Temnota a nadpřirozeno ovládají paranormální romanci Údolí stínů od C. C. Hunter, C. C. Hunter: série Údolí stínů

Hunter C. C.: Údolí stínů 1 - Zrozena o půlnoci

Z jakého důvodu neposílat problémovou mládež do speciálního nápravného tábora? Třeba proto, že ne každé nápravné středisko je takové, jaké se na první pohled zdá. Co se stane, když se nebohý teenager ocitne v kempu, kde jeho vrstevníci oplývají zvláštními schopnostmi? Například může vzniknout další ze série paranormálních romancí.

Série Údolí stínů je určena zejména pro milovníky romantiky a teen příběhů. Nikoliv pro fajnšmekry fantastiky. C. C. Hunter se zdařilo zplodit relativně fungující a pro nenáročného čtenáře dostačující dílo s hmatatelnou aurou lásky, přátelství a mladistvé nerozvážnosti.

Zrozena o půlnoci

Dalo by se říci, že na šestnáctiletou Kylie se poslední dobou lepí smůla jako na nikoho jiného ve Státech. Přítel Trey se ji náhle rozhodl opustit, rodiče se rozvádějí a k tomu je pronásledována duchem padlého vojáka, který vyděšenou dívku přivádí až do náruče psychiatra. Naneštěstí Kylie klame vzhledem křehké dívky, v jádru je studentkou a především teenagerkou se vším všudy. Miluje večírky, společností netolerované výzvy a životní překážky řeší osobitě. Ovšem v okamžiku, kdy je na jednom z divokých mejdanů zatčena a příslušníky policie odvezena domů, rodiče rozhodují o poslání své dcerky do nápravného střediska v Shadow Falls.

O tom, že nadpřirozené bytosti a tvorové opravdu existují, je nedůvěřivá Kylie přesvědčena hned v prvních týdnech pobytu v novém domově. Každý jedinec je zde jimi obdarován. Jeden je upír, druhý vlkodlak jiný čaroděj a tamten na sebe může vzít podobu čehokoliv, čeho si usmyslí. Kemp Shadow Falls je tu od toho, aby tyto bytosti naučil své schopnosti ovládat a používat a nejen Kylie pomohl odhalit vlastní původ.

Jestliže je v první části série Údolí stínů co vyzdvihnout, pak je to relativně věrohodný vývoj hlavní hrdinky. S postavou Kylie se čtenář seznamuje coby nezkušenou, tvrdohlavou a protivnou puberťačkou, u níž se však postupem děje začínají projevovat ponaučení, které protagonistka každou útrapou získává a laskavost a vlídnost chovající k přátelům. Ústřední postava čtenářům dospívá před očima a na posledních stránkách se mění ve vcelku sympatickou slečnu, na níž je možné narazit i v reálném životě.

Hunter, C. C.: Údolí stínů 2- Vzkříšena za úsvitu
Zrozena o půlnoci na druhou stranu ale znovu rozehrává onu známou písničku paranormálních romancí milostného trojúhelníku, kde na špici pyramidy stojí hezounká a ve vztazích nerozhodná naivní dívenka a kdesi u jejích podpatků o její přízeň nenápadně soupeří dva tajemní fešáci. Bohužel kýčovitost primární dějové linky, kterou C. C. Hunter sama sobě krade prostor pro dotažení skvěle načrtnuté temné atmosféry, topí knihu na dně průměrnosti zahraniční fantasy literatury.

Vzkříšena za úsvitu

Ve druhé části série Údolí stínů se Kylie ocitá na pomyslném mezníku vztahů. Její kamarádky hledají cestičky k srdcím vyvolených paranormálů v kempu. Sama bojuje se zábranami, jež chová k mužům i chlapcům. Shledává se s dalším duchem – s ženou zvěstující smrt někomu z dívčiných blízkých. Čas vymezený k pobytu v nápravném zařízení Shadow Falls se krátí. Organizace FJV starající se o anonymitu nadpřirozeného světa se ovšem chystá otevřít internátní školu Údolí stínů. Chce-li hlavní hrdinka i nadále objevovat netušené schopnosti svého já, musí přesvědčit matku, aby ji do institutu zapsala.

C. C. Hunter má svůj svět promyšlený, o tom není sporu. Konkrétně milované nadpřirozené bytosti. Každičkou, i vedlejší postavu, má do puntíku vykreslenou a dalo by se konstatovat, že se autorka snaží zachovávat i jistou originalitu vedle faktu „profláknutých“ ras. Za oponou všedního táborového života se ale snaží i o náznaky jakési epičnosti způsobem spisovatelům fantastiky dobře známým, a sice nepřímými odkazy na možnost existence vyšších sil, jež bývají skutečnými hybateli historie.

C. C. Hunter v pěti bodech

  1. Pochází z Alabamy. V roce 1986 se přestěhovala do Texasu.
  2. Živí se jako spisovatelka, novinářka, motivační řečník a učitelka tvůrčího psaní.
  3. Jméno C. C. Hunter je pseudonym – C. C. jsou iniciály jejího skutečného jména Christie Craig.
  4. Ve volném čase čte, užívá si volna s rodinou nebo fotí.
  5. Žije s manželem, synem a dcerou, čtyřmi kočkami a psem.

Vzkříšena za úsvitu je oproti předcházejícímu dílu o něco odvážnější z hlediska tajemných, temných a napínavých scén. Konečně se zde objevuje i chybějící akce, zcela opomenutá v románu Zrozena o půlnoci. C. C. Hunter nicméně ignoruje násilné scény řešením prostého shrnutí, nejčastěji jedním nanejvýše dvěma souvětími, a nějaká realističnost či přiblížení mladého čtenáře k problematice smrti a jejímu pochopení ji nechává zcela chladnou.

Hunter C. C.: Údolí stínů 3 - Proměněna za soumraku
Proměněna za soumraku

Třetí částí série Údolí stínů čtenáře nanovo provádí mladičká dívenka Kylie, její společníci paranormálové a zatoulané duše mrtvých, které z jakékoli příčiny nemohou najít posmrtný klid. Na mladou dívenku má kdosi spadeno a usiluje o její smrt a vždy je při pokusu o vraždu přítomno děsivé zvíře, které jak se zdá, pokaždé nehodě zabrání. V pátrání po své minulosti zatím není nikterak úspěšná, o to hlouběji se ale seznamuje s nadpřirozenými schopnostmi, jimiž byla obdarována. Vztahy mezi jednotlivými paranormály se i nadále zamotávají a Kylie už sama pořádně neví, co k jakému cítí.

C. C. Hunter se velmi snaží, aby knihy na sobě nebyly přímo závislé a bylo je možné číst bez znalosti předchozích dílů. Uplynulé události proto v ději neustále připomíná a notoricky omílá ze všech úhlů. Tato činnost patrně autorku zaměstnává natolik, že ji v knize uniká logika vybraných pasáží a série se transformuje na prostoduchou ságu.

Chvályhodné z druhého dílu v tom třetím úplně zmizelo a kniha se vrací do kolejiště části původní Zrozena o půlnoci. Akci a dospělejší pojetí vystřídala naivita a přílišná dětinskost, která se bohužel týká i hlavní hrdinky, jež se z nepochopených důvodů opět chová jako hloupoučká slepička. Tyto nedostatky nemírní ani dávka často trapného humoru, ani vulgarismy, ani slang náctiletých.

Je obtížné říci, zdali paní spisovatelka se sérií Údolí stínů nešlápla vedle. Do kaluže ale bezpochyby, neboť cílová skupina těchto pararomancí se tváří poněkud neurčitě. Tak trochu se to podobá brouku Pytlíkovi s rozdílem v dojmu: určeno pro každého, ovšem rozmanitostí nezbývá prostor pro řádný příběh a konkrétní skupinu.

Hunter C. C.: Údolí stínů 4 - Hlas měsíčního svitu
Prozatím vydané knihy jsou psané v er-formě z pohledu hlavní hrdinky, šestnáctileté Kylie. K nedostatkům se mimo jiné řadí velmi pomalý rozjezd děje ústředního románu, nadmíru otevřené konce a zápletky individuálních kapitol a autorčina bojácnost ohledně popisu výborně načrtnutých scén s temným anebo násilnickým kontextem. Na druhou stranu ke kladům je nutné připočítat svižnost, lehkost i čtivost.

Série Údolí stínů se řadí do kategorie průměrných para-fantastických romancí zacílených hlavně na dívky základních a středních škol. Primární zápletka jednoduše řeší vztahy v milostném trojúhelníku, postavy se zabývají city ke svým přátelům a zároveň se obávají jejich zranitelnosti. K tomu je přidáno trochu tajemna a laciného humoru s nadsázkami vnímání života dospělých smrtelníků i vyvolených.

  • C. C. Hunter: série Údolí stínů (Zrozena o půlnoci, Vzkříšena za úsvitu, Proměněna za soumraku)
  • Baronet, 2012
  • překlad: Ivana Čejková
  • obálka: Baronet, Emil Křižka
  • 400 stran, 279 Kč / 432 stran, 329 Kč / 440 stran, 329 Kč (v e-shopu Fantasye již za 251, 296 a 296 Kč)
24. června 2013, Jakub Gergela