V Černých křídlech Cthulhu 2 se sešlo 18 povídek lovecraftovského hororu, S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu 2

ed. Joshi S. T.: Černá křídla Cthulhu 2

I když je sám mistr weird fikce Howard Phillips Lovecraft už spoustu let po smrti, jeho odkaz žije dál. Stačí se podívat na to neskutečné množství autorů různorodých kvalit, kteří se snaží jít svojí tvorbou v jeho šlépějích. Jenže při takovém kvantu povídek je velmi těžké rozlišit ty, které mají vlastní originální nápad a pouze rozvíjejí Lovecraftovy myšlenky, a ty, které jsou od jeho díla takřka k nerozeznání. Naštěstí pro čtenáře se odborník S. T. Joshi už nějaký ten pátek zpět chopil vznešeného poslání sestavit antologii těchto kvalitních povídek a nakladatelství Laser-books u nás vydalo už i první pokračování jeho snažení.

Stejně jako tomu bylo u prvních Černých křídel Cthulhu, letmé nahlédnutí do seznamu autorů průměrnému českému čtenáři nic neřekne. Snad jen na jména Caitlín R. Kiernanové, Nicholase Royla a Jonathana Thomase si vzpomenou ti, kdo přečetli předchozí antologii. Medailonky autorů u povídek naštěstí zůstaly, a tak má každý možnost se sám přesvědčit, že se nejedná o žádné amatéry, ale o spisovatele, kteří mají za sebou už spoustu děl a nezřídka i nějaké nominace na důležité ceny.

Povídek je tentokrát pouze osmnáct a svazek je tudíž o nějakých sto stran hubenější. I tak má ale obsahu více než dost a netrpí nedostatečnou diverzitou. Paralela povídek s dílem HPL spočívá většinou v existenci mocných prastarých bohů, ne všechny se jí ale drží a často je vlastně nějaké to propojení s mythosem velmi jemné, až neznatelné. A zatímco někteří autoři se snaží psát lovecraftovsky, jiní využili vlastního populárního motivu a zasadili postavu Lovecrafta přímo do svého příběhu.

S. T. Joshi v pěti bodech

  1. Sestavil, napsal či editoval přes 200 knih.
  2. Jednou z jeho nejznámějších prací je biografie Lovecrafta, nesoucí název I am Providence: The Life and Times of H. P. Lovecraft.
  3. Již delší dobu pracuje na projektu, jehož cílem je publikace zachovalých Lovecraftových dopisů.
  4. Za svoji práci byl odměněn spoustou cen, kupříkladu British Fantasy Society Award či World Fantasy Award.
  5. Vydal i kritické práce zaměřené na jiné autory, například na lorda Dunsanyho.

O čerstvé nápady a literární experimenty také není nouze, příkladem budiž Usouvztažněná bezobsažnost Ricka Dakana pojednávající o tom, jak byla pomocí moderní technologie znovu sestavena celá osobnost Howarda Phillipse Lovecrafta. Další velmi netradiční dílo je třeba Výhled od Toma Fletchera, jehož děj sestává pouze z prohlídky jednoho domu na prodej. U mnohých povídek se čtenář musí chvíli zamyslet, aby pochopil zmatené vyprávění. Naštěstí Černá křídla Cthulhu 2 obsahují i klasičtější kousky pro nenáročné čtenáře, plné záhadných sošek a šílenství (kterým ostatně končí nejeden z příběhů).

U všech antologií vždycky vyvstane problém rozdílné kvality obsahu. Většina povídek je pěkná, některé dokonce víc než to, ale jiné zase působí při porovnání levněji a celkový průměr stahují dolů, neboť se pokouší hrát jen na tíživou strunu atmosféry typu „Něco je hrozně špatně, ale nejsem si jistý co a určitě se blíží zlověstný konec“. To už je ovšem samozřejmě i otázka osobního vkusu a toho, zda čtenář holduje spíš dramatičtějším povídkám, anebo těm, co mají blíže k pečlivým úvahám.

Zarytým Lovecraftovým fanouškům, kteří se vrhají po každé možnosti přečíst si alespoň něco trochu podobného svojí ikoně, se druhá Černá křídla budou samozřejmě velmi líbit. Povídky jsou krátké, tak akorát na přečtení jedné každý večer před spaním. Samozřejmostí je i velmi dobrý překlad Milana Žáčka, který má na celkovém vyznění příběhů nezpochybnitelné zásluhy. Zkrátka i druhá Černá křídla Cthulhu jsou podařenou sbírkou a nezbývá než doufat, že nakladatelství Laser-books přijde s pokračováním co nejdříve.

  • S. T. Joshi (ed.): Černá křídla Cthulhu 2
  • Laser-books, 2015
  • překlad: Milan Žáček
  • obálka: Jason Van Hollander
  • 324 stran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
20. března 2016, Jan Holan