Příliš dlouhá swingers party: Navštívit a vychutnat si, František Kotleta: Příliš dlouhá swingers party

Kotleta František: Příliš dlouhá swingers party

Fantomový fenomén české akční fantastiky František Kotleta na podzim roku 2014 sáhl po jedné své starší povídce z antologie Temné časy a přidal k ní čtveřici dalších příběhů. Je to akční, detektivní, plné sexu i vtipu a zároveň překvapivě vyzrálé. Kotleta je jen stěží vysušená.

Znáte porno? No jakpak byste neznali. Znáte detektivku? Asi taky, teda snad. A znáte takový ten typ vysokoškolského pedagoga při těle, který má hluboko do kapsy, rozsáhlou znalost humanitních věd a žena si o něj ani neutře podpatek, pokud jí nezaplatí? Dejte to dohromady a máte sbírku povídek Příliš dlouhá swingers party. Přičemž tím obrázkem pedagoga samozřejmě myslíme hlavního hrdinu, nikoli skutečnou akcí vytvarované tělo a mysl slovutného autora.

JUDr. Zdeněk Kouda, jak se onen nešťastník jmenuje, se připlete k trablím s magií kdesi v Africe a je nucen kapitulovat před faktem, že magie skutečně existuje a nevymysleli si ji antropologové omámení domácími pálenkami a vonnými tyčinkami obyvatel třetího světa. Magie je naopak dost brutální síla, a když se k ní ještě přidá sex a temná božstva, je třeba ji hezky rychle zastavit. A právě k tomu tu je Kouda a speciální komando, které nezřídka operuje přímo doma v Praze.

František Kotleta v pěti bodech

  1. Narodil se údajně v roce 1981 v Bruntálu. O jeho životě je známo pouze několik útržků, které obyvatelé Bruntálu sdělují pouze za tučné úplatky a zásadně šeptem.
  2. Díky konfliktu s Policií ČR se Kotleta dostal na dva roky do vězení v Heřmanicích, kde se seznámil s dílem Jiřího Kulhánka. Ihned se stal jeho velkým obdivovatelem.
  3. Pokud zrovna necestuje po světě a nehledá svoji matku, pracuje spořádaný občan Kotleta jako řezník ve svém rodném městě.
  4. Kormě dvou dílů Perunovy krve vydal ještě trilogii Bratrstvo krve (Hustej nářez, 2010, Fakt hustej nářez, 2012 a Mega hustej nářez, 2013).
  5. Mnoho pomlouvačů si myslí, že Kotleta není reálná osoba, nýbrž pouhý výplod aprílového vtípku, který vznikl na základě ukázky z neexistující knihy. Za záhadných okolností tito pochybovači postupně tragicky umírají.

Patero povídek se kromě Afriky a titulní swingers party podívá i do teplých krajin české politiky, studených tuzemských chrámoví a ledových ilegálních kobek v pražském podzemí. Všechny texty mají tak akorát dlouhé příběhy s detektivní zápletkou, která zpravidla vyústí v říznou akci s údernou pointou, takže než se člověk začne nudit, zjistí, že se vlastně dočetl na konec. Povídky sice fungují i samostatně, ale postavy, prostředí a žánr je volně spojují, takže navíc tvoří jakousi ucelenější příběhovou kostru, která se v závěrečné povídce uzavře – ačkoli místa na případné pokračování si Kotleta nechal dostatek.

Víc než dřívější Kotletova díla také celá sbírka působí dojmem, že za klávesnicí sedí takřka intelektuální autor, který se pro zábavu vyžívá právě v prasečinkách. Ve výsledku tedy Příliš dlouhá swingers party erotiku pojímá jen jako jeden z prvků celého koktejlu, který je rovnocenný akci, nadpřirozeným prvkům či důležitosti pevné zápletky. O žádné stěžejní dílo erotické literatury se proto ani v nejmenším nejedná.

Místo toho jde o velmi dobře napsanou knihu, která má všechno, aby dokázala velmi snadno ukrátit chvíli každému čtenáři, který ji dostane do ruky. Někde je víc magie (Boží tango), někde víc sexu (Příliš dlouhá swingers party), někde víc typického čecháčkovství (Srdeční záležitost) a někde zase akce a kvalitně vystavěného příběhu (Pražské kobky, Artefakt). Všechno dohromady to tvoří výborný mix, který pobaví – jen trochu jiným (byť rozhodně ne horším) způsobem než autorova výbušná prvotina Hustej nářez nebo aktuální kniha Štěpána Kopřivy Aktivní kovy. I přesto, nebo možná právě proto, bude rozhodně zajímavé sledovat, kam se literární mašina jménem František Kotleta pohne dál.

13. ledna 2015, Jan Nohovec