou ukončeny zkoušky nového průzkumného robota firmy AwaCrough, je pověřen řízením této organizace (přesně řečeno ji označí doslova jako chlív). A Marka čeká mise na Samuh III, kde se ztratil umělý pozorovací satelit a navíc přišlo anonymní udání, že tam někdo porušuje zákon o nevměšování. Samuh III je planeta osídlená prehistorickou civilizací doby kamenné až doby bronzové, což zrovna není Markova specializace. Když se však ozve, je mu jednoduše řečeno, že buď to udělá nebo se bude muset vzdát hodnosti kapitána. V tu chvíli Mark pojme podezření, že to nebude docela normální mise. Gezmen se choval, jako by šlo spíš o něco osobního... Další příběh z české řady Marka Stonea, který opět dokazuje, že i domácí autoři dokáží napsat dobrý příběh, při dodržení zásad celé série. U některých originálních epizod jsem měl občas pocit, jako by autor vysvětlení některých událostí odbýval či doslova lámal přes koleno (jinak řečeno – trošku to drhlo). Při čtení „našich“ příběhů jsem však tento pocit doposud neměl. To je dobré znamení. Samozřejmě autorů, kteří do tohoto cyklu přispěli je mnoho a jejich styl se liší. Někdo to zvládne skvěle, jiný o málo hůře. Každopádně ale všichni skvěle navázali na styl J.P.Garena a mnohdy byste změnu autora (Garen/domácí) ani nepoznali. Jedné se o příběh z primitvní planety, kdy jsou Mark a Ray ihned po příletu na planetu rozděleni a většinu příběhu se oba pohybují na „opačných stranách barikády“, což je ve skutečnosti dosti originální prvek v celé sérii. Úkol je stejný jako většinou: zjistit, proč se někdo snaží poštvat obyvatele planety proti sobě v totální, vyhlazovací válce. Miroslav Žamboch je již zkušený spisovatel, který má mnoho fanoušků a i zde je znát, že umí příběh skvěle odvyprávět bez zbytečných a příběhu škodících chyb.
Meč proti sekeře, Žamboch Miroslav
jindra_strelec - 10. 11. 2008 16:57

Zatím jediný "náš" Mark Stone, kterého jsem přečetl, i proto že se jedná o knihu Miroslava Žambocha. Je to sice Mark Stone, tzn. přímočarý akční příběh. ale rozhodně je nejméně o stupínek, možná o dva, lepší než drtivá většina originálních francouzských epizod. Autor se daleko více dokázal popasovat jak s příběhem, tak i s "klišovitostí", ze které se nedokázal vymanit původní autor.

Související zboží (výběr), stejný/á...

Zákazníci, kteří koupili tuto knihu, kupovali také... Stejná série Stejný autor
 206 Kč
 206 Kč
 170 Kč
 80 Kč
 80 Kč
 94 Kč
 94 Kč
 71 Kč
 94 Kč
 94 Kč
 62 Kč
 62 Kč