Telefonáty ze záhrobí, Dustin Thao: Ahoj, tady Sam

ahoj tady sam

Ztráta někoho milovaného vždy bolí, zvláště pokud jde o drahou polovičku. Co by se však stalo, kdyby měl člověk možnost se se zemřelou osobou ještě jednou spojit? To spolu s čtenáři zjistí hlavní hrdinka nového young adult románu Ahoj, tady Sam. Získá si citlivý příběh o ztrátě, lítosti a nevyřčených touhách sympatie i mezi českými fanoušky tohoto žánru?

Sedmnáctiletá Julie měla o svém budoucím životě velmi jasnou představu. Po maturitě se sestěhovat se svým přítelem Samem, jít na univerzitu a o prázdninách s ním podniknout cestu do Japonska. Nepočítala však s tím, že život jejího přítele velmi záhy skončí při autonehodě. Všechny její plány se tak zbortí jako domeček z karet. Bolest a ztráta milovaného je pro Julii neúnosná a její vlastní život se prakticky zastaví. Nechodí do školy, s nikým nemluví, vyhodí všechny jeho věci a není schopná ani pořádně spát a jíst. A pak je tu vina – každý totiž ze smrti Sama viní právě ji.

Přesto se stane něco nečekaného. Julie obdrží telefonát od svého mrtvého přítele. Ač se k tomu ze začátku staví skepticky, velmi brzy zjišťuje, že jde o skutečného Sama, který má na Zemi ještě nevyřešené záležitosti. Zůstává tedy jen na Julii, aby mu pomohla je zrealizovat a přitom se sama vyrovnat se smrtí svého milého. Smrt a ztráta vždy bolí. Povede se mladé dívce zabojovat a jít dál za vlastními sny i přes zlomené srdce?

Bolest, která nemizí

Ahoj, tady Sam představuje samostatně stojící young adult debutový román z pera Dustina Thao. Překrásně zpracovaná obálka sice působí jemně a pozitivně, samotný příběh je ale přesným opakem. Autor v něm zpracovává velmi těžká témata jako je ztráta někoho blízkého a vyrovnání se s vinou přeživšího, předsudky společnosti a znovuhledáním vlastní identity. Rozhodně to tedy není lehké čtení. Ač knihu napsal velmi čtivě, rozhodně v čtenáři zanechá spoustu pocitů, což byl Thaův záměr. Je totiž poměrně lehké se ztotožnit s hlavní hrdinkou, pokud čtenář již něco podobného zažil.

Dustin Thao v pěti bodech

  1. Je vietnamského původu.
  2. Žije v New Yorku.
  3. Vystudoval politologii.
  4. Působí jako doktorand mediální gramotnosti na Northwestern University.
  5. V roce 2024 by měl v originále vyjít jeho další román When Haru was here.

Julie je sama o sobě poměrně kontroverzní hlavní hrdinkou. Čtenáři nejspíš potrvá trochu déle, než si k ní najde cestu, pokud se mu to tedy podaří. Rozhodně nejde o žádnou sympaťačku, kterou si člověk okamžitě zamiluje. Julie měla celý svůj život nalinkovaný do posledního detailu. Po smrti svého přítele se ale všechny její sny a plány zbortily. A ač se říká, že každý se se ztrátou musí vyrovnat po svém, její přístup mnohé stoprocentně naštve. O moc jiné to nebude ani s mrtvým Samem, který je celou dobu prezentován jako dokonalý a zábavný kluk. Velmi brzy ale vychází najevo, že i on měl své chyby, za než bohužel zaplatil tu nejvyšší cenu.

Debut? Doopravdy?

I když jde o autorův debutový román, rozhodně to není na stylu psaní poznat. Kapitoly jsou krátké, čtivé, dynamické a emocionální přesně tam, kde by měly být. Prvek telefonátů ze záhrobí navíc nepůsobí nijak nemístně a do vyprávění skvěle zapadá. I samotný konec je uspokojivý, tedy alespoň v rámci nabízených možností. Nakladatelství YOLI tak opět zabodovalo. Kromě hry na city totiž kniha nabízí i nádhernou obálku, která se bude vyjímat v každé knihovničce.

Ahoj, tady Sam je ideálním čtivem pro všechny milovníky žánru young adult hledající příběh o ztrátě, vině a lásce větší než smrt.

  • Dustin Thao: Ahoj, tady Sam
  • Yoli, 2023
  • Překlad: Jana Rajnyšová
  • 304 sran, 349 Kč (v e-shopu Fantasye již za 314 Kč)
26. prosince 2023, Kateřina Kopišťová