V kyperpunkovém Morphin Red se Petr Heteša překonal, Petr Heteša: Morphin Red

Heteša Petr: Morphin Red

Petr Heteša do svých čtenářů hustí jednu knihu za druhou. V roce 2015 mu vyšly dokonce tři. Morphin Red je z nich ale jednoznačně nejlepší a možná je nejlepším Hetešovým dílem vůbec.

Jay Riserová je sebevědomá, chytrá sexy žena po třicítce a vlastní velkou korporaci. Její život by nemohl být lepší. Jenže pak se na internetu objeví jméno Wendy Talleyová, jméno z její dávné minulosti. A autorku blogu, která ta dvě slova neprozřetelně zveřejnila, během pár dní někdo brutálně zavraždí. Od té doby jdou věci už jenom z kopce.

Podle osvědčeného receptu, ale lépe

Tvorba Petra Heteši je charakteristická kyberpunkovým hávem, velkým důrazem na akci a brutalitu a trochou detektivního prvku. Jeho postavy jsou většinou klišovité, jedna jako druhá. I v Morphin Red se všechny jeho oblíbené propriety objevují, tentokrát ale v mnohem lepší a výbušnější kombinaci.

Tak například dějiště románu, Severní Amerika za dvacet let, je prodchnuté moderními technologiemi. Ti bohatší už mají jako své pomocníky sofistikované umělé inteligence, ti méně movití alespoň třeba mluvící ledničku. Lidé jsou napěchovaní různými technologickými udělátky natolik, že se z některých stávají skoro kyborgové. Světu sociálních sítí stále vládne Facebook, televizním seriálům připravovaná dvanáctá řada Hry o trůny. Přestože se tudíž jedná o svět budoucnosti, technologie jsou vlastně velmi podobné naší realitě. A celé kyberpunkové kulisy, jakkoli do detailu propracované, tak vlastně tvoří jen hezký doplněk celé knihy. Tedy přesně tak, jak by to mělo u akčního románu být.

Hlavní housle tu totiž hraje velmi svižný příběh, který ač vlastně přímočarý, rozhodně nenudí. Především zpočátku se odehrává z několika úhlů pohledu, děj z budoucnosti navíc doplňují velmi naturalistické pasáže bez interpunkce a s gramatickými chybami z deníku Wendy Talleyové. Prvních sto stran čtenář absolutně netuší, co se děje, a až postupně vychází najevo, že Wendy a její tři kamarádi z detenčního ústavu pro mladistvé se v raném mládí stali terčem nelegálního vědeckého výzkumu (titulního Morphin Red), který z nich měl udělat v zásadě nadlidi. Jenže to mělo i vedlejší účinky. Celý obrázek se tak před čtenářem skládá jen velmi pomalu, a tudíž ho autor neustále drží v napětí. A ani po odhalení všech karet vlastně není jisté, jak to dopadne. Tedy s jednou výjimkou – bude to určitě brutální.

Petr Heteša v pěti bodech

  1. Narodil se v roce 1959, vystudoval gymnázium v Břeclavi a Fakultu architektury VUT Brno.
  2. Ve svých literárních začátcích spolupracoval do roku 1989 s Karlem Veverkou. Úspěchy získaly povídky Nečistá hra a Těšíme se na Vás! V roce 1989 vydali samizdatově knihu Sítě, kanály a stoky.
  3. Petr Heteša se však neztratil ani v samostatné tvorbě. Upozornil na sebe např. povídkami Přírodní krásy Tarcusu, Mončičák a Čičmunda, Jaina, Quag nebo Gython.
  4. Na kontě má také čím dál větší množství knih – namátkou např. čtyřdílný cyklus Cybrain nebo dvoudílný Šest diamantů (oba cykly byly přílohami časopisu Pevnost), romány Démoni jsou věční, Nevermore Baltimore, Ruská ruleta, Sex, drogy a cyb’n‘roll nebo Fatal Virtual.
  5. V současné době má dokončeno dalších cca 7 knih, z nichž některé nikdy nespatří světlo světa. Nejnovějšími přírůstky z Hetešovy dílny jsou romány Morphing Red a Tekuté krystaly, oba velmi vydařené.

Autor totiž v Morphin Red přitvrdil na pilu ještě víc než obvykle, a tak kromě obligátních akčních pasáží, kde štěkají palné zbraně a stříká krev, přidal i brutální zážitky Wendy Talleyové z detenčního ústavu, který snad vedli samí psychopati. Míra násilí proto tentokrát přerůstá zdravou mez, což může některým čtenářům vadit. Na druhou stranu je od začátku jasné, že pro Hetešu není násilí prvoplánové – prostě jen přirozeně dokresluje jeho velmi drsný příběh.

V novém románu navíc zaujmou i postavy, které se od autorových tradičních favoritů liší. Jistě, pořád jde o muže a ženy, kteří chlastají, fetují a zabíjí, ale tentokrát je například hlavní hrdinkou žena, respektive tři ženy a jeden muž, a tak Morphin Red funguje jinak, než jak je u Heteši zvykem.

Autor předčil sám sebe

Jak již bylo řečeno, v románu s blonďatou anarchistkou na obálce Heteša exceluje. Nevzdaluje se příliš daleko od svých oblíbených klišovitých prvků – ostatně píše stále ten samý žánr – přesto přidal tolik originálních motivů, že předčil sám sebe. Tak dobrá akční kyberpunková jízda už tu dlouho nebyla.

  • Petr Heteša: Morphin Red
  • Brokilon, 2015
  • obálka: Lukáš Tuma
  • 450 stran, 298 Kč (v e-shopu Fantasye již za 268 Kč)
26. března 2016, Jan Nohovec