Volání úplňku, to je paranormální akce a erotika žhavých australských nocí, Keri Arthur: Volání úplňku (Strážkyně Riley Jensonová 1)

Arthur Keri: Strážkyně Riley Jensonová 1 - Volání úplňku

Upírů a vlkodlaků není nikdy dost, ale co když se jejich schopnosti snoubí ve vzácných křížencích, kteří navíc pocházejí z Austrálie? Riley se při hledání pravdy ocitá v uprostřed boje na život a na smrt a zároveň v náručí mocného upíra… Společně se svými hormony postupně podléhá účinku měsíční horečky.

Na nadpřirozené bytosti v Melbourne blízké budoucnosti dohlíží Direktorium, v němž jsou zaměstnáni i dhampýrská dvojčata Rhoan a Riley. Rhoan je jeden ze strážců, kteří slouží jako zabijáci ve službách oddělení hlídajícího vlkodlaky, upíry a další nadpřirozené bytosti, zatímco Rileyinou náplní práce je administrativa. Když však její bratr zmizí, nezbývá Riley nic jiného než opustit svou kancelář a vydat se ho hledat na vlastní pěst.

A pak před dveřmi jejího bytu sedí upír. Starý, mocný a nahý. Je zmatený, celý od bláta a hledá Rhoana, nechce však říct, jak a kde ho poznal. Riley ví, že začínají problémy, a to ještě dřív, než se ji na vlakové zastávce pokusí zabít neznámý vlkodlak. Musí spojit své síly s tajemným upírem, aby zjistila pravdu, čímž začíná dobrodružství plné napětí a erotiky, protože úplněk se blíží a jejímu společníkovi se nedá odolat.

Riley je, stejně jako její dvojče Rhoan, dhapýr – z části vlkodlak a z části upír. V jejím případě převládá vlk, ale má schopnosti, které jiní příslušníci jejího rodu nemají. Vlkodlaci nejsou jako podle obecně platných měřítek vzešlých z Hollywoodu žádné krvelačné bestie, naopak se můžou proměnit ve vlka prakticky kdykoliv a jejich proměna je krátká a vyléčí většinu jejich zranění. Riley má ještě navíc další schopnosti – telepatii, infračervený zrak a schopnost upíry vycítit, prohlédnout jejich maskování, zabránit jim v ovládnutí své mysli nebo odhadnout jejich věk. Jediné, co ji může trápit, je měsíční horečka navozená blížícím se úplňkem, díky níž se z každého vlkodlaka na týden v měsíci stává sexuální mašina… Zní to až utopicky.

Jako správná samice divokého zvířete a díky blížícímu se úplňku je Riley od počátku vyprávění neustále nadržená a při chuti. Má dva různé partnery pro své potřeby – jejich mužská chlouba má uspokojující velikost a jsou neuvěřitelně bohatí – a tak si během hledání pravdy ráda čas od času zaskočí do něčí postele. To jí však nezabrání toužit po už ne až tak neznámém upírovi, jenž se jí večer ukázal před dveřmi bytu. Je tak mocný, že se naučil odolávat slunečnímu světlu, je to miliardář, neskutečně sexy a dává na ni pozor. Riley to k němu od počátku táhne, jenže se musí ovládat, protože její bratr je v nebezpečí a Quinn může být jedním z vodítek k odpovědím.

Tvář měl stejně umatlanou od bláta jako vlasy, ale pod tou špínou byl štíhlý a svalnatý – vyloženě atletický typ. A k tomu všemu byl jako chlap štědře obdařen. Sice jsem viděla už i větší, ale stejně to byl macek.
Za mými zády se zabouchly dveře od domu a probraly mě z mrákot.
„Ahoj,“ řekla jsem.
„Ahoj,“ opakoval po mně.
Zdvořilý upír. Úžasné. „Máš nějaký zvláštní důvod, proč stojíš nahý u mých dveří?“
Doufala jsem, že ano. Možná mi ho někdo poslal darem. Narozeniny mám sice až za pár měsíců, ale představovat si to snad můžu, ne? (str. 20)

Australská autorka představuje první díl své vlkodlako-upíří série odehrávající se na opačné straně světa, než jsou čtenáři zvyklí. Snad i díky tomu přináší trochu odlišný, ale přesto obvyklý pohled na urban fantasy psané ich-formou hlavní hrdinky, jako byly Mercedes Thompson, Anita Blake, Kate Daniels a další… Podobná díla se vyznačují obrovskou čtivostí a vtipem – i když tady bohužel humor chvílemi kolísá – a hlavně se s ničím nezdržují, což je asi největší výhodou. Akce střídá akci, sex střídá sex a Riley své partnery.

Problémem je, že Keri Arthur od své série chtěla tolik, že to nedokázala splnit. Kniha na hranici žánrů urban fantasy, paranormální romance (až erotického románu), a dokonce i sci-fi je překombinovaná. Ale zároveň jsou její svět a psychologie postav jaksi nedomyšlené.

Čtenář se dokáže přenést přes fakt, že zde jsou upíři založeni na klasickém konceptu „chodících mrtvol“, takže bylo možné stvořit polovičního vlkodlaka a upíra, ale proč při útoku na lidi okusují a vysávají ženám zrovna ňadra… Čert ví. Těžko říct, zda čtenáři ocení autorčinu invenci, která jí nebrání v mutaci a tvorbě kříženců a hybridů snad všech nelidských stvoření.

Keri Arthur v pěti bodech

  1. Autorka fantasy, hororových a romantických knih pochází z australského Melbourne.
  2. Literární tvorbě se věnuje už od svých dvanácti let, přičemž do současné chvíle napsala na třicet románů, které získaly řadu žánrových ocenění.
  3. Je vdaná a má jednu dceru, jednoho psa a zarostlou zahradu.
  4. Když nepíše, ráda peče a vaří, což ji částečně i živí.
  5. Také ráda v televizi sleduje seriály, jako jsou Akta X nebo Buffy.

Stále však zůstává takřka dokonalá hrdinka ? la Mary Sue, která celý zážitek kazí. Riley, jež se představila jako nepříliš statečná a silná, má schopnosti, které by jí mohl závidět i Terminátor… A je jedinečná nejen jimi, ale i svým vzezřením. To vše během začátku prvního dílu, takže se čtenář bojí, v co se vyvine během dalších pokračování…

Na pozadí erotické romance Volání úplňku se rozehrává velkolepý rasový boj o moc, kde nemají svou roli jen krvavé bitky, ale i intriky a politika. Je jen škoda, že se autorka nesoustředila na to druhé zmiňované a že raději, než aby rozvíjela příběh s velkým potenciálem, se snažila mermomocí do knihy nacpat tolik sexu, že na nic dalšího skoro nezbývá čas.

Drobné nedostatky, jako třeba popisy toho, jak se muž na druhé straně telefonní linky zazubil nebo jak se jeho oči tentokrát neusmívaly, už se ztrácejí v porovnání s tím, jak je první díl nevyrovnaný.

Série Strážkyně Riley Jensonová se v Austrálii dočkala hned devíti vydaných dílů, které snad v budoucnu dokážou i nadále šokovat. Jedná se o překvapivě neotřelý koncept, kterému nejvíc ublížily přílišné pokusy o zmatenou originalitu i jeho vlastní anotace. Pokud však čtenář během parných dnů touží po knize plné erotiky, která dokáže nabídnout nejen nadupaný sex ale i zajímavý příběh, a nebrání se páření různých paranormálních stvoření, je jasné, po čem má sáhnout.

  • Keri Arthur: Volání úplňku (Strážkyně Riley Jensonová 1)
  • Fantom Print, 2013
  • překlad: Petra Kubašková
  • obálka: Larry Rostant
  • 240 stran, 249 Kč (v e-shopu Fantasye již za 224 Kč)
13. srpna 2013, Nela Libovická