Srpnová Pevnost letí do vesmíru. A v barvičkách!, Pevnost 8/2014

Pevnost 8 2014

Studio Marvel vytáhlo na plátna kin se slibným titulem Strážci Galaxie, a tak se redakce Pevnosti rozhodla vyrazit do hvězdného neznáma. A kdo si radši hraje doma na písečku, pro toho je tu česká literární série Kladivo na čaroděje nebo kyšovitá reportáž z tuzemského LAR­Pu.

Jak vysvětluje David P. Stefanovič ve filmovém sloupku, všichni kluci (a hlavně ti z redakce Pevnosti) si rádi hrají, a tak není divu, že se v časopisu o fantasy a sci-fi všichni zamilovali do nového filmu Strážci Galaxie. Hlavnímu hrdinovi tu jde o krk (a taky musí zachránit polovinu vesmíru), a proto „rozpoutá tematickou intergalaktickou pařbu,“ jak film uvozuje v tématu měsíce Martin Kužel. Sekundovat k tomu budou pokérovaný pomstychtivý wrestler, zelená mimozemšťanka, myslící strom a hlavně – hlavně! – mluvící mýval. S posledními dvěma dokonce redakce pořídila i cosi jako rozhovor. A na následující dvoustraně se můžete dozvědět, jak to vlastně se Strážci Galaxie bylo v komiksu.

Ale pozor, těch filmových sci-fi v srpnu bude víc. Scarlett Johanssonová se totiž bude kinosály prohánět jako supervýkonná kočka Lucy, která používá 100 % mozkové kapacity, zatímco zbytek lidstva jen pouhých 10 %. Navíc se na stříbrné plátno s pořádnou parádou řítí i resuscitované Želvy Ninja a nežánroví Expendables 3. O tom všem píše srpnová Pevnost.

Adams Douglas: Stopařův průvodce Galaxií I.
Na vlnách vesmírna

Ale zpátky do vesmíru. Literární sekce si totiž pro kosmem nepolíbené připravila TOP 10 sci-fi z vesmíru. Ať už máte rádi hraní na vojáčky, prozkoumávání neznáma, rozmáchlé epické ságy anebo třeba vtipného Douglase Adamse, vždycky se pro vás něco najde. A věděli jste, že sci-fi kdysi psal i autor Písně ledu a ohně George R. R. Martin?

Do vesmíru se ale vydávají i tvůrci komiksů, a tak srpnové číslo nemohlo zapomenout ani na ně. Padnou jména jako Star Wars, Marvel Cosmic nebo Prophet. A se sci-fi ostatně koketuje i westernově-gangsterské anime Trigun. Pokud vám něco říká název Cowboy Bebop, Trigun bude šestadvacetidílná jednohubka právě pro vás.

A jak že vlastně lidé dobývají vesmír ve skutečnosti? Na to hodila oko historická sekce, která zajímavě shrne historii i neutěšenou současnost lidského průzkumu Měsíce i zbytku Sluneční soustavy a vesmíru. A k tomu historici přilepili i trojstranu o tom, jaké různé teorie kolují o vzniku všehomíra.

Pavlovský Jiří: Kladivo na čaroděje 01 - Magie pro každého
Všude dobře, doma nejlíp

Pokud se vám na těch výletech do nekonečné prázdnoty bude trochu stýskat po rodné hroudě, nezoufejte. Leoš Kyša a Pavel Koutský se totiž vydali na český LARP De la Bete – ten první jako ostřílený harcovník, ten druhý jako nováček. Vznikla z toho trojstránková reportáž o tom, jaké to je na LARPu a jak jsou vlastně všichni lidé (ale hlavně kluci) strašní hračičkové. To je vlastně takový leitmotiv celého srpnového čísla.

Doma v České kotlině se také (povětšinou) odehrává i tuzemská fantasy-hororová série Kladivo na čaroděje, v rámci které letos na podzim úspěšně vyjde už osmý z celkem čtrnácti dílů. Všechny jsou krátké, akční, plné detektivního pátrání a hlášek a za jejich drátky tahá Jiří Pavlovský. Srpnová Pevnost přináší rozsáhlý profil, recenzi aktuální epizody i výhled toho, na co se ještě můžeme těšit.

Oldie Henry Lion: Cesta meče
Z domova pochází i autor jedné ze dvou srpnových povídek, Josef Pecinovský. Jeho příběh Práce pro pokročilého kata je středověké mystérium (to znamená, že kombinuje prvky historie, sci-fi a fantasy), které možná neoplývá mořem akce, ale zato má zajímavý nápad a silnou pointu.

Autoři druhé povídky, skrývající se pod pseudonymem Henry Lion Oldie, sice z ČR nepocházejí, ale sdílíme s nimi alespoň slovanskou příslušnost, protože jsou Rusové. Jejich text Osmý kruh podzemky je krvavý horor, v němž musí hlavní hrdinové projít krutou parodií na metro, kde lidský život nic neznamená. Přeslazenosti se tady nedočkáte, zato opět překvapí silná pointa.

Ženy!

No a protože v srpnu si na své přišli hlavně hračičkové, kteří se nebojí vypustit na veřejnost to dítě, co se skrývá v každém z nás, v pořadí devátá Pevnost roku 2014 slibuje jako hlavní téma naopak ženy, ženy a znovu ženy. Kdo by se netěšil?

Keys Greg: Úsvit planety opic - Ohnivá bouře

Dále v čísle 8/2014

  • Žánrovky na MFF v Karlových Varech
  • Young adult novinky Čistý a Omámení Violet Edenové
  • Kniha měsíce: Úsvit planety opic – Ohnivá bouře
  • Rubriky Profíci radí v rukách Míly Lince
  • Vúdú II. v podání Leoše Kyši
  • Wildstar: MMORPG, která vás nenechá v klidu
  • Deskovky 1989: Úsvit svobody a Enigma
  • Reportáž z Festivalu fantazie
31. července 2014, Jan Nohovec